IMGW ostrzega: W poniedziałek burze z gradobiciem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia dla czterech województw w związku z prognozowanymi burzami, podczas których mogą występować opady gradu. Wystąpienie burz przewiduje się również w 6 innych województwach.

Aktualne alerty ostrzegawcze dotyczą województw: świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Pierwszy stopień zagrożenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i zagrożenie życia.

Ponadto burze prognozowane są w 6 innych województwach: w Lubelskiem, Lubuskiem, Łódzkiem, Opolskiem, na Mazowszu oraz w Wielkopolsce. Jak podaje IMiGW, jeżeli sytuacja pogodowa rozwinie się w przewidywanym wcześniej kierunku, zostanie wydane ostrzeżenie.

Instytut zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów dotyczących sytuacji pogodowej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IMIGW, PAP, POGODA

 • albert
  23.04.2018 09:38
  Przez spalanie gazu i produktów ropopochodnych do atmosfery emitowane jest rocznie ok. 20 bln m3 pary wodnej . Jest to dodatkowa para wodna w atmosferze oprócz tej wyparowanej naturalnie. Duża zawartość pary wodnej w atmosferze zwiększa ciężar właściwy powietrza, co powoduje duże wahania ciśnienia, a co za tym idzie, gwałtowne wiatry i burze, oraz nawałnice w których skroplona para wodna powoduje ulewy , a więc powodzie i podtopy. Zwiększona zawartość pary wodnej w atmosferze powoduje duży efekt cieplarniany i ogranicza dochodzenie promieni słonecznych do ziemi, co powoduje ograniczenie fotosyntezy, w której następuje asymilacja dwutlenku węgla. Duża zawartość pary wodnej w powietrzu sprzyja też rozmnażaniu się różnych grzybów, które atakują rośliny, a to pociąga za sobą zwiększone zużywanie środków grzybobójczych, który nie są tez obojętne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ciekawe, że ten problem nie absorbuje tzw ekologów? Nikt im za to nie płaci? Albo naraziliby się bogaczom?
 • KTÓŚ AD-Albert
  23.04.2018 10:54
  Panie Albercie kochany, atmosfera przyjmie tyle pary ile ma pojemności przy danej temperaturze. Jak się ochłodzi (np. zapadnie noc, albo masy powietrza popłyną znad Azorów do Skandynawii), to się para skondensuje i opadnie jako deszczyk lub śnieżek. A jak człowiek zaprzestanie emisji pary wodnej, na to miejsce przyjdzie para wodna z oceanów (70% pow. planety) i transpiracji, i będzie jej DOKŁADNIE tyle samo. Ani mniej, ani więcej. A wody w atmosferze jest ok. 10 x tyle co we wszystkich rzekach razem wziętych, stąd też niewielkie opady często powodują, że rzeki występują z brzegów. To co Pan pisze, może mieć znaczenie lokalne, jak smog, i tu była by zgoda, ale w skali globalnej emisja antropogeniczna pary wodnej nie ma znaczenia.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  22°C Czwartek
  noc
  17°C Czwartek
  rano
  26°C Czwartek
  dzień
  27°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »