Złe wychowanie

Nie wszyscy w Polsce rozumieją, co znaczy wychowanie w trzeźwości. Zły przykład idzie z góry.

Coraz mniej słychać o problemie, jakim jest spożywanie alkoholu przez młodzież. Co wcale nie znaczy, że problemu nie ma. Wręcz przeciwnie. Przywykliśmy? Media skupione na walce z dopalaczami i narkotykami jakby zaakceptowały wszechobecność piwa w przestrzeni publicznej. Reklamy tego trunku atakują zewsząd, a szczególnie upodobały sobie sport i muzykę, dwie pasje młodych. Największa objazdowa trasa koncertowa z udziałem gwiazd polskiej piosenki „Męskie granie” promuje jeden gatunek piwa; „Opener” – najpopularniejszy festiwal z udziałem zagranicznych gwiazd – drugi. Prezes PZPN przez cały mundial trzymał w górę wzniesiony kufel z trzecią marką piwa, trener Adam Nawałka lansuje czwartą. Do wyboru, do koloru. Reklama wbija do głów proste skojarzenia: dobra zabawa, dobre towarzystwo – tylko z piwem.

Szokujące dane

W pewnym wieku modom i trendom ulega się niemal bezrefleksyjnie. Palenie papierosów na szczęście staje się coraz mniej powszechne Niestety, z piwem stało się inaczej, co potwierdzają statystyki. Europejski Program Badań Ankietowych w Szkołach ESPAD, którym objęta jest także Polska, dostarcza zatrważających danych. Średnio co drugi piętnastolatek przyznaje, że w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem pił alkohol. To stały (nomen omen) procent, ulegający tylko niewielkim odchyleniom w ciągu ostatnich lat. W przypadku 17–18-latków jest to już blisko 80 procent!

Ktoś powie – ciekawość, presja środowiska, chęć zaimponowania kolegom... Niestety, to już nie jest kwestia eksperymentowania, a raczej panującego stylu życia. Co jeszcze bardziej przerażające, coraz częściej nie kończy się na puszce piwa, wysoki odsetek badanych przyznaje się do przekraczania progu nietrzeźwości. Tu wahania są większe – w ciągu ostatniej dekady taką deklarację (dotyczącą ostatnich 30 dni przed badaniem) składa od 10 do 25 proc. polskich uczniów. Z ankiet wynika, że w czasie całego życia ani razu nie upiła się tylko połowa uczniów młodszych i ok. jedna trzecia uczniów starszych.

Diagnoza jest, brak natomiast profilaktyki i dobrego pomysłu na zmianę tej sytuacji. Mimo tylu dekad doświadczeń i programów, mimo ogromnych budżetów pochodzących z tzw. korkowego – efektów nie widać. Można odnieść wrażenie, że jedynym pomysłem, jaki mają gminy, jest ograniczenie punktów sprzedaży alkoholu. Może zatem warto skorzystać z doświadczeń tych, którym się udało?

Pięć kroków do trzeźwości

W 1998 r. Islandia miała jeszcze gorsze statystyki niż Polska. 42 proc. nastolatków w wieku 15–16 lat przyznawało, że nie tyle próbowało, jak smakuje piwo, ale zna stan upojenia alkoholowego. W 2017 r. taką deklarację składa już zaledwie 5 proc. badanych. Szok i niedowierzanie! 20 lat temu Reykjavik miał opinię najgorszego miejsca w Europie, gdzie młodzi masowo piją, palą i używają narkotyków. Dodajmy – była to opinia całkowicie zasłużona. Dziś na wulkaniczną wyspę pielgrzymują eksperci od resocjalizacji, pedagodzy i terapeuci z całej Europy, by sprawdzić, co kryje się za islandzkim sukcesem. Niedawno wybrała się tam ekipa BBC. W nadanym przez brytyjską telewizję reportażu można znaleźć pięć wskazówek, co trzeba zrobić, by przywrócić młodym ludziom stan trwałej trzeźwości, a co za tym idzie – prawdziwą (nie tę z reklam) radość życia.

Pierwszym krokiem było wprowadzenie godziny policyjnej. Sam termin brzmi groźnie, ale przecież mówimy nie o dorosłych, ale młodzieży poniżej 15. roku życia, która po godz. 22 nie może przebywać na ulicach stolicy Islandii, w pubach czy kawiarniach. Zakaz egzekwowany jest bardzo rygorystycznie. I skutecznie, bo wieczorem czuwają nad tym nie tylko strażnicy i policjanci, ale rodzicielskie patrole. Co ciekawe, podobny pomysł testowano przed laty w kilku polskich miastach, na osiedlach, gdzie z przestępczością nieletnich nie radziły sobie odpowiednie służby. Gdy przestępczość spadła, zrezygnowano z patroli.

Krok drugi ma charakter konkretnego zobowiązania. Islandzcy rodzice deklarowali na piśmie nie tylko to, że nie pozwolą dzieciom spożywać alkoholu, ale przede wszystkim, że będą poświęcać swoim dzieciom więcej czasu. W materiale BBC możemy zobaczyć małżeństwo, które takie zobowiązanie złożyło. „Spędzamy w domu około czterech, pięciu godzin, staramy się z naszymi dwoma synami być razem, dopóki nie położą się spać” – mówią. „Kiedyś było tu inaczej, więcej wolności, teraz jesteśmy nudnym krajem” – dorzucają, wybuchając śmiechem. Nie wyglądają na więźniów przebywających w domowym areszcie.

500 plus po islandzku

Oczywiście islandzki patent nie polega na tym, by dzieci w ogóle nie wychodziły z domu. Przeciwnie, władze robią wszystko, by zapewnić im atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu. My mamy swoje 500 plus, oni też, tyle że nie w formie gotówki, a vouchera (o wartości 500 $ na rok dla każdego ucznia), który można zrealizować wyłącznie na opłacanie zajęć pozaszkolnych: sportowych, artystycznych, naukowych. To trzeci z pięciu punktów. Dzięki niemu jak grzyby po deszczu wyrastają na wyspie boiska, sale gimnastyczne, baseny.

Polski program „Orlik” polegał na budowie setek takich samych boisk do piłki nożnej, tam jak widać podejście jest trochę inne – decyduje popyt, a oferta jest bardziej zróżnicowana. Oczywiście wśród chłopców dominuje piłka nożna, ale dziewczęta preferują siatkówkę oraz jazdę konną. I dzięki ­voucherom wszyscy, bez względu na zarobki rodziców, mogą rozwijać swoje pasje.

Skąd wiadomo, co komu potrzeba do szczęścia? Dzieci w wieku szkolnym są co roku poddawane szczegółowym badaniom o charakterze naukowym. Wyniki są bardzo dokładnie analizowane, na ich podstawie opracowywane są rekomendacje, które dostają konkretne szkoły, a od nich rodzice. To czwarty krok. Piąty i ostatni – należy pozyskać dla sprawy lokalnych polityków. Dagur Eggertsson, burmistrz Reykjaviku, został – jak widać – pozyskany skutecznie. „Zaczynamy od diagnozy, na tej podstawie decydujemy, na co powinny iść publiczne pieniądze, a potem w ich wydawanie włączamy rodziców, nauczycieli” – raportuje wykonanie zadania. I dodaje dość prostą konstatację: „Dzieci wcale nie potrzebują alkoholu czy narkotyków, chcą po prostu atrakcyjnie spędzać czas. A my im to zapewniamy”.

Ktoś powie – łatwo się rozwiązuje problemy w kraju liczącym 340 tys. mieszkańców. Tu droga od pomysłu do realizacji, a przede wszystkim skutecznej egzekucji jest krótsza. Cała Islandia przypomina jedno spore europejskie miasto. Z drugiej strony programy społeczne najlepiej sprawdzają się właśnie na poziomie samorządowym, nawet te ogólnopolskie realizowane są przez gminy. Można więc kopiować dobre praktyki. Model islandzki wdraża dziś 35 miast w całej Europie. „Prawdopodobnie to właśnie dzięki temu programowi wygraliśmy na ostatnich mistrzostwach Europy w piłce nożnej z Anglią” – śmieje się burmistrz Eggertsson.

Potrzeba całej wioski

Kto nic nie robi, nie ma co liczyć na sukces. Kontrowersyjna godzina policyjna dla młodzieży może być przecież zastąpiona intensywną kampanią społeczną na terenie miast, zachęcającą, by uczniowie spędzali wieczory w domach. Ważne, aby tego typu działania były prowadzone solidarnie, w silnej koalicji, z udziałem szkół, mediów, rodziców. Nie wystarczy wynająć agencję reklamową, by wydrukowała ulotki i wyprodukowała atrakcyjny spot. Być może tu właśnie leży przyczyna nieskuteczności – brak koordynacji, synergii i wspólnego działania.

Dowód? Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie od 16 lat regularnie monitoruje uczniów stołecznych szkół. Pytania dotyczą ich kontaktów z alkoholem, papierosami, narkotykami. Co rok powstają dzięki temu szczegółowe raporty, dające pedagogom i władzom samorządowym wiedzę na temat skali i charakteru zagrożeń. Niestety, w 2016 r. aż siedmiu dyrektorów gimnazjów odmówiło udziału w badaniach, co nie mogło pozostać bez wpływu na wyniki badań.

Najbardziej jednak drastycznym przykładem braku poczucia (współ)odpowiedzialności za wychowanie w trzeźwości młodego pokolenia jest udział prezesa PZPN w reklamie piwa. Związek ma przecież nie tylko opiekować się reprezentacją Polski, ale dbać o młodzieżowy sport, także w jego formacyjnym wymiarze. Przykład idzie z góry. Kufel w dłoni prezesa Bońka staje się problemem, gdy chcemy wspólnie zmieniać złe nawyki młodzieży. Mądre przysłowie mówi, że trzeba całej wioski, by wychować jedno dziecko. W przypadku wychowania do trzeźwości część polskiej wioski wyraźnie nie poczuwa się do swoich obowiązków.•

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • gość
  07.08.2018 12:26
  Po prostu w społeczeństwie jest tradycja pijaństwa i zbyt mało ludzi widzi w niej coś gorszącego, nawet gdy dochodzi do tragedii. A w tej tradycji ważne by mieć dobry humor, bawić się lekko, łatwo i "przyjemnie". Ludzie w Polsce piją, bo ich stać na alkohol. W środowisku imponują mocną głową, "dobrym humorem", brawurą, przechwałkami co do możliwości wszelakich po wypiciu. To wszystko robią starsi i nie całkiem starsi (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dalsi krewni, znajomi), a młodzież i dzieci patrzą i z początku uczestniczą w tym widowisku biernie, ale coraz bardziej pociąga ich taki wzorzec, najoględniej mówiąc, coby nikogo niepotrzebnie urazić, człowieka pod humorem. Dość wcześnie zaczynają pociągać z kieliszka, kufla. Częstokroć rodzic sam częstuje małolata piwem, bo i tak się zdarza. Co zrobić? Wpływać kto może, ma do tego prawo, powołanie, obowiązek, na ambicję pouczając, że droga przez pijaństwo prowadzi do upadku w każdej możliwej dziedzinie życia? Jak zmienić mentalność? Na pewno nie można popadać w beznadzieję w tej materii (szczególnie chrześcijanin), ale trzeba też dość restrykcyjnie egzekwować ponoszenie odpowiedzialności za wszystkie zaniedbania, wykroczenia, przestępstwa po pijaku i to bez wyjątku i okoliczności łagodzących.
 • katolik
  07.08.2018 23:25
  Św. Piotr, pierwszy papież przestrzega:
  Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu!!! 1P 5.8
 • Ppp
  08.08.2018 07:24
  „Godzina policyjna” - okupacja, Gestapo, UB, ZOMO, stan wojenny...
  Skojarzenia proste i oczywiste – SAMO ZŁO.
  Szkoda, że nie napisaliście bardziej szczegółowo, na czym rzecz polega i jak sobie radzą np. z koncertami czy przedstawieniami, które kończą się w okolicach 22-23. Młodzież zapewne uczestniczy w imprezach kulturalnych i nie powinno to skutkować aresztowaniem. Może chodzi o ściślejszą kontrolę i jak ktoś ma bilet z takiej imprezy, to jest puszczany jako „czysty”?
  Pozdrawiam.
 • las palagras
  08.08.2018 16:13
  Słusznie postąpili Islandczycy fundując bony na zajęcia pozalekcyjne zamiast 500+ w gotówce. U nas były podobne plany, ale utrącili je różni "obrońcy rodziny", bony podobno obrażają szlachetną polską rodzinę, wszak rodzice są mądrzy, trzeba im zaufać, na pewno nie wydadzą na alko. Druga rzecz to skandaliczne reklamy piwa, energetyków czy śmieciowego jedzenia w wykonaniu osób zwiazanych z polską reprezentacją. Ta reprezentacja jest utrzymywana z pieniędzy podatników, zatem powinien być zakaz zawierania tego typu kontraktow reklamowych. Zmagania piłkarskie śledzą młodzi nastolatkowie, czyli potencjalna grupa wysokiego ryzyka nałogu alkoholowego i oto widzą jak ich idole reklamują te śmieci. To może idźmy na całość i niech ministerstwo edukacji zawrze lukratywne kontrakty na reklamę piwa czy energetykow. Banner piwny na każdej szkole! Jak widać w Polsce mało komu zależy na autentycznej walce z alkoholizmem jako zjawiskiem społecznym.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  -1°C Sobota
  dzień
  wiecej »