Reklama

Program dla Kościoła w Polsce

O najważniejszych zadaniach duszpasterskich nadchodzących lat obradowała nad tym 15 i 16 kwietnia Komisja Duszpasterska, której przewodniczy abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański podsumował wyniki obrad Komisji – także poprzedniego spotkania, które odbyło się w styczniu.

Reklama

„Kościół – szkołą i domem komunii” – to ogólne hasło programów duszpasterskich na najbliższe trzy lata.

Abp Gądecki podkreślił, że konstruując program duszpasterski należy pamiętać, że Kościół realizuje swą misję w świecie, który dryfuje ku dechrystianizacji, zaś sytuacja w Polsce może upodobnić się do tej w Hiszpanii, która szybko odeszła od chrześcijaństwa.

– Prawdziwym problemem jest fakt, że w centrum życia współczesnych chrześcijan nie stoi Jezus Chrystus, a własne „ja”. Nie odnoszą oni swojego życia do Słowa Bożego. Dlatego duszpasterze muszą zmierzać do mistyki chrześcijańskiej, pomagać w zakorzenieniu Chrystusa w ludzkich sumieniach – mówił abp Gądecki.

Hierarcha podkreślał, że tkie zadania nie udadzą się w trakcie duszpasterstwa niedzielnego, konieczne są centra formacji duchowej, gdzie pogłębia się więź z Bogiem. Należy też odczytać wezwanie do miłosierdzia, w tym przypominać o miłości do nieprzyjaciół, co jest szczególnie ważne w życiu politycznym.

Zdaniem metropolity poznańskiego należy odnowić relacje między Kościołem i światem tak, aby Kościół był "drożdżami" dla świata. Innym ważnym zadaniem, które należy realizować w pracy duszpasterskiej jest dialog ekumeniczny.

Priorytetem jest prowadzenie katechezy inicjacyjnej w parafiach, pokazywanie dorosłym jaki jest pełny sens chrztu św. – To najważniejsze zadanie, jakie przed nami stoi – podkreślił abp Gądecki – aby dorośli stawali się katechistami innych dorosłych. Program taki realizuje w pełni i konsekwentnie Droga Neokatechumenalna – stwierdził przewodniczący Komisji Duszpasterskiej.

Abp Gądecki wyliczył trzy aspekty, na które trzeba zwracać uwagę w pracy w parafiach: martyrii – czyli na dawanie świadectwa, liturgię oraz diakonię. Realizując te działania należy mieć świadomość, że formacja ludzi jest długofalowa, że formuje się najpierw słuchaczy, którzy stają się uczniami, a w końcu – świadkami.

Z uznaniem abp Gądecki mówił o liturgii w parafiach, w którą angażuje się wiele świeckich wspólnot i stowarzyszeń, co do diakonii, należy jego zdaniem tworzyć wspólnoty wokół dzieł miłosierdzia, tak aby nie dominowały rozwiązania instytucjonalne.

Wcześniej prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł poinformował zebranych, jak będzie przebiegać 3. Dzień Dziękczynienia w tym roku. Będzie on połączony z beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości rozpoczną się 5 czerwca czuwaniem młodych na Polach Wilanowskich, na którym odbędzie się też koncert poświęcony ks. Jerzemu. Msza św. beatyfikacyjna zostanie odprawiona na Placu Piłsudskiego. Rozpocznie się o godz. 11. Po jej zakończeniu procesja z relikwiami duszpasterza „Solidarności” przejdzie Traktem Królewskim do Wilanowa. Wezmą w niej udział przedstawiciele wszystkich stanów.

Pomysłodawca „Verba Sacra” – modlitwy katedr polskich, reżyser Przemysław Basiński zapoznał zebranych z imponującym rozwojem tej inicjatywy. Czytanie Pisma Świętego oraz innych dzieł z dziedziny duchowości odbyło się w ponad 100 miejscach w całej Polsce, wzięło w niej udział 64 aktorów, w tym tak wybitni jak Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Maja Komorowska, Jan Zelnik, Krzysztof Kolberger, Andrzej Seweryn, Adam Woronowicz. Dorota Stenka od kilku lat czyta „Pismo Święte” po kaszubsku.

Od 2005 r. ruszył cykl odczytywania ulubionych lektur Jana Pawła II – utwory Słowackiego, św. Jana od Krzyża, św. Teresy, św. Ludwika Marii Grignon de Montfort i in. Reżyser ubolewał, że literatura zniknęła z areny publicznej, dlatego Kościół powinien przejąć troskę o słowo.

Dr Monika Waluś mówiła o świętowaniu niedzieli. Zdaniem przewodniczącej Stowarzyszenia „Amicta Sole”, należy wychowywać do świętowania, pokazywać wzorce, przypominać, że niedziela jest specyficznym czasem, w którym rozważa się swoje powołanie i spotyka się z ludźmi. Niedzielna Msza św. ujmuje świętowanie w pewne ramy, a jeśli w liturgie zaangażowani są rodzice, przekaz wiary jest głębszy. Byłoby też dobrze, gdyby w akcję promowania niedzieli włączyły się media katolickie, pokazując pozytywne wzorce spędzania wolnego czasu - zaznaczyła Waluś.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama