Leśnicy sadzą maślaki

Wiosną tego roku śląscy leśnicy po raz pierwszy zasadzą w lesie sadzonki drzew, wyposażone w grzybnię maślaków. Dotychczas do wzmacniania odporności drzew używano głównie niejadalnych gatunków grzybów. Jeżeli eksperyment się powiedzie, "sadzonki z maślakiem" trafią do masowej produkcji.

Szczepienie sadzonek grzybami, aby drzewa przyjęły się w trudnym środowisku, były mocniejsze i bardziej odporne, nazywa się mikoryzacją. Stosuje się ją głównie dla sadzonek, które trafią w środowisko zniekształcone działalnością człowieka. Dotąd priorytetem było to, aby grzyby dobrze służyły drzewom. Teraz leśnicy chcą zadbać też o to, by pożytek mieli grzybiarze.

"Jeżeli produkcja sadzonek wyposażonych w maślakową mikoryzę zostanie rozwinięta, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogli je kupować i sadzić także właściciele ogrodów, zapewniając sobie tym samym grzybowe zbiory" - powiedział PAP zastępca nadleśniczego w Rudach k. Raciborza, Robert Pabian.

W Rudach znajduje się leśna szkółka kontenerowa, gdzie wytwarzane są mikoryzowane, czyli wyposażone w preparat z żywą grzybnią, sadzonki. W szkółkarstwie leśnym grzyby symbiotyczne, czyli dobrze współpracujące z drzewami, stosowane są już od 14 lat.

Jako pierwsze stosowane były dwa gatunki grzyba o łacińskiej nazwie laccaria, czyli lakówka. Polscy grzybiarze go raczej nie zbierają, choć we Francji uchodzi za smaczny grzyb jadalny. W smaku nieco przypomina popularną kurkę, ale jest twardszy. Obecnie do kontrolowanej mikoryzacji używa się głównie niejadalnego grzyba hebeloma crustuliniforme, czyli włośnianki. Prace nad tym, aby w tym procesie wykorzystać również popularne maślaki trwały około pięciu lat.

"Najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne było znalezienie optymalnej i wydajnej metody namnażania grzybni w warunkach laboratoryjnych" - wyjaśnił Pabian. Niestety, maślaki nie nadają się do mikoryzacji wszystkich sadzonek - najlepiej współpracują z sosną i modrzewiem.

Obecnie możliwość produkowania sadzonek z kilkoma gatunkami maślaka jest w fazie testowania. Kontrolowana mikoryzacja sadzonek w szkółce w Rudach zakończyła się sukcesem. Wiosną tego roku pierwsze takie sadzonki trafią do lasu, aby upewnić się, czy mikoryza przetrwa sadzenie. Kilka tysięcy sadzonek - po kilkaset poszczególnych gatunków - zasili uprawy leśne w leśnictwie Lubieszów, na terenie nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

"Jeśli i ten etap - jak się spodziewamy - zakończy się sukcesem, od przyszłego roku możliwa będzie produkcja sadzonek na większą skalę" - powiedział zastępca nadleśniczego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
14°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
wiecej »