Z południa Polski na Słowację pojedziemy drogą S1 w 2023 r.

W 2023 r. kierowcy z południa Polski, którzy zechcą pojechać na Słowację przez Żywiec, skorzystają już z dobrodziejstwa drogi S1 - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który w niedzielę spotkał się z mieszkańcami Skoczowa (Śląskie).

Ekspresowa S1 ma połączyć autostradę A1 i port lotniczy w Pyrzowicach z granicą ze Słowacją w Zwardoniu i dalej z tamtejszą autostradą D3.

Minister przypomniał, że aktualnie trwa przetarg, który ma wyłonić wykonawcę tzw. obejścia Węgierskiej Górki. To jedna z czterech powstających części S1. "Trwa postępowanie przetargowe. Nie komentuję go z wiadomych przyczyn. Mam nadzieję, że podpiszemy umowę zgodnie z założeniami i nasze oczekiwania, wręcz marzenia () zostaną zrealizowane i skrystalizują się w założonych terminach" - powiedział.

Minister dodał, że budowa "obejścia" i całej S1 jest "marzeniem wszystkich, którzy chcą bezpiecznie i bezkolizyjnie przejechać na Słowację".

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podał, że w czwartek otwarte zostały oferty w przetargu na wykonanie "obejścia Węgierskiej Górki". Wpłynęło ich siedem. Rozpiętość cenowa jest zróżnicowana: od 1,18 mld zł do 1,79 mld zł. Dyrekcja zamierza przeznaczyć na ten cel 1,31 mld zł. Pieniądze będą pochodziły z Krajowego Funduszu Drogowego oraz z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

"Przewidujemy, że wybór najkorzystniejszej oferty nastąpi w trzecim kwartale 2018 r., a podpisanie umowy z wykonawcą w styczniu 2019 r. Wykonawca będzie realizował zadanie w formule +Projektuj i Buduj+, co oznacza, że w pierwszej kolejności opracowana zostanie dokumentacja projektowa wykonawcza wraz z wszelkimi niezbędnymi dokumentami umożliwiającymi wejście w drugi etap, jakim będzie budowa 8,5-km odcinka drogi S1" - podała w komunikacie Dyrekcja.

"W 2023 r. z Bielska-Białej na Słowację będzie można dojechać w niespełna 30 minut" - podała GDDKiA.

Obecnie długość odcinka S1 od Bielska-Białej do Zwardonia wynosi 45,1 km. "Obejście Węgierskiej Górki" to ostatni brakujący fragment tej części "ekspresówki". Połączy on istniejące już drogi: Bielsko-Biała - Przybędza z częścią od Milówki do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Docelowo cały ten fragment będzie miał długość 53,17 km.

Cała inwestycja związana z S1 składa się z czterech zadań. Oprócz "obejścia Węgierskiej Górki", to przede wszystkim budowa nowej niemal 40-km drogi od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej. Dyrektor katowickiego oddziału GDDKiA Michał Mendrok powiedział, że to zadanie zostanie zrealizowane do wakacji w 2023 r. Aktualnie trwa opracowanie koncepcji programowej dla tego fragmentu S1. Dokument ma być gotowy pod koniec br. W lutym 2019 r. planowany jest przetarg. Wykonawca będzie realizował zadanie w formule "Projektuj i Buduj". Prace w terenie mogłyby ruszyć w maju 2021 r.

Do ukończenia całej "ekspresówki" niezbędna jest także druga jezdnia w wysuniętym najdalej na północ odcinku S1 - z lotniska Pyrzowice do Podwarpia. Jego realizacja ma nastąpić do września 2021 r. Planowana jest też przebudowa do standardu drogi ekspresowej obecnej kolizyjnej dwujezdniowej "jedynki" od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej. Ma to potrwać do czerwca 2022 r.

Koszt całości inwestycji dyrektor Michał Mendrok określił na 5 mld zł.

S1 w woj. śląskim i małopolskim standard drogi ekspresowej ma obecnie na odcinkach Pyrzowice-Podwarpie (jedna jezdnia), Dąbrowa Górnicza-Tychy, a także Bielsko-Biała-Przybędza oraz Milówka-Zwardoń.

Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko podczas spotkania zwrócił uwagę na największy komunikacyjny problem, z jakim boryka się miasto. Jest nim skrzyżowanie przy wlocie do miasta w ciągu drogi krajowej 81, którą przebiega ruch z Górnego Śląska do beskidzkich kurortów Wisły i Ustronia. "Droga zatłoczona jest praktycznie cały rok. () Przez to skrzyżowanie średnio przejeżdża każdej doby 21 tys. pojazdów. Tworzą się olbrzymie korki, szczególnie w weekendy" - powiedział Sitko.

Burmistrz wręczył ministrowi teczkę z propozycją rozwiązania problemu. "To koncepcja budowy na tym skrzyżowaniu estakady w ciągu drogi z Katowic do Wisły z bezkolizyjnym zjazdem do Skoczowa. Ruch lokalny odbywałby się poprzez rondo wybudowane pod nią. Rozmawiamy już o tym z GDDKiA. Zaoferowaliśmy wykonanie projektu technicznego na własny koszt. To wydatek 1-1,5 mln zł. () Koszt całego rozwiązania szacujemy na 60-80 mln zł" - mówił.

Andrzej Adamczyk powiedział, że w Polsce realizowanych jest bardzo wiele inwestycji - ogromnych, jak Via Carpatia, ale i mniejszych, ważnych dla mieszkańców regionu. "Moim marzeniem jest wyeliminowanie takich niebezpiecznych skrzyżowań. () Będę wam kibicował, żeby ten projekt okrzepł nie tylko w przestrzeni debaty publicznej, ale i realizacyjnej. () Nie sądzę, by była to kwota, która załamie budżet GDDKiA. () Niczego nie obiecuję, ale będę starał się odwiedzić Skoczów, kiedy podejmiemy decyzję, bez względu na to, czy będzie pozytywna, czy negatywna. Dziś w sposób odpowiedzialnie nie mogę założyć, jaka ona będzie" - powiedział Andrzej Adamczyk.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Oska
  18.06.2018 09:17
  Czy pan Minister Adamczyk powiedział coś na temat kolei, zrównoważonego transportu itp.? Dalej tylko i wyłącznie drogi, drogi, drogi? Dla tych co nie wiedzą. Przez Skoczów przebiega nieczynna od 2009 r. linia kolejowa Bielsko-Biała - Cieszyn. Kolejne rządy marginalizują kolej, zmieniając Polskę w jedną wielką drogę szybkiego ruchu. Spaliny, hałas, miliony aut i ciężarówek. A co z ekologicznym środkiem transportu, jakim jest kolej? Co Pan Minister ma do powiedzenia o reaktywacji i remoncie linii z Bielska do Cieszyna? Dlaczego z Katowic oraz z Krakowa nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych do Słowacji przez Żywiec i Zwardoń? Kilka lat temu jeszcze były.
 • Oska
  18.06.2018 09:18
  Przedmówca pisze: "W chwili obecnej w budowie znajduje się 1310 kilometrów dróg ekspresowych i autostrad. Niewiele brakuje do rekordu z 2012 roku. Nie liczymy tutaj dróg w przygotowaniu, w uzgodnieniach środowiskowych, w projektowaniu, w przetargu. 3510 kilometrów dróg ekspresowych i autostrad jest w eksploatacji. To wiecej niż Wielka Brytania jeśli uwzględnić ich parametry." Drogi Panie. Przy czym w Wielkiej Brytanii rozwija się też kolej. Większość Państw europejskich tak czyni. U nas priorytet od lat mają drogi.
 • Oska
  18.06.2018 12:19
  Nie chodzi o dogadzanie. Chodzi o zrównoważony rozwój. Chodzi o to, by towary były transportowane koleją, a nie rozjeżdżały i korkowały nasze drogi. Chodzi o logikę i zdrowy rozsądek. Pisałem już, że linia kolejowa z Bielska-Białej do Cieszyna jest nieczynna od 2009 roku. Wie Pan, że czeski odcinek linii ma się dobrze? Pociągi z czeskiego Cieszyna do Frydka kursują średnio co godzinę. Czesi także budują drogi i autostrady. Ale jednocześnie dotują kolej i remontują linie.
 • Oska
  19.06.2018 07:47
  No to sobie Pan przeczy, bo w pierwszej części swojej wypowiedzi pisze Pan, że w infrastrukturze drogowej mamy większe zaległości, niż w kolejowej, a pod koniec Pan zauważa, że sieć kolejowa jest jednak niedoinwestowana i remonty dopiero się zaczynają. Trzeba rozwijać i jedno i drugie. Ale racjonalnie. Kolej nie może być za drogami. I nie chodzi tylko o remonty. W Polsce potrzebna jest pilnie budowa nowych linii kolejowych - chodzi rzecz jasna o Koleje Dużych Prędkości.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »