Migracja to fenomen, który trzeba poznać, zrozumieć i nie zapominać, że każdy kraj niesie ze sobą historię migracji – uważa kard. Tagle.
Ufam, że dzięki tej akcji, nie tyle poprzez słowa, ale konkretne czyny, pokażemy co to znaczy przyjmować migrantów – mówi przewodniczący Caritas Internationalis o przypadającym w połowie czerwca globalnym tygodniu działania w ramach progamu „Dzielmy z innymi podróż” – Share the Journey. Ma on na celu wspieranie działań, począwszy od parafii, na rzecz przyjmowania, wspierania i integrowania migrantów. Jedną z propozycji jest zaproszenie migrantów na wspólny obiad. Sam program jest odpowiedzią na apel Papieża o wspieranie kultury spotkania.
Mówiąc o fenomenie migracji kard. Luis Antonio Tagle podkreśla, że każdy kraj niesie ze sobą historię migracji.
“Fenomen migracji nie jest czymś nowym, ale w naszych czasach przybrał dramatyczny wyraz poprzez liczbę wymuszonych migracji, ilość uchodźców – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Tagle. – Papież Franciszek i Caritas Internationalis zaproponowali ten program z dwóch powodów. Pierwszy ma charakter humanitarny. Tak, migracja to pewne zjawisko, idea, pojęcie, ale u podstaw tego leży fakt, że migrantami są ludzie. Aby więc nadać temu zjawisku ludzkie oblicze, musimy migrantów przyjmować. Druga przyczyna ma charakter religijny. W Biblii, Naród Izraela był złożony z uchodźców, migrantów z Egiptu. Pan zaopiekował się tym biednym ludem i poprowadził go do wolności, a Jezus Chrystus sam identyfikował się z migrantami, z obcokrajowcami.”
Filipiński hierarcha przyznał, że fenomen migracji nie jest czymś łatwym. Aby lepiej go zrozumieć trzeba najpierw zwrócić uwagę na złożoność tego zjawiska, a następnie zbliżyć się do migrantów, gdyż usłyszane historie ich życia często otwierają nasze oczy. Wszystkie kraje świata bowiem mają w swej historii rodział migracji i nie wolno o tym zapominać.
Caritas Internationalis inicjuje dziś promocję nowej kampanii „Globalny tydzień działania”, mającej na celu zachęcenie wspólnot katolickich, i nie tylko, do wspólnej drogi z migrantami i uchodźcami. Kampania potrwa od 17 do 24 czerwca.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.