Także w Ziemi Świętej Polacy obchodzili narodowe święto. Uroczystą Eucharystię w intencji Polski i Polaków odprawiono w bazylice Zmartwychwstania, sercu chrześcijańskiej Jerozolimy.
Przywilej modlitwy za Ojczyznę w dniu 3 maja przy Grobie Bożym Polacy zawdzięczają księciu Romanowi Sanguszce, który w roku 1847 ufundował wieczystą Mszę św. pro Polonia.
Na wspólnej Eucharystii o godz. 7.30 zgromadziło się ponad dwudziestu polskich kapłanów, liczni misjonarze i misjonarki posługujący w Ziemi Świętej oraz kilka grup pielgrzymkowych z różnych stron Polski. Byli obecni także przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych w Izraelu oraz Autonomii Palestyńskiej. Kaznodzieja, o. Jakub Waszkowiak OFM, przypomniał, że zaszczytny tytuł Królowej Maryja zdobyła stojąc obok krzyża Jezusowego. „Dzisiaj i my stoimy blisko Golgoty – powiedział – dlatego postawmy sobie pytanie: czy my Polacy wytrwamy przy krzyżu Jezusowym?”.
Przy wejściu do kaplicy Grobu Pańskiego na tle biało-czerwonej flagi był wystawiony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który przypominał wszystkim, że Polacy to naród o wielkiej historii, posiadający przemożną Królową o wspaniałym, bo przebitym z miłości sercu.
W tym roku wśród uczestników jerozolimskiej modlitwy za Ojczyznę w święto 3 Maja zabrakło po raz pierwszy od ponad trzydziestu lat „niebieskich beretów” polskich żołnierzy z oenzetowskiej misji pokojowej na terytorium Bliskiego Wschodu. Pod koniec ubiegłego roku został zakończony polski udział w międzynarodowym kontyngencie pokojowym na Wzgórzach Golan, ustanowionym po tzw. wojnie Yom Kippur w 1974 r.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.