Benedykt XVI zdecydowanie potępił wprowadzanie do celebracji eucharystycznej obrzędów zapożyczonych z innych religii. Papież uczynił to w przemówieniu do grupy biskupów z brazylijskiej Amazonii, przybywających z wizytą „ad limina Apostolorum”.
Ojciec Święty zaznaczył, że w centrum celebracji Mszy św. musi być osoba Jezusa Chrystusa. Trzeba więc unikać zbędnego rozgardiaszu i umożliwić wiernym skupienie.
„Jeśli w liturgii nie byłaby widoczna osoba Chrystusa, który stoi u jej początku i jest rzeczywiście obecny dla nadania jej ważności, nie byłaby by to już liturgia chrześcijańska, która cała zależy od Boga i Jego stwórczej obecności – powiedział Papież. – Jak daleko od tego są ci, którzy w imię inkulturacji popadają w synkretyzm, wprowadzając do celebracji Mszy św. ryty zaczerpnięte z innych religii czy partykularyzmy kulturowe. Tajemnica Eucharystii «jest zbyt wielkim darem, – pisał mój czcigodny poprzednik Papież Jan Paweł II – ażeby można było tolerować dwuznaczności i umniejszenia», zwłaszcza, gdy «ogołocona z wymiaru ofiarniczego, jest przeżywana w sposób nie wykraczający poza sens i znaczenie zwykłego braterskiego spotkania» (encyklika Ecclesia de Eucharistia, 10). Pod różnymi przytaczanymi motywacjami kryje się mentalność niezdolna do przyjęcia możliwości wkroczenia Boga w ten świat z pomocą człowiekowi. Kult nie może wyrastać z naszej fantazji. Byłby wtedy wołaniem w ciemności albo po prostu szukaniem własnej autoafirmacji. Prawdziwa liturgia zakłada, że Bóg odpowiada i ukazuje nam, jak mamy Go adorować. «Kościół może celebrować i adorować tajemnicę Chrystusa obecnego w Eucharystii właśnie dlatego, że sam Chrystus pierwszy mu się dał poprzez ofiarę Krzyża» (Benedykt XVI, adhortacja apostolska Sacramentum caritatis, 14). Kościół żyje tą obecnością, a jego racją bytu jest szerzyć ją na cały świat” – mówił Benedykt XVI.
Papież przypomniał, że „główna i zasadnicza postawa wiernych, uczestniczących w celebracji liturgicznej powinna koncentrować się nie na działaniu, ale na słuchaniu, otwartości, otrzymywaniu...”. Zaznaczył, że „otrzymywanie”, nie oznacza pozostawania w bierności i obojętności wobec tego, co się dzieje”, ale współpracę zgodnie z „prawdziwą naturą prawdziwego Kościoła” zaangażowanego w działanie i oddanego kontemplacji, obecnego w świecie, a jednak pielgrzymującego”.
Papież nawiązał do XVI Krajowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się 13-16 maja w stolicy Brazylii. Wybrano ją na jego miejsce w związku z przypadającym 21 kwietnia 50-leciem powstania miasta Brasilia. Niech Eucharystia stanie się naprawdę sercem tego kraju, dając Brazylijczykom siłę, by uznawali się wszyscy za braci i siostry w Chrystusie – życzył Ojciec Święty.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.