W Zachęcie Chopin elektronicznie

Etiuda c-moll op. 10 nr 12, czyli tzw. Etiuda Rewolucyjna Fryderyka Chopina, to utwór, którego interpretacją zajmą się twórcy muzyki elektronicznej. W piątek w warszawskiej Galerii Zachęta odbędą się pierwsze prezentacje artystów oraz koncert grupy kr39.

"W naszym projekcie, który można określić, jako kontrkulturowy, oczekujemy szczerych wypowiedzi artystów, którzy odpowiedzą na pytanie:, w jaki sposób Fryderyk Chopin, jako ikona kultury istnieje w ich duszach, sercach i głowach" - powiedział PAP jeden z organizatorów wydarzenia Jarosław Grzesica z Fundacji Sztuka i Technologia.

Pokaz muzyczno-elektronicznych interpretacji, których motywem przewodnim będzie Etiuda Rewolucyjna, odbędzie się w ramach trwającego od początku marca konkursu "CHOPing". Konkurs, który jest adresowany do młodych artystów zajmujących się muzyką elektroniczną, ma do końca marca wyłonić 15 najlepszych projektów.

"Nazwa +CHOPing+ to efekt połączenia osoby Fryderyka Chopina i terminu używanego w informatyce +ping+, czyli programu do diagnozowania połączeń sieciowych" - powiedział Grzesica. Wyjaśnił też, że słowo +ping+ wywodzi się z angielskiej onomatopei określającej sygnały sonaru umożliwiającego identyfikację okrętów na podstawie echa.

Według niego, organizatorom konkursu zależy na tym, by "twórcy poszukujący nowych form wyrazu i czerpiący inspiracje z ciągle zmieniającej technologii, zareagowali na hasło +Chopin+". "To oznacza, że +pingujemy+ naszych artystów, a następnie dowiadujemy się, co w ich serwerach siedzi po wyzwoleniu hasłem Chopin" - dodał Grzesica.

Z kolei grupa kr39 zaprezentuje stołecznej publiczności połączenie muzyki eksperymentalnej i śpiewu tradycyjnego. Jak zachęcał Grzesica, "kr39 jest bardzo, ciekawym kulturowym zjawiskiem, który polega na połączeniu tradycji folkowej Lubelszczyzny z elektronicznym przetworzeniem dźwięków".

W Zachęcie kr39 zaprezentuje projekt pt. "In_between", w którym osią są pieśni tradycyjne związane z najważniejszymi wydarzeniami w życiu człowieka: narodzinami, weselem i pogrzebem. "In_between" powstał we współpracy z Ośrodkiem Rozdroża i Fundacją Muzyka Kresów w Lublinie.

Organizatorami piątkowych wydarzeń są Fundacja Sztuka i Technologa oraz Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
13°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
19°C Poniedziałek
dzień
21°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »