Kościół na Ukrainie modli się dziś w intencji ofiar rzezi wołyńskiej, która przed 75. laty dotknęła mieszkańców Wołynia, a także tereny należących dziś do Ukrainy województw lwowskiego, tarnopolskiego i iwanofrankowskiego.
W katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku na Wołyniu, odprawiono Mszę w intencji ofiar dramatycznych wydarzeń sprzed 75. lat, kiedy to w wyniku antypolskiej czystki etnicznej prowadzonej przez ukraińskich nacjonalistów życie straciło ok. 100 tys. Polaków. Na zaproszenie ordynariusza łuckiego bp. Witalija Skomarowskiego w Eucharystii uczestniczył prezydent Polski Andrzej Duda.
O potrzebie modlitwy i pamięci ofiar tych tragicznych wydarzeń mówi metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki: „75. rocznica tragedii wołyńskiej to moment, kiedy powinniśmy powrócić myślami do tych wydarzeń, nie po to, aby rozdrapywać rany, ale przede wszystkim pomodlić się w intencji tych, którzy zginęli, a także za oprawców, którzy tych czynów dokonali, aby Bóg okazał wszystkim miłosierdzie. Jednocześnie chcemy uwrażliwić współczesnych ludzi i współczesny świat na to, aby do takich zbrodni nigdy więcej już nie dochodziło. Trzeba abyśmy kierowali się przykazaniem miłości Boga i bliźniego, abyśmy potrafili rozwiązywać problemy, które nas dzielą”.
Także w lwowskiej katedrze odprawiona zostanie Msza w intencji ofiar tragedii wołyńskiej. Po jej zakończeniu wykonane zostanie „Oratorium Wołyńskie” Krzesimira Dębskiego.
Druga niedziela lipca jest tradycyjnym terminem obchodów rocznicy tzw. Krwawej Niedzieli. W niedzielę 11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia zaatakowano ludność blisko 100 polskich miejscowości.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.