Prezydent ujawnił treść pytań w referendum

W ostatecznej propozycji ws. referendum jest 10 pytań, m.in. czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy są za systemem prezydenckim, gabinetowym czy pozostawieniem obecnego modelu - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda przedstawiając pytania referendalne dot. konstytucji.

Prezydent podkreślił, że chciałby, żeby w referendum było nie więcej niż 10 pytań; jak dodał kilka tygodni temu przedstawił 15 pytań mówiąc, że chciałby, aby ta liczba została ograniczona właśnie do 10, ale żeby pytań pod dyskusję poddane trochę więcej.

"Dzisiaj w ostatecznej propozycji w projekcie postawienia (o zarządzenie referendum) pytań jest 10. Kilka z nich ma warianty, dlatego, że taka jest natura danego pytania" - powiedział prezydent.

Pierwsze pytanie przedstawione przez prezydenta brzmi: Czy jest pani/pan za uchwaleniem nowej konstytucji, czy za uchwaleniem zmian w obowiązującej konstytucji z 2 kwietnia 1997 r., czy też za pozostawieniem konstytucji bez zmian?

Drugie pytanie brzmi: Czy jest pani/pan za unormowaniem w konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego na wniosek co najmniej miliona obywateli oraz za tym, by wynik takiego referendum był wiążący, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania?

W trzecim pytaniu prezydent chciałby zapytać: Czy jest pani/pan za systemem prezydenckim, tzn. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji wybieranego przez naród prezydenta; czy za systemem gabinetowym, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji Rady Ministrów i jej Prezesa oraz wyborem prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe; trzeci wariant: czy jest pani/pan za utrzymaniem obecnego modelu władzy wykonawczej?.

Jedno z pytań w referendum brzmi: "Czy jest pani/pan za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP: w jednomandatowych okręgach wyborczych (system większościowy), w wielomandatowych okręgach wyborczych (system proporcjonalny), czy za połączeniem obu systemów (system mieszany)".

Jak mówił Duda, pytanie "w tym referendum, w którym patrzymy na przyszłość ustrojową RP, jest absolutnie na miejscu".

Kolejne z pytań brzmi: "Czy jest pani/pan za podkreśleniem w Konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł państwowości polskiej oraz kultury i tożsamości narodu polskiego". Pytanie to prezydent nazwał "oczywistym" i "naturalnym".

Prezydent chce też zapytać w referendum: "Czy jest pani/pan za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, z poszanowaniem zasad suwerenności państwa oraz nadrzędności konstytucji RP jako najwyższego aktu prawnego".

"Uważam, że wpisanie tych elementów do konstytucji, czyli członkostwa w Unii Europejskiej i członkostwa w NATO, z całą pewnością wzmocni naszą obecność w tych ważnych strukturach międzynarodowych" - powiedział Duda.

Kolejne pytanie to: "Czy jest pani/ pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski". Duda podkreślał w tym kontekście wysoką wartość produkowanej w Polsce żywności.

Jak poinformował prezydent jedno z pytań brzmiałoby: "czy jest pan/ pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny takich jak świadczenia z programu 500 plus oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku".

Prezydent podkreślił, że jest to pytanie bardzo ważne, bo dotyczące kwestii socjalnych i bezpieczeństwa rodziny.

"Nie będę tutaj owijał w bawełnę; bardzo często na moich spotkaniach podnoszony jest argument: +zabezpieczcie 500 plus, bo zmieni się władza i 500 plus zostanie pod byle pozorem odebrane. Pod pozorem jakiegoś kryzysu gospodarczego, czy czegokolwiek innego, powiedzą, że trzeba ograniczyć program 500 plus, bo dużo on kosztuje" - powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że bierze pod uwagę te obawy i stąd chce, by "Polacy powinni mieć możliwość wypowiedzenia się, czy chcą zabezpieczenia takich właśnie elementów ochrony socjalnej w sposób szczególny w polskiej konstytucji".

Kolejne pytanie referendalne brzmi: czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowanym szczególnej ochrony pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej oraz prawa do emerytury nabywanego w ustawowo określonym wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Prezydent zaznaczył, że postulat dotyczący zawarcia tego pytania w referendum został wyartykułowany najsilniej przez środowiska związane ze NSZZ "Solidarność". Ocenił, że jest on ważny jednak dla wszystkich Polaków. "Pamiętamy jak podwyższano wiek emerytalny do 67 lat, jak wtedy protestowało wiele osób, jak protestowała +Solidarność+. Niestety ówcześnie rządzący nie posłuchali głosu ludzi" - zauważył Andrzej Duda.

Ostatnie, 10 pytanie referendalne ma brzmieć: czy jest pan/ pani za uregulowaniem podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  22.07.2018 11:01
  Jeśli w referendum będzie pytanie o zgodę Polaków na przyjmowanie imigrantów to pójdę, https://ndie.pl/polska-swiatowym-liderem-w-sciaganiu-imigrantow/
 • jan będziejak
  22.07.2018 14:47
  Referenda, demokracja bezpośrednia - ładnie brzmi, ale w praktyce... Ze słowem Demokracja nie tylko słownikowo wiąże się słowo Demagogia. Łatwo można, zwłaszcza u nas, "podpuścić" ludzi, którzy niekoniecznie wiedzą o czym jest mowa. A propaganda działa wciąż na najwyższych obrotach, i to nie bawiąc się w subtelności i finezyjne podchody. Znajduje liczne grono zaprzysięgłych zwolenników, gotowych z całej siły bić głową w blaszane barierki. I teraz robimy referenda i uchwalamy Konstytucję... którą tak naprawdę napiszą Redaktorzy jednej albo dwóch Gazet, jednej albo drugiej Telewizji, albo jeszcze ktoś z jakiejś obcej (wiem, jasne że tak) Ambasady. A do uchwalenia wystarczy przypadkowo zebrana większość, to znaczy jakaś mało znacząca mniejszość, która już nie raz tę prawdziwą większość... wykolegowała. Dziękuję, postoję. Poczekam jeszcze rok na większość konstytucyjną w Sejmie, która w oparciu o prawdziwy i zdecydowany mandat Społeczeństwa się tym zajmie. Jeśli jej nie będzie - będzie tak jak było, i też będzie to świadomy (?) wybór Polaków.
 • velario
  23.07.2018 01:55
  Po pierwsze - taniej byłoby zlecić odpowiednie badania jakiejś sondażowni. Po drugie - zamiast pytać np. o to, czy zachować 500+ po wsze czasy lepiej byłoby dorzucić pytania o kwestie, które rzeczywiście budzą największe spory, np. o zakres ochrony życia dziecka poczętego albo o pozycję władzy sądowniczej.
 • Gość
  25.07.2018 11:26
  "Referendum konstytucyjne w 2018 r.? Każdy Polak za pomysł Andrzeja Dudy zapłaci 1,88 zł" https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/referendum-konstytucyjne-andrzej-duda,53,0,2311733.html
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Czwartek
  rano
  22°C Czwartek
  dzień
  23°C Czwartek
  wieczór
  20°C Piątek
  noc
  wiecej »