Skradziony list Kolumba wrócił do Watykanu

Po latach wróciła do Watykanu skradziona XV-wieczna kopia listu Krzysztofa Kolumba do króla Ferdynanda i królowej Izabeli Hiszpańskiej. Opisuje on odkrycie nowego Lądu.

Ze specjalną wizytą w celu zwrócenia dokumentu do Watykanu przybyła ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej Callista Gingrich. Towarzyszyła jej delegacja Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (Department of Homeland Security), która namierzyła  skradziony list. Przyjęli ich archiwista i bibliotekarz watykański abp Jean-Louis Bruguès i prefekt biblioteki bp Cesare Pasini.

List Kolumba został napisany w 1493 r. i prezentował hiszpańskiej parze królewskiej odkrycie Nowego Lądu. Po tym jak dotarł do Europy został przetłumaczony na łacinę i rozpowszechniony na całym kontynencie. Biblioteka Watykańska otrzymała jedną z kopii od jezuitów w 1921 r., jako część kolekcji rzadkich książek i manuskryptów de Rossiego. (zakon wszedł w posiadanie listu dzięki donacji ze strony wdowy po de Rossim w 1854 r.)

Dokładnie nie wiadomo, kiedy zabytkowy dokument został skradziony z Biblioteki Watykańskiej. Agenci rządowi ze Stanów Zjednoczonych zlokalizowali go niedawno w prywatnej kolekcji Roberta Parsonsa, który nabył go w 2004 r. nie zdając sobie sprawy z tego, że został on skradziony. Po wyjaśnieniu sprawy wdowa po Parsonsie zgodziła się dobrowolnie oddać ten cenny zabytek prawowitemu właścicielowi, zrzekając się do niego wszelkich praw.

Tydzień temu inna kopia tego samego listu została zwrócona Narodowej Bibliotece Katalonii. Jej poprzedni właściciel nabył ją w Stanach Zjednoczonych także w roku 2004. Z przeprowadzonego śledztwa wynika, że kopie listów zostały podmienione i skradzione w wielu bibliotekach Europy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  17°C Sobota
  dzień
  18°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  wiecej »