Talibowie grożą USA

W opublikowanym w niedzielę nagraniu lider pakistańskich talibów grozi atakami na miasta w USA - podała organizacja IntelCenter. Nie jest jasne, czy film ma związek z sobotnią próbą zamachu w Nowym Jorku, za którą odpowiedzialność także wzięli pakistańscy rebelianci.

Niemal 9-minutowe nagranie wideo, w którym Hakimullah Mehsud grozi zamachami na amerykańskie metropolie, datowane jest na 4 kwietnia - wskazuje IntelCenter, która śledzi strony internetowe islamskich rebeliantów.

"Wkrótce, za kilka dni lub miesiąc, społeczność muzułmańska ujrzy owoce najskuteczniejszych ataków naszych bojowników w USA" - mówi w nagraniu Mehsud.

Wideo potwierdza informacje pakistańskiego wywiadu z końca kwietnia, że Mehsud jednak przeżył styczniowy atak rakietowy amerykańskiego samolotu bezzałogowego. Wcześniej zarówno władze Pakistanu, jak i USA były przekonane, że lider pakistańskich talibów zginął.

Wcześniej w niedzielę SITE, centrum monitorujące witryny islamistów, powiadomiło o innym opublikowanym tego dnia w internecie nagraniu talibów. Pakistańska organizacja Tehrik-e-Taliban bierze w nim odpowiedzialność za udaremnioną próbę zamachu bombowego na Times Square w Nowym Jorku, do której doszło w sobotę.

W trwającym minutę nagraniu stwierdza się, że zamach miał być zemstą za śmierć dwóch przywódców irackiego skrzydła Al-Kaidy Abu Hamzy al-Muhadżira i Abu Omar al-Bagdadiego oraz "muzułmańskich męczenników" zabitych w atakach amerykańskich samolotów bezzałogowych w Pakistanie.

Nowojorska policja wątpi jednak, aby za próbą zamachu stali pakistańscy bojownicy. Amerykańskie władze podkreślają m.in., że islamiści z Pakistanu nie posiadają infrastruktury pozwalającej na przeprowadzenie ataku poza południową Azją.

Z kolei agencja AP zauważa, że Mehsud mówiąc w nagraniu o bojownikach używa słowa "fedaini", które najczęściej oznacza zamachowców-samobójców. Tymczasem ładunek wybuchowy na Times Square umieszczony był w samochodzie. Może to oznaczać, że sobotnia próba zamachu nie stanowiła realizacji gróźb przywódcy pakistańskich talibów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »