Młodzi z różnych zakątków świata: USA, Pakistanu, Hong Kongu, Polski, Irlandii, Anglii i innych, wspólnie podjęli się zadania opracowania komentarzy z oficjalnej grupy na Facebooku tak, aby powstał tekst uzupełniający.
Przedmowa:
Jesteśmy grupą młodych katolików między 18 a 29 rokiem życia, chcących żarliwie praktykować wiarę i żyć nią wedle nauczania Kościoła Katolickiego. Wobec przebiegu i sposobu moderacji dyskusji na Anglojęzycznej Grupie Przedsynodalnego Spotkania o Młodzieży na Facebooku (English Language Facebook Group for the Pre-Synod Meeting on the Youth), zebraliśmy się spontanicznie, nie chcąc przystać na fakt, że nasze apele o większy szacunek dla liturgii i popularyzowanie go, zarówno w Zwyczajnej jak i Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, pozostały w znacznej mierze pominięte w dokumencie końcowym, który został przedstawiony Ojcu Świętemu w Niedzielę Palmową. Podobnie bez skutku prosiliśmy o odnowienie tradycyjnych praktyk pobożnościowych; szczere, pozbawione założeń i uprzedzeń wsłuchiwanie się w głos katolickiej młodzieży; o bardziej gruntowne nauczanie młodzieży o doktrynie Kościoła Katolickiego. Reprezentujemy młodzież z krajów całego świata, takich jak Stany Zjednoczone, Pakistan, Hong Kong, Polska, Irlandia, Anglia i wiele innych.
Nie zebraliśmy się w akcie buntu czy dla próżnego deliberowania. Chcielibyśmy z góry wyrazić naszą głęboką wdzięczność wobec Grupy Przedsynodalnej (Pre-Synod Meeting group) i jej pracy, jak i w ogólności wobec wszystkich angażujących się w przygotowanie Synodu jak i konsultacje przed nim. Celem niniejszego tekstu nie jest zastąpienie czy też zanegowanie Końcowego Dokumentu Przedsynodalnego Spotkania o Młodzieży (the Final Document of the Pre-Synod on the Youth), ale jego uzupełnienie i oddanie dodatkowego narzędzia dla Ojców Synodalnych w Rzymie tej jesieni. W tym celu powierzyliśmy tę grupę i nasze pragnienie bycia usłyszanym, naszej Maryi, Matce Kościoła.
Wprowadzenie:
Zanim dojdziemy do istoty niniejszego dokumentu, pierwszego z dwóch, chcielibyśmy opisać charakter naszej grupy, jej konstrukcję i zdarzenia, które doprowadziły do jej powstania i działalności. Objaśnienie zawiera również dane statystyczne zebrane z Anglojęzycznej Grupy dla Przedsynodalnego Spotkania na Facebooku, przeanalizowane przez nas w celu wykazania pewnego braku łączności między Końcowym Dokumentem a naszymi prośbami.
Opublikowanie Końcowego Dokumentu Przedsynodalnego o Młodzieży wielu z nas zszokowało i zasmuciło, ponieważ nasze uczestnictwo i nadzieje związane ze spotkaniem w Rzymie okazały się bezpodstawne, a nasze liczne głosy nie wpłynęły na kształt Końcowego Dokumentu. Zachęceni słowami papieża Franciszka z kazania w Niedzielę Palmową, w którym wspomniał, że nie możemy dać się uciszyć, kilku członków Anglojęzycznej Grupy dla Przedsynodalnego Spotkania na Facebooku utworzyło oddzielną grupę na Facebooku gdzie zaczęliśmy się organizować w celu opracowania jednolitego dokumentu napisanego przez chętnych do tego autorów i zrecenzowanego przez szerszą społeczność katolickiej młodzieży. Jak w każdej oddolnie uformowanej wspólnocie, posuwaliśmy się z różną prędkością, czasem w pośpiechu, czasem z wahaniem, ale byliśmy zdeterminowani by usłyszano nasz głos. Wyróżniliśmy sześć tematów, którym naszym zdaniem w Końcowym Dokumencie powinno się poświęcić więcej uwagi i rozpoczęliśmy pisemne opracowywanie naszych opinii. Tymi tematami są: liturgia, tradycyjne praktyki pobożnościowe, nauczanie o wierze – zarówno w jej katechetycznym jak i doktrynalnym aspekcie, prawdziwa męskość i kobiecość (zwłaszcza kryzys oddziałujący dzisiaj na mężczyzn w wielu krajach i społeczeństwach), zdrowie psychiczne oraz wojny i prześladowania. Rozważaliśmy te tematy z właściwej nam perspektywy – perspektywy nie tylko młodych katolików, ale też po prostu młodych ludzi starających się odnaleźć właściwą drogę przez świat, którego nie rozumiemy i w którym szczerze pragniemy podążać za naszym Panem, Jezusem Chrystusem oraz przewodnictwem Jego Kościoła
W miarę powiększania się naszej społeczności, uznaliśmy, że konieczne jest zebranie danych statystycznych, które ilustrowałyby tematy podejmowane w dyskusjach na Anglojęzycznej Grupie dla Przedsynodalnego Spotkania na Facebooku. Tabela 1 przedstawia liczbę komentarzy i reakcji (polubienia itp.) dla każdego z piętnastu pytań zadanych uczestnikom przez moderatorów i administratorów Anglojęzycznej Grupy dla Przedsynodalnego Spotkania na Facebooku. Po zsumowaniu łącznej liczby komentarzy pod każdym pytaniem, przedstawionej w prawej kolumnie, widać, że w tej grupie językowej napisano razem 1206 komentarzy. Po zsumowaniu łącznej liczby komentarzy w poszczególnych kolumnach tematycznych, widać, że 27 komentujących prosiło o większy nacisk na Liturgię sprawowaną Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, co stanowi 2,24% łącznej liczby komentarzy w tej grupie językowej. Analogicznie w pozostałych kolumnach 62 komentarze, czyli 5,14% całości, zwracało uwagę na potrzebę godniejszego sprawowania Liturgii w Zwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, 177 komentarzy, czyli 14,68% całości dotyczyło poświęcania większej uwagi tradycjom i pobożnościom, 131 komentarzy, czyli 10,86% całości dotyczyło potrzeby lepszej katechizacji młodzieży, 68 komentarzy, czyli 5,64% całości zawierało prośby o jasną wykładnię i obronę doktryn Kościoła, 1 komentarz, czyli 0,08% całości dotyczył uwagi, jaką Kościół powinien poświęcić kryzysowi męskości, 16 komentarzy, czyli 1,33% całości zwracało uwagę na potrzebę odniesienia się Kościoła do problemów psychicznych wśród młodzieży, natomiast 5 komentarzy, czyli 0,41% całości wspominało o potrzebie skupienia Kościoła na wpływie wojny na młodzież.
W miarę postępu prac nad wersją roboczą dokumentów przedsynodalnych oraz udostępniania niniejszych danych i opinii ze społeczności, administratorzy nowej strony wyszli z propozycją, aby sporządzić dwa oddzielne dokumenty. Pierwszy z nich (niniejszy) przedstawia szczegółowo nasze nadzieje i obawy związane z wewnętrznym życiem Kościoła i jego wiernych. Dotyczy on kwestii takich jak liturgia, tradycje oraz nauczanie Kościoła Katolickiego. Drugi dokument zawierać będzie szczegółowy opis naszych nadziei i obaw w kwestiach kulturowych dotyczących młodzieży, na które Kościół musi stosownie zareagować. Dotyczyć będzie spraw takich jak kryzys męskości, mający bezpośredni związek z właściwym zrozumieniem pojęć męskości i kobiecości, oraz relacji zachodzących między nimi, kwestia zdrowia psychicznego w odniesieniu do Kościoła, oraz kwestia wojen. Zagadnienia te nie stanowią całości problemów, jakim stawia czoła dzisiejsza młodzież. Moglibyśmy oczywiście wrócić do pytań zadanych w grupie przedsynodalnej w celu rozszerzenia zakresu tematów, ale nie jest to naszym celem. Chcielibyśmy raz jeszcze zaznaczyć, że celem wspomnianych dokumentów nie jest zastąpienie Końcowego Dokumentu, ale jego suplementacja. Nie posiadamy ani nie szukamy władzy, nie podważamy także wiedzy autorów Końcowego Dokument. Prosimy jedynie o wysłuchanie naszych głosów i o sprawiedliwe przedstawienie naszych doświadczeń, nadziei i marzeń biskupom z całego świata podczas ich spotkania na oficjalnym Synodzie o Młodzieży w Rzymie.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.