Porównanie ataków na papieża do antysemityzmu nie odzwierciedla stanowiska Stolicy Apostolskiej.
Oświadczenie tej treści złożył dyrektor biura prasowego ksiądz Federico Lombardi związku z reakcjami na kazanie ojca Raniero Cantalamessy podczas wczorajszego nabożeństwa Męki Pańskiej w Bazylice Watykańskiej w obecności Benedykta XVI.
Kaznodzieja Domu Papieskiego odczytał fragment listu, jaki otrzymał od swego żydowskiego przyjaciela, który napisał: “Z niesmakiem przyglądam się brutalnym atakom, jakie na całym świecie koncentrują się wokół Kościoła, Papieża i wiernych. Posługiwanie się stereotypami i przechodzenie od odpowiedzialności osobistej do zbiorowej przypomina mi najhaniebniejsze aspekty antysemityzmu. Pragnę zatem zapewnić ojca, Papieża i cały Kościół o mej solidarności Żyda otwartego na dialog, a także solidarności tych wszystkich, którzy we wspólnocie żydowskiej, a jest ich wielu, podzielają te braterskie odczucia”.
Porównanie tych ataków do antysemityzmu, przypisane przez niektórych samemu o. Cantalamessa, wywołało gwałtowne reakcje wielu środowisk żydowskich. W związku z tym ks. Lombardi zapewnił, że “ojciec Cantalamessa chciał jedynie poinformować o solidarności z papieżem Żyda, w świetle szczególnego doświadczenia cierpienia, doznanego przez jego naród”. Włoski jezuita przyznał, że cytat ten “mógł dać asumpt do nieporozumień”.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.