Tragedię pod Smoleńskiem i dni polskiej żałoby bardzo przeżywała Polonia w Wielkiej Brytanii, która także straciła tam swych wybitnych przedstawicieli. W dniu wypadku w wielu kościołach należących do Polskiej Misji Katolickiej odbyły się okolicznościowe nabożeństwa w intencji osób, które zginęły w katastrofie.
W niedzielę po katastrofie Polacy gromadzili się w różnych częściach Londynu by uczcić pamięć tych, co odeszli. Składano kwiaty, zapalano znicze między innymi przed polską ambasadą w Londynie i przed pomnikiem katyńskim na cmentarzu Gunnersbury. Odmawiano Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Tego dnia we wszystkich kościołach modlono się w intencji ofiar katastrofy i ich rodzin a także w intencji kraju pogrążonego w żałobie. Wśród Polaków dawało się wyczuć atmosferę powagi, skupienia, zadumy i refleksji. W kościołach umieszczano portrety pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego a także księdza prałata Bronisława Gostomskiego.
Natomiast dzisiaj, dzięki inicjatywie działaczy polonijnych oraz przy wsparciu ambasady polskiej i Zjednoczenia Polskiego, w czasie pogrzebu pary prezydenckiej Polacy mogli oglądać bezpośrednią transmisję z Krakowa Trafalgar Square, jednym z ważnych placów Londynu, gdzie ustawiono telebim.
Główne uroczystości upamiętniające pamięć ofiar katastrofy miały miejsce w czwartek 15 kwietnia w kościele garnizonowym św. Andrzeja Boboli na Hammersmith, którego proboszczem był ksiądz Bronisław Gostomski. Odprawiona została Msza koncelebrowana przez około 40 księży pod przewodnictwem Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. Stefana Wylężka. W czasie uroczystości odczytano listę osób, które zginęły a także lisy kondolencyjne między innymi od biskupa Westminsteru Vincenta Nicholsa. W uroczystościach wzięła udział ambasador RP, Barbara Tuge-Erecińska, bp Alan Hopes, przedstawiciele społeczności angielskiej, w tym mer dzielnicy Hammersmith-Fulham, społeczności polskiej, kombatanci, harcerze, młodzież i dzieci. Kościół nie mógł pomieścić wszystkich chcących wziąć udział w uroczystościach. Większość wiernych zgromadziła się na zewnątrz kościoła, gdzie pomimo problemów technicznych z nagłośnieniem i lodowatego wiatru trwała na modlitwie w intencji ofiar katastrofy. Każdy mógł wziąć udział w tych uroczystościach za pośrednictwem Polskiego Radia Londyn.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.