Benedykt XVI wspiera duchowo Polaków

O swoim duchowym wsparciu dla pogrążonych w żałobie Polaków – zapewnił Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. „Wiem, że trwacie w żałobie narodowej po stracie Prezydenta i osób, które mu towarzyszyły”.

Niech umocnieniem dla was będzie przesłanie Wielkanocy” – powiedział papież. Dzisiejszą katechezę Ojciec Święty poświecił zbliżającemu się zakończeniu Roku Kapłańskiego i zadaniach, jakie wynikają z sakramentu święceń kapłańskich: nauczania, uświęcania i pasterzowania.

Benedykt XVI pozdrowił zgromadzonych na Placu św. Piotra pielgrzymów z całego świata. Zwracając się do Polaków powiedział: „Bracia i siostry Polacy! Serdecznie pozdrawiam każdego i każdą z was. Wiem, że trwacie w żałobie narodowej po stracie Prezydenta i osób, które mu towarzyszyły. Niech umocnieniem dla was będzie przesłanie Wielkanocy, które przypomina nam, że „nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana” (Rz 14, 7). Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Wcześniej streszczenie papieskiej katechezy odczytał ks. prał. Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu: „W związku z zakończeniem Roku Kapłańskiego, które nastąpi w czerwcu br. Ojciec Święty wspomniał o zadaniach: nauczania, uświęcania i pasterzowania, wynikających z sakramentu święceń. Dzisiaj bardziej szczegółowo przedstawił zadanie nauczania. Na mocy sakramentu przynależy ono kapłanowi działającemu w „osobie Chrystusa – Głowy i Pasterza” (in persona Christi). Podejmując je, kapłan nie głosi własnej doktryny, lecz naukę Chrystusa, która wskazuje na obecność i działanie Boga w świecie. Skuteczność nauczania jest zależna od osobistego przeżycia prawd wiary i głębi życia wewnętrznego kapłana. Wiarę i nauczanie Chrystusa, przekazywane przez Kościół, należy ciągle pogłębiać, pamiętając o stylu posługi, której przykład dał św. Jan Maria Vianney.

Wierni oczekują od kapłanów autentycznej nauki Kościoła, by przez nią spotkać Chrystusa, który jest radością pokojem i zbawieniem. Szczególną pomocą w praktykowaniu tego zadania nauczania jest zgłębianie Pisma Świętego, pism Ojców i doktorów Kościoła czy Katechizmu Kościoła Katolickiego. Kapłan ma głosić Prawdę, która zbawia, być głosem Chrystusa w świecie, nieść to, co służy prawdziwemu dobru dusz.

Św. Jan Maria Vianney był człowiekiem wielkiej mądrości życiowej i heroicznej mocy w przeciwstawieniu się presji kulturalnej i socjalnej swojego czasu. Prostota, wierność i bezpośredniość były charakterystyką jego przepowiadania, przejrzystości wiary i jego świętości. Wierni budowali się jego nauczaniem. Ojciec Święty życzył, aby to doświadczenie było udziałem każdego kapłana”.

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Benedykt XVI wystosował apel o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Chinach. Nawiedziło ono rano płaskowyż tybetański na zachodzie Chin, w tym prowincję Qinghai.

Z nieoficjalnych danych wynika, że życie straciło co najmniej 400 osób, a rany odniosło ponad 8 tys. osób.

Benedykt XVI zapewnił, że modli się za ofiary tej katastrofy i jest duchowo blisko z osobami doświadczonymi tak wielkim nieszczęściem. „Wypraszam dla nich u Boga ulgę w cierpieniu i męstwo w obliczu tych przeciwności. Zachęcam, by nie zabrakło wyrazów solidarności” – powiedział papież.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Środa
dzień
22°C Środa
wieczór
18°C Czwartek
noc
15°C Czwartek
rano
wiecej »