Benedykt XVI potępia włączanie do Eucharystii obrzędów innych religii

Benedykt XVI zdecydowanie potępił wprowadzanie do celebracji eucharystycznej obrzędów zapożyczonych z innych religii. Papież uczynił to w przemówieniu do grupy biskupów z brazylijskiej Amazonii, przybywających z wizytą „ad limina Apostolorum”.

Ojciec Święty zaznaczył, że w centrum celebracji Mszy św. musi być osoba Jezusa Chrystusa. Trzeba więc unikać zbędnego rozgardiaszu i umożliwić wiernym skupienie.

„Jeśli w liturgii nie byłaby widoczna osoba Chrystusa, który stoi u jej początku i jest rzeczywiście obecny dla nadania jej ważności, nie byłaby by to już liturgia chrześcijańska, która cała zależy od Boga i Jego stwórczej obecności – powiedział Papież. – Jak daleko od tego są ci, którzy w imię inkulturacji popadają w synkretyzm, wprowadzając do celebracji Mszy św. ryty zaczerpnięte z innych religii czy partykularyzmy kulturowe. Tajemnica Eucharystii «jest zbyt wielkim darem, – pisał mój czcigodny poprzednik Papież Jan Paweł II – ażeby można było tolerować dwuznaczności i umniejszenia», zwłaszcza, gdy «ogołocona z wymiaru ofiarniczego, jest przeżywana w sposób nie wykraczający poza sens i znaczenie zwykłego braterskiego spotkania» (encyklika Ecclesia de Eucharistia, 10). Pod różnymi przytaczanymi motywacjami kryje się mentalność niezdolna do przyjęcia możliwości wkroczenia Boga w ten świat z pomocą człowiekowi. Kult nie może wyrastać z naszej fantazji. Byłby wtedy wołaniem w ciemności albo po prostu szukaniem własnej autoafirmacji. Prawdziwa liturgia zakłada, że Bóg odpowiada i ukazuje nam, jak mamy Go adorować. «Kościół może celebrować i adorować tajemnicę Chrystusa obecnego w Eucharystii właśnie dlatego, że sam Chrystus pierwszy mu się dał poprzez ofiarę Krzyża» (Benedykt XVI, adhortacja apostolska Sacramentum caritatis, 14). Kościół żyje tą obecnością, a jego racją bytu jest szerzyć ją na cały świat” – mówił Benedykt XVI.

Papież przypomniał, że „główna i zasadnicza postawa wiernych, uczestniczących w celebracji liturgicznej powinna koncentrować się nie na działaniu, ale na słuchaniu, otwartości, otrzymywaniu...”. Zaznaczył, że „otrzymywanie”, nie oznacza pozostawania w bierności i obojętności wobec tego, co się dzieje”, ale współpracę zgodnie z „prawdziwą naturą prawdziwego Kościoła” zaangażowanego w działanie i oddanego kontemplacji, obecnego w świecie, a jednak pielgrzymującego”.

Papież nawiązał do XVI Krajowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się 13-16 maja w stolicy Brazylii. Wybrano ją na jego miejsce w związku z przypadającym 21 kwietnia 50-leciem powstania miasta Brasilia. Niech Eucharystia stanie się naprawdę sercem tego kraju, dając Brazylijczykom siłę, by uznawali się wszyscy za braci i siostry w Chrystusie – życzył Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
wiecej »