„Wizyta Benedykta XVI w Fatimie będzie powrotem Ojca Świętego do miejsca, gdzie dokonały się wydarzenia, którymi papież poważnie zajmował się z punktu widzenia teologicznego i duchowego” – powiedział ks. Federico Lombardi.
Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej spotkał się dziś z dziennikarzami w związku z rozpoczynającą się 11 maja 15. pielgrzymką zagraniczną obecnego Następcy św. Piotra.
Zauważył przy tej okazji, że będzie to dla Benedykta XVI okazja, by powrócić do studiów i badań nad tzw. trzecią tajemnicą fatimską, jakie podejmował jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Doprowadziły one do opublikowania przez tę dykasterię specjalnego dokumentu poświęconego tej kwestii.
Ks. Lombardi przypomniał, że to właśnie kard. Joseph Ratzinger naszkicował tło teologiczne objawień maryjnych w Fatimie i przedstawił dokumentację teologiczną dotyczącą znaczenia trzeciej tajemnicy. Obecnie powróci on do Fatimy jako papież w związku z 10. rocznicą beatyfikacji dwojga pastuszków, Hiacynty i Franciszka, którym ukazywała się Matka Boża w dniach od 13 maja do 13 października 1917 r. Obydwoje zmarli w młodym wieku. Natomiast trzecia wizjonerka, s. Łucja dos Santos zmarła przed pięcioma laty, 14 lutego 2005 r. w klasztorze karmelitanek w Coimbrze, i to właśnie jej była powierzona „trzecia tajemnica”.
Ks. Lombardi przypominał, że według ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary owa „trzecia tajemnica” mówi o ofierze męczenników Kościoła w XX w., a Jan Paweł II widział w niej również zapowiedź zamachu na swoją osobę.
Benedykt XVI przybędzie do Fatimy 12 maja i swe pierwsze kroki skieruje do Kaplicy Objawień, gdzie będzie się modlił i odniesie się również do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r. Wieczorem przewodniczyć będzie nieszporom z duchowieństwem oraz odmówi różaniec. 13 maja papież odprawi Mszę św. na błoniach w Fatimie, a na jej zakończenie odwiedzi grób trojga pastuszków. Ojciec Święty odwiedzi też Lizbonę oraz Porto, skąd uda się w podróż powrotną do Rzymu. Będzie to piąta pielgrzymka Biskupa Rzymu do Fatimy. W 1967 r. był tam Paweł VI, a trzykrotnie – w latach 1982, 1991 i 2000 – Jan Paweł II.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.