Kiedyś byliśmy religijni, dziś już nie, liczą się pieniądze, narkotyki, media – mówi przewodniczący Episkopatu.
Biskupi z Tajlandii odbywają wizytę ad limina. Papieżowi opowiedzieli o problemach swego kraju, w tym o galopującej sekularyzacji. Kiedyś byliśmy religijni, dziś już nie, liczą się pieniądze, narkotyki, media – mówi przewodniczący Episkopatu.
Tajlandia to kraj o tradycji sięgającej dawnych czasów, który boryka się jednak dzisiaj z całkiem nowoczesnymi problemami, w tym z sekularyzacją – uważa przewodniczący tamtejszego episkopatu. W tych dniach biskupi z Tajlandii odbywają wizytę ad limina. Spotkali się już z Papieżem. Opowiedzieli mu o problemach tego kraju i roli swej niewielkiej wspólnoty. Chrześcijanie stanowią tam niespełna 1 proc. ludności. Ich obecność – mówi abp Louis Chamniern Santsuniram – jest jednak ceniona, między innymi ze względu na sieć dobrych placówek oświatowych.
Silna jest u nas sekularyzacja. Wszędzie jej doświadczamy: w rodzinach, w społeczeństwie. Jest to tendencja, która dotyka nie tylko Europę. W Azji dzieje się to samo – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Santsuniram. – Niegdyś o mieszkańcach Tajlandii, czy w ogóle Azji, można było powiedzieć, że wyróżniają się swoją religijnością. Dziś już tak nie jest. Dziś liczą się tylko pieniądze. Poważny jest problem narkomanii. Rośnie przestępczość. Więzienia są przepełnione. Kluczową rolę odgrywają media. Młodzi nie mają już czasu, by się zatrzymać, zastanowić. Edukacja jest coraz płytsza. W takiej sytuacji nawet buddyści zwracają się do nas, liczą na naszą pomoc. Mamy w Tajlandii 350 szkół, uczy się w nich 150 tys. dzieci i młodzieży. 90 proc. z nich to buddyści. Wykorzystujemy nasze szkoły do ewangelizacji i nie budzi to napięć w relacjach z buddystami. Kiedy obchodzimy jakieś święto, oni w tym uczestniczą. Jesteśmy dobrymi przyjaciółmi.
Msze żałobne za papieża Franciszka odbywają się w Watykanie codziennie do niedzieli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.