Kard. Tagle: każdy kraj ma w historii rozdział migracji

Migracja to fenomen, który trzeba poznać, zrozumieć i nie zapominać, że każdy kraj niesie ze sobą historię migracji – uważa kard. Tagle.

Ufam, że dzięki tej akcji, nie tyle poprzez słowa, ale konkretne czyny, pokażemy co to znaczy przyjmować migrantów – mówi przewodniczący Caritas Internationalis o przypadającym w połowie czerwca globalnym tygodniu działania w ramach progamu „Dzielmy z innymi podróż” – Share the Journey. Ma on na celu wspieranie działań, począwszy od parafii, na rzecz przyjmowania, wspierania i integrowania migrantów. Jedną z propozycji jest zaproszenie migrantów na wspólny obiad. Sam program jest odpowiedzią na apel Papieża o wspieranie kultury spotkania.

Mówiąc o fenomenie migracji kard. Luis Antonio Tagle podkreśla, że każdy kraj niesie ze sobą historię migracji.

“Fenomen migracji nie jest czymś nowym, ale w naszych czasach przybrał dramatyczny wyraz poprzez liczbę wymuszonych migracji, ilość uchodźców – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Tagle. – Papież Franciszek i Caritas Internationalis zaproponowali ten program z dwóch powodów. Pierwszy ma charakter humanitarny. Tak, migracja to pewne zjawisko, idea, pojęcie, ale u podstaw tego leży fakt, że migrantami są ludzie. Aby więc nadać temu zjawisku ludzkie oblicze, musimy migrantów przyjmować. Druga przyczyna ma charakter religijny. W Biblii, Naród Izraela był złożony z uchodźców, migrantów z Egiptu. Pan zaopiekował się tym biednym ludem i poprowadził go do wolności, a Jezus Chrystus sam identyfikował się z migrantami, z obcokrajowcami.”

Filipiński hierarcha przyznał, że fenomen migracji nie jest czymś łatwym. Aby lepiej go zrozumieć trzeba najpierw zwrócić uwagę na złożoność tego zjawiska, a następnie zbliżyć się do migrantów, gdyż usłyszane historie ich życia często otwierają nasze oczy. Wszystkie kraje świata bowiem mają w swej historii rodział migracji i nie wolno o tym zapominać.

Caritas Internationalis inicjuje dziś promocję nowej kampanii „Globalny tydzień działania”, mającej na celu zachęcenie wspólnot katolickich, i nie tylko, do wspólnej drogi z migrantami i uchodźcami. Kampania potrwa od 17 do 24 czerwca.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

 • Ludzie
  10.05.2018 16:56
  Męczy mnie jak ktoś taki jak kard. Tagle nie rozróżnia fenomenu migracji od fenomenu wojny cywilizacyjnej w zderzeniu pustki europejskiej kultury z Islamem... Czy Ci ludzie maja rozum? Niech się przejdą po stolicach Europy Zachodniej normalnie bez świty, limuzyny, dworu... Normalnie. Ludzie ratunku!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  15°C Sobota
  dzień
  17°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  12°C Niedziela
  rano
  wiecej »