Zalewska: W nowym roku szkolnym podwyżki dla nauczycieli

W nowym roku szkolnym wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące nauczycieli, m.in. zmniejszenie pensum, podwyżki dla nauczycieli i dodatek 500 zł miesięcznie "dla wyróżniających się" - powiedziała na środowej konferencji prasowej minister edukacji Anna Zalewska.

Jak zaznaczyła Zalewska, w nowym roku szkolnym wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące nauczycieli.

"Po pierwsze, (...) w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych podjęliśmy decyzję o tym, że nauczyciel, który uczy w szkole w poradni psychologiczno-pedagogicznej niepublicznej nie jest nauczycielem na umowie śmieciowej, ale jest nauczycielem na umowie o pracę. Dlatego, że to jest kwestia jego bezpieczeństwa, również socjalnego, jak również związania ze szkołą. Co oczywiście nie przeszkadza - bo pytaliście państwo np. o fizjoterapeutów - w zatrudnieniu na umowę-zlecenie właśnie fizjoterapeuty" - wyjaśniła.

Dodała, że zasady te dotyczą nauczycieli mających kwalifikacje pedagogiczne. Jednocześnie - jak poinformowała - ustabilizowane zostało pensum nauczycieli mających takie kwalifikacje. "Przed tą ustawą organ prowadzący decydował, jak pracuje pedagog. Na przykład mówił, że w jednej gminie będzie to 18 godzin, a w drugiej 35. To zwyczajnie było niesprawiedliwe i rzeczywiście odpowiedzieliśmy na ten postulat" - zaznaczyła Zalewska. Wyjaśniła, że ustabilizowane zostało także pensum nauczyciela wspomagającego, które wynosi teraz 20 godzin.

Zalewska przypomniała, że w 2016 r. rząd PiS obniżył pensum dla nauczycieli oraz podjął decyzję o podwyżkach dla nich. "W rok i 9 miesięcy (nauczyciele dostaną - PAP) podwyżkę w wysokości 15,8 proc. - co średnio będzie stanowiło ok. 1000 zł dla nauczyciela. Od 1 kwietnia podwyżki ruszyły - to jest 5,35 proc. Skąd 0,35? Ano stąd, że do kwoty bazowej włączyliśmy dodatek mieszkaniowy. Przeanalizowaliśmy ten dodatek. Okazało się, że mimo, że my w subwencji przeznaczamy pieniądze na dodatek mieszkaniowy, w 80 proc. samorząd wypłacał złotówkę dodatku mieszkaniowego, słusznie mówiąc, że realizuje ten swój obowiązek. Więc ta kwota została włączona - a nie zabrana - do kwoty bazowej, od której liczy się podwyżki" - zaznaczyła Zalewska.

Jak wyjaśniła, projekt budżetu zawierający te zmiany został przekazany do Rady Dialogu Społecznego i przyjęty przez Radę Ministrów. Poinformowała, że od stycznia 2019 r. na kolejną podwyżkę dla nauczycieli zostanie przeznaczone dodatkowe 2 mld zł. "Państwo zobaczą to w projekcie budżetu na 2020 r. - pojawią się kolejna ok. 2 mld zł. (...) Subwencja w ciągu roku i 9 miesięcy zwiększy się o 5 mld zł. To są ogromne pieniądze" - zapowiedziała.

Dodała, że od września rozpocznie się cykl oceniania nauczycieli, w wyniku którego dyplomowani nauczyciele będą mogli dostać 500 zł miesięcznie specjalnego dodatku "dla wyróżniających się". Ocena będzie obligatoryjna i powtarzana co 5 lat. "Przez pierwszy rok będziemy się uczyć razem z nauczycielami, dokonamy jej oceny i będziemy podejmować decyzję, czy nie dokonywać tu zmian" - podkreśliła Zalewska.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EDUKACJA, MEN, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Doradca
  29.08.2018 16:59
  Pensum dydaktyczne się nie zmieniło, a z pewnością jako nauczyciel matematyki, w szkole kończącej się maturą, na pracę zawodową związaną z odpowiedzialnym przygotowaniem do egzaminu dojrzałości poświęcam nie mniej niż "kodeksowe" 40 godzin i żadne pensum tego nie zmieni. Jeśli TA PANI (minister) pracują w szkole realizowała tylko pensum dydaktyczne, to szkoda mi jej uczniów... Zmniejszenie, czy może unormowanie do 20 godzin dydaktycznych czasu pracy tzw. nauczyciela wspomagającego, który pracę świadczy tylko w szkole, jest w istocie "tanim, negocjacyjnym kupczeniem" ze związkami zawodowymi, także "Solidarnością", która/które mogą ogłaszać kolejny sukces. Tymczasem jest to działanie na szkodę środowiska i nauczycieli przedmiotów (języka polskiego, matematyki...) - bo mimo ogromnego wkładu pracy, jaki muszą włożyć w przygotowanie się do lekcji, sprawdzanie prac, przygotowanie do egzaminów (często w soboty), są postrzegani jako "nygusy" pracujące tylko 18 godzin. Wróćmy do koncepcji zróżnicowanego pensum - środowisko już raz to zaakceptowało, bo jest to uzasadnione. Co do "500+" dla nauczycieli, to proszę nie zapominać, że wypłata rozpocznie się dopiero w 2021 roku. Przy obecnej dynamice wzrostu wynagrodzeń w gospodarce i w szkolnictwie w 2021 roku, mimo szumnych i nieprawdziwych deklaracji o "astronomicznych podwyżkach w oświacie", młody nauczyciel zarobi ok. 45% średniego wynagrodzenia w gospodarce (i jak sądzę będzie miał dopłacane do najniższego wynagrodzenia), nauczyciel dyplomowany zarobi nieco więcej niż kasjerka w hipermarkecie. Poprzednia Minister nie ukrywała, że posyła dzieci do szkół niepublicznych, obecna z pewnością tam pośle wnuki, bo w szkolnictwie publicznym zabraknie pasjonatów, a za proponowane za pracę przy tablicy wynagrodzenia będą pracowały już chyba tylko kasjerki, chcące sobie dorobić po godzinach do pensji. TEJ PANI JUŻ DZIĘKUJEMY
 • Nauczyciel
  29.08.2018 23:25
  To jest czysta propaganda TEJ "PANI MINISTER" o jakiej podwyżce ona mówi? Od roku już pieje a nikt jej nie widział. 1000 zl podwyżki? Jak można tak kłamać? Drogi Gosciu Niedzielny. Nie powielajcie tak nieprawdziwych informacji. Może jakis merytoryczny artykuł?
 • Awa
  30.08.2018 21:17
  Awa
  500+ dostaną nieliczni , którzy przejdą sito nowej oceny pracy nauczyciela. Niby są wskażniki(kolejna monstrualna biurokracja) ale jak zwykle wzbudzi to tylko niesnaski im zbuduje złą atmosferę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »