Reklama

Groby Pańskie w Warszawie

Zbrodnia katyńska, rocznica śmierci Jana Pawła II i wyrok Trybunału w Strasburgu, dotyczący krzyży w szkołach - to tegoroczne tematy wystroju Grobów Pańskich w Warszawie.

Reklama

W warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego Grób znajduje się w Kaplicy Lotników, położonej w sąsiedztwie Kaplicy Katyńskiej. Upamiętnia 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

"Kaplica Lotników została zamieniona w katyński las. Ogromna fotografia cmentarza wojennego wypełnia całe wnętrze kaplicy. Na centralnej ścianie umieszczono duży brzozowy krzyż, podobny do tych, jakie rodziny ofiar stawiały w miejscu uświęconym krwią ich bliskich, zanim jeszcze na +nieludzkiej ziemi+ powstał polski cmentarz" - wyjaśnił proboszcz Katedry Polowej WP ks. płk Robert Mokrzycki.

Dodał, że przed krzyżem wśród drzew będących niemymi świadkami tamtych tragicznych wydarzeń znajduje się Grób Boży - figura Jezusa Chrystusa - leżąca na biało-czerwonych goździkach. "Po bokach tysiące zdjęć naszych rodaków: oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji, przedstawicieli inteligencji, którzy zginęli na rozkaz Stalina tylko dlatego, że byli Polakami i nad życie umiłowali Ojczyznę" - zaznaczył ks. Mokrzycki.

Od Grobu Pańskiego prowadzi leśna dróżka - nad nią rozchylają się konary drzew, dzięki czemu ukazuje się błękit nieba. "Ta dróżka symbolizuje drogę człowieka i jego przeznaczenie do życia wiecznego. To triumf miłości i życia na śmiercią - Światło Zmartwychwstania" - powiedział proboszcz Katedry Polowej WP.

Grób Pański w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela nawiązuje do 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II i wyroku Trybunału w Strasburgu, mówiącego, że należy zdejmować krzyże ze szkół.

Proboszcz parafii archikatedralnej ks. Bogdan Bartołd, nawiązując do symboliki Grobu Chrystusa powiedział PAP, że ma on ukazywać rzeczywistość, w której żyjemy - tu i teraz. Dodał, że chce zaprosić tych, którzy będą odwiedzać ten grób, do medytacji i refleksji.

"Ci, którzy odwiedzą Grób Chrystusa w archikatedrze, z pewnością zauważą, że w centrum jego wystroju jest krzyż papieski, który jest repliką krzyża, który stoi na Placu Piłsudskiego. Stanowi on nawiązanie do 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II, ale jeszcze bardziej do pierwszej pielgrzymki papieża do Polski. Właśnie wtedy na Placu Piłsudskiego przy tym krzyżu Ojciec Święty wypowiedział prorocze słowa: +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi+. I tak się stało. I to jest znak naszego zwycięstwa - zwycięstwa w krzyżu" - podkreślił ks. Bartołd.

W drugiej części dekoracji Grobu Pańskiego - jak zaznaczył ks. Bartołd - zbudowana została klasa szkolna. Są ławki, stoliki, biurko i tablica. Nad tablicą, gdzie kiedyś wisiał krzyż, jest tylko graficznie zaznaczone miejsce po krzyżu i haczyk, na którym wisiał. Na tablicy widnieje napis: "Ludu, mój ludu, cóżem ci uczynił".

Jak wyjaśnił ks. Bartołd, jest to "wołanie o to, aby Europa nie zapominała o tym, na czym ma zbudowała swoją tożsamość i jakie są jej korzenie". Dodał, że "na pewno wszyscy byliśmy zbulwersowani i rozgoryczeni wyrokiem Trybunału w Strasburgu, mówiącym o tym, że należy zdejmować krzyże w szkołach".

Ks. Bartołd podkreślił jednocześnie, że "nie jest to występowanie przeciwko komukolwiek, ale chęć powiedzenia, że krzyż nie jest znakiem, którego należy się wstydzić, który powinien zniknąć z przestrzeni publicznej, lecz jest znakiem miłości". Dodał, że jeśli zabraknie tego znaku w naszej przestrzeni, w naszym sercu, to wtedy trzeba powiedzieć, że "życie ludzkie traci blask - ten blask, który daje Chrystus Zmartwychwstały, który dla każdego z nas oddał życie na krzyży".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama