Nasz Kościół, nasz ból

W odpowiedzi na prośbę papieża Franciszka, świeccy dominikanie zapraszają 14 września do modlitwy i pokuty za nadużycia seksualne księży i osób konsekrowanych.

Świeccy członkowie Zakonu Kaznodziejskiego, działający przy parafii św. Dominika na Służewie wraz z tą parafią, organizują dzień pokuty za grzechy nieczystości, pedofilii i molestowania seksualnego popełniane przez osoby konsekrowane i kapłanów.

To odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, który zareagował na opublikowany w sierpniu raport na temat przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych i tuszowania tego faktu w diecezjach amerykańskiego stanu Pensylwania. 18 sierpnia papież napisał w specjalnym liście do wszystkich wiernych: „Konieczne jest, abyśmy jako Kościół mogli rozpoznać i z bólem oraz wstydem wziąć odpowiedzialność za te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania, oraz grzechy innych osób”. 

"Obserwujemy to nie tylko w Pensylwanii, gdzie opublikowano porażający raport o skali takich nadużyć, ale w bardzo wielu miejscach na świecie. Z pewnością nie brak takich sytuacji także w polskim Kościele" - uważają świeccy dominikanie ze Służewa i proponują konkretne działanie. 14 września 2018 r., będzie dla nich dniem wynagradzania.

"Chcemy też błagać miłosiernego Boga o to, aby ofiary tych przestępstw i nadużyć znalazły odpowiednią pomoc i opiekę, a krzywdziciele i ci, którzy na to przyzwalali lub nie reagowali dostatecznie skutecznie - aby otrzymali łaskę skruchy i nawrócenia" - piszą na swojej stronie internetowej.

Do takiej pokuty zachęcają też innych. Proszą, żeby w powyższych intencjach podjąć post (najlepiej o chlebie i wodzie, ale również każdy inny, który będzie odczuwalną formą pokuty), odmówić modlitwę różańcową, przyjąć Komunię św. wynagradzającą lub podjąć dowolne inne formy pokuty.

Zgłoszenia udziału w tej inicjatywie przyjmowane są przez formularz internetowy dostępny pod tym adresem:
https://goo.gl/forms/gRnOUeJ5nlFGWoXm1

Dominikańska parafia wraz ze świeckimi dominikanami zapraszają do udziału w Mszy św., która będzie sprawowana w kościele na Służewie (ul. Dominikańska 2) 14 września o 19.30. Po niej odprawione zostanie także nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji wynagrodzenia i przebłagania.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • jAMCI
  08.09.2018 08:39
  Bardzo już jestem zmęczony tymi wydarzeniami, szczególnie działaniami i zaniechaniami Franciszka i hierarchów. Niestety, my (jeszcze) wierni - pozostaliśmy najsilniejszą częścią Kościoła.
 • HIERONYMUS
  08.09.2018 11:14
  Tak, nasz ból. Tylko dlaczego nie boli to sprawców, którym funduje się w najgorszym wypadku miękkie lądowanie w postaci zesłania co domu księży emerytów w funkcji zarządcy i kapelana?
 • Zbygniew
  08.09.2018 12:12
  Pół prawdy to całe kłamstwo. Problemem Kościoła jest nie pedofilia lecz homoseksualizm księży i biskupów. A zwalczyć go tak trudno bo swój kryje swego. Większość przypadków tzw. pedofili księży to ataki na nieletnich po okresie dojrzewania (czyli homoseksulane akty z nieletnimi) a nie zbrodnie na dzieciach przed okresem dojrzewania (czyli pedofilia). Jorge Bergolio powtarza zaś za kardynałem Cupich'em z Chicago, że problem to nie homoseksualizm tylko... uwaga... klerykalizm!!!
 • Letycja
  09.09.2018 12:47
  Proponuję podjąć modlitwę osobistą za Kościół katolicki za wstawiennictwem św Piotra Damiani (1007-1072)
  https://www.pch24.pl/sw--piotr-damiani---nauczyciel-kosciola,12657,i.html Doktora Kościoła, autora m.in. traktatu " Mury Sodomy. Księga Gomory i walka z sodomią wśród kleru"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  wiecej »