Pikietę w obronie białoruskiego studenta Iwana Mikhailau, skazanego za odmowę czynnej służby wojskowej motywowaną przekonaniami religijnymi, zorganizował w sobotę na katowickim rynku europoseł PiS Marek Migalski.
Jak wskazuje Amnesty International, która włączyła się w walkę o prawa Mikhailau, zgodnie z białoruską konstytucją, student mógł - ze względu na przekonania religijne - odmówić czynnej służby, a mimo to został skazany. Wskutek nacisku opinii międzynarodowej w środę został wypuszczony z aresztu - do czasu przeprowadzenia ponownej rozprawy.
W sobotę pod Teatrem Śląskim kilkanaście osób rozpostarło karty z literami nazwiska studenta, a grupki przechodniów przystawały, by posłuchać o łamaniu praw Mikhailau. Organizatorzy zbierali podpisy pod petycją o przywrócenie na studia Iwana, który został z nich wyrzucony po tym, jak - wobec aresztowania - nie podszedł do sesji.
Jak podaje AI, student prawa Iwan Mikhailau został aresztowany 15 grudnia ub. roku w Soligorsku, skąd przewieziono do aresztu w Żodzinie. 1 lutego sąd rejonowy w Mińsku skazał go na 3 miesiące więzienia za odmowę pełnienia służby wojskowej. AI uznała go za więźnia sumienia i rozpoczęła akcję wzywającą m.in. białoruskie władze do jego uwolnienia.
Według AI, student dostał wezwanie do wojska w grudniu 2008 r. Nie zgodził się na pełnienie służby - jest Żydem mesjanistycznym, a używanie broni jest wbrew jego przekonaniom religijnym. Mikhailau starał się o skierowanie do służby zastępczej, a potem - po odmowie - o przeniesienie do rezerwy. Jego wnioski zostały odrzucone.
Organizacja wskazuje, że choć art. 57 białoruskiej konstytucji daje każdemu obywatelowi prawo do odbywania służby zastępczej o charakterze cywilnym, takiej służby dotąd nie w tym państwie nie zorganizowano. Tym też urzędnicy mińskiego rejonu wojskowego mieli uzasadnić odrzucenie wniosku studenta o skierowanie do służby zastępczej
Rodzina studenta zamierza odwoływać się od wyroku. AI na swojej stronie internetowej podkreśla, że prawo do odmowy służby wojskowej z powodów światopoglądowych jest nieodłącznie związane z prawem do wolności myśli, sumienia i wyznania, zapisanym w art. 18 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, którego Białoruś jest sygnatariuszem.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.