Lepsze, skuteczniejsze postępowanie w przypadkach molestowania seksualnego nieletnich przez duchownych było tematem obrad katolickich biskupów Niemiec 26 kwietnia w Würzburgu.
Hierarchowie dyskutowali nad projektem zreformowania wytycznych, obowiązujących od 2002 roku, poinformowało biuro prasowe Konferencji Biskupów Niemieckich w Bonn.
Wytyczne, planowane jako pomoc dla ekspertów zarówno kościelnych, jak i zewnętrznych, będą przedmiotem dalszej dyskusji, a ich ostateczna wersja zostanie uchwalona jeszcze przed wakacjami.
W nowej wersji, przedstawionej przez bp. Stephena Ackermanna, pełnomocnika episkopatu ds. nadużyć seksualnych, sprecyzowany został m.in. stosunek instytucji kościelnych do państwowych organów ścigania i karania przestępstw. Ponadto w sposób wyraźny stwierdzono, że Kościół nie zamierza wyłączać swoich przepisów prawnych spod prawa państwowego. Zreformowane wytyczne mają bardziej skupić się na ofiarach i bardziej niż dotychczas uwzględniać pracę prewencyjną.
Biskupi zebrani w Würzburgu przyznali, że na przestrzeni ostatnich miesięcy Kościół wiele stracił w oczach wiernych. „Czujemy, że Kościół stracił ludzkie zaufanie” - napisali na zakończenie obrad. W najbliższym czasie episkopat Niemiec będzie się zastanawiał jak odzyskać to zaufanie.
W swoim oświadczeniu biskupi zapewniają, że Kościół jest bardzo zainteresowany pracami „okrągłego stołu” i aktywnie przy nim współpracuje. To gremium daje bowiem okazję do przedyskutowania problemu w wymiarze całego społeczeństwa oraz do szczegółowego omówienia poszczególnych przypadków i podjęcia związanych z nimi zobowiązań.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.