Od czołgu lepszy siewnik

Miecze przekują na lemiesze, włócznie na sierpy – mówił Izajasz. My jesteśmy nowocześniejsi, ale istota pozostaje ta sama.

Rzadko i słabo grywam w szachy. Jeśli jednak zdarzało mi się wygrywać z zasadniczo ode mnie lepszymi, to tylko wtedy, gdy przestawałem kombinować jaką sekwencją ruchów szybko osłabić przeciwnika, a koncentrowałem się na budowaniu pozycji. Wtedy okazje do osłabienia przeciwnika pojawiały się same. A wraz z nimi pojawiały się też szanse – nie zawsze przeze mnie wykorzystywane – na końcowe zwycięstwo.

Po co o tym piszę? Ano przypuszczam, że podobną taktykę, jeśli idzie o dzieje świata stosuje Bóg. Zło chyba dość rzadko wypierane jest z niego wprost, dzięki jakiemuś z trudem wywalczonemu zwycięstwu ludzi starających się owo zło zwalczyć. Częściej tworzy się coś takiego, co można by, podobnie jak w szachach, nazwać dobrą pozycją. I wtedy jeden ruch powoduje, że zło sypie się jak domek z kart. Co nie znaczy oczywiście, że nie odrodzi się znowu w innej postaci.

Myślę dziś o decyzji prezydenta USA, Donalda Trumpa, by pozbawić finansowego wsparcia instytucje wspierające aborcję. Nie wiadomo jeszcze czy jakiś sąd czegoś tu nie namiesza, ale póki co wydaje się, że zabijanie dzieci nienarodzonych zostanie w tym kraju nieco ograniczone. I nie stanie się to dzięki wielkiemu i ważnemu wysiłkowi ruchów obrony życia, ale decyzji jednego człowieka. Nie, nie kryształowo czystego bohatera. Kogoś, kto zrządzeniem losu (a Pan Bóg ma w nim wiele do powiedzenia) wygrał w tym kraju demokratyczne wybory, a nie boi się iść na przekór politycznej poprawności. I dziś jedną ze swoich nieszablonowych decyzji przyczynia się do ratowania nienarodzonych dzieci. Taki scenariusz, w dobie domagania się traktowania aborcji jak prawa człowieka, jeszcze parę lat temu wydawał się mało prawdopodobny. A jednak...

Warto przy tym zauważyć, że obrona życia nienarodzonych ma też dziś, także „zrządzeniem losu”, jednego chyba znacznie ważniejszego sojusznika. To nauka, z badaniami ultrasonograficznymi i innymi, mogącymi unaocznić, że nienarodzone dziecko nie jest tylko zlepkiem komórek. Tak, postawa proaborcyjna wydaje się dziś w świecie zwyciężać. Jak okuty z żelazo wojownik. Ale ma gliniane nogi. Jej pozycja słabnie. Pewnego dnia ludzkość już będzie miała tego dość, a wielki gmach kłamstwa, prawnych kruczków i wielkich pieniędzy rozsypie się jak domek z kart.

Bo tak to już jest. Zło, które wydaje się trudne do pokonania jak Związek Radziecki w czasach zimnej wojny, w krótkim czasie, praktycznie bez walki,  właśnie jak ów Związek Radziecki, odchodzi w niebyt. Pan Bóg czuwa. Ufajmy, że naprawdę może wszystko. I przygotowujmy Mu miejsce w świecie nie przez walkę, w której zawsze łatwo o jakieś nowe zło, ale przez zasiewanie ziaren dobra. Wykiełkują i wyrosną, nie ma obawy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Marek Aureliusz
  23.05.2018 06:52
  Czy to ma sens ? no...taka dyskusja z cywilizacją ateizmu . Niech zginą...okrutne ? bardziej niż los dzieci w łonie matki ? a ...może my głosząc Chrystusa zapomnieliśmy co powiedział Chrystus ?
  co ?


  Masz powiedzieć apostole co masz do powiedzenia a jak nie wysłuchają to ...won , strzepnij kurz ze swych sandałów , jeśli tego nie zrobimy uwłaczamy Synowi Bożemu rzucając perły między wieprze .


  No tak , ale my tego nie potrafimy , nie potrafimy tego co ongiś Izrael , dawać świadectwa za pomocą prawa , zawstydzać , POKAZYWAĆ jak wygląda sprawiedliwość [ Pwt. ] my nie mamy WŁASNEGO prawa jak Żydzi czy muzułmanie ...my mamy prawo państwowe pisane np. przez socjaldemokratów , a dalej ? dalej to już Pan Redaktor wie , MUSIMY z nimi dyskutować , przekonywać dialogować ze światem z którym nie wolno nam dialogować bo nie słucha Boga ,lekceważy Go , ot, i wszystko.

  ..... a muzułmanie nie muszą dyskutować ...są wolni a więc maja jednak jakieś zalety , tak , wolość to zaleta , walor nad walorami .
 • george45
  23.05.2018 11:04
  No tak już ponad 2000 lat ten „wielki gmach” rozsypuje się i rozsypać nie może. Ludzie kradli, zabijali, gwałcili, kochali, przeklinali, wierzyli, wyrzekali się wiary, imperia powstawały, mocarstwa upadały… a Pan Bóg nad tym czuwa. Przed tą erą było identycznie, kradli, zabijali, gwałcili… a Pan Bóg nad tym czuwa…
  I te ziarenka, wykiełkują i wyrosną, nie ma obawy, tylko zawsze jest łatwo jest o jakieś nowe zło…., i ten Związek Radziecki co kobiety na traktorach z siewnikami propagował, sierpem i młotem sygnowany … ot, takie tam pierdu, pierdu.
 • Stanisław_Miłosz
  23.05.2018 15:37
  Jeśli ktoś szanuje rozum, logikę, fakty, szanuje siebie, to z cywilizają ateizmu nie dyskutuje:

  http://wprawo.pl/2018/05/15/sprzeczne-z-logika-argumenty-ateistow/
  (np. "Głoszą, że dowodem na nieistnienie jest brak dowodów")
 • Katolik
  29.05.2018 06:05
  Chce Pan odpowiedzi a zamknal Pan dyskusje?To jest w porzadku czy typowe zachowanie katolika polskiego?A co powiedzial premier Morawiecki o uchodzcach w odpowiedzi na apel swojego ojca,ze takie zachowanie jest nieludzkiei i korytrze humanitarne jednak powinny zostac otwarte? No to przypomne "Stoimy niezmiennie na stanowisku,ktore Pis sformulowalo w 2015r,ze nie bedziemy przyjmowac uchodzcow,migrantow z Afryki Polnocnej i Bliskiego Wschodu"...Poplatanie z pomieszaniem" ?Czy postawa ludzi uwazajacych sie za lepszych katolikow,ktorzy chca innych nawracac? A co "gorsza" katoliczka deklarowala? "Przyjmiemy uchodzcow naszych braci chrzescjan,ktorzy sa tam straszliwie przesladowani".Za ,ktora deklaracja agitowali ksieza w wyborach nazywajac tych ludzi z Syrii uciekajacych z bombardowanych i walacych sie miast "nachodzcami" ?Nie widzial Pan tych miast jak Aleppo wygladajacych jak Warszawa po wojnie? Nie wolno bylo takich ludzi przyjac bo nie mieli dokumentow? Tak to glosi Ewangelia? Jozef z Maryja mieli paszporty wydane przez Heroda?Niech Pan sobie nie kpi,ze wojna jest na Ukrainie i jest to to samo co w Syrii bo ona dopiero moze wybuchnac.Twierdzenie,ze Polska nieorganizuje obozow dla uchodzcow powazne nie jest.Kilkaset tysiecy uchodzcow z Czeczeni przez Polske sie przewinelo i to muzulmanow.Jednak jak zwykle dla politykow gardzacych czlowieczenstwem i tych co to popieraja sa dobrzy i zli muzulmanie.Ci muzulmanie PiSowi nie przeszkadzaja. Jesli chodzi o klamstwa smolenskie chce Pan abym wymienial biskupow,ktorzy mimo faktow jatrzyli i oszukiwali ludzi sugerujac zbrodnie w Smolesku?Czy sie ksiedzu czy i wam wypowiadajacym na tym forum podoba czy nie to wypowiadacie sie w imieniu Kosciola.Jesli klamiecie klamiecie w imieniu Kosciola.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »