Tak o św. Janie Pawle II mówił o. Maciej Zięba w Świdnicy podczas kolejnego z cyklu spotkań „Apostołowie Niepodległości”.
Świętemu papieżowi Polakowi poświęcono kolejną odsłonę wydarzenia zorganizowanego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Tym razem zaproszono dominikanina o. Macieja Ziębę, który odpowiedział zgromadzonej młodzieży na wcześniej zadane pisemnie pytania. Mówiąc o pasjach świętego papieża, o. Zięba zwrócił uwagę na dwie.
– Uczciwie mówiąc, z tego, co widziałem i czego doświadczałem, papież miał dwie pasje: Pana Boga i ludzi. To nie tak, że on wiedział, że trzeba mówić pacierze czy odprawiać Mszę św. On tym naprawdę żył. On to przeżywał. Nawet trochę odpływał, tracił z nami kontakt, bo wchodził w drugi wymiar. Z przyjacielem nazywaliśmy to „modlitwą starego lwa”, bo Jan Paweł II co chwilę jakby warczał, potem przekładał kartkę i znów to samo. Było widać, że cały w to wchodzi – wyjaśniał żartobliwie dominikanin.
Dodał, że papież w kontakcie z ludźmi skupiał się na swoich rozmówcach. – Każdego, kogo spotkał, wypytywał o jego życie, uczył się, chciał wiedzieć, dotknąć człowieka. Kochał ludzi, ale nie tłumy. Wszyscy to podkreślali, że on w tłumie widzi pojedynczych ludzi – mówił o. Zięba.
Nawiązał też do patriotyzmu Jana Pawła II, który kształtował się od najmłodszych lat. – Papież zawsze powtarzał, że cieszy się, iż mógł się urodzić w wolnej Polsce. Kiedy później wspominał, że jako dziecko widział po raz pierwszy flagi hitlerowskie, mówił, że pamiętał przerażenie, które mu towarzyszyło przed laty – opowiadał gość. Na zakończenie spotkania młodzież mogła zobaczyć film „Szukałem Was” w reżyserii Jarosław Szmidta o życiu i przesłaniu Jana Pawła II.
Podobne spotkanie zaplanowano również tego dnia wieczorem. Tym razem jednak zaproszono wszystkich świdniczan. – Poprosiliśmy o. Macieja o prelekcję o filozofii wolności papieża Polaka. Nie braknie zapewne także prywatnych wspomnień dotyczących jego życia i świętości – wyjaśnia Jan Jaśkowiak, jeden z organizatorów.
Dodajmy, że w organizację wydarzenia włączyli się także: ks. Krzysztof Ora, dyrektor wydziału duszpasterskiego, Świdnicki Ośrodek Kultury oraz wyjątkowo inicjatorzy Dni św. Jana Pawła II, w których program zostało włączone spotkanie.
Całość konferencji można wysłuchać tutaj:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.