Jutro Lizbona będzie gościć papieża

Jutro Lizbona będzie gościć papieża. Benedykt XVI będzie przebywał w stolicy Portugalii 11 i 12 maja. Miasto przygotowuje się na przyjęcie gościa z Watykanu.

Terreiro do Paço

Jednak głównym miejscem spotkania mieszkańców stolic Portugalii z papieżem będzie Terreiro do Paço. Tak lizbończycy nazywają fragment nabrzeża rzeki Tag, znajdujący się przy reprezentacyjnym placu Handlowym (Praça do Comércio), jak również znajdujący się w pobliżu dworzec wodny, z którego odpływają promy do miast położonych pod drugiej stronie bardzo szerokiego w tym miejscu ujścia Tagu do Atlantyku.

Od wąskiego paska plaży oddziela plac jedynie dwupasmowa ulica. To właśnie za nią, na podwyższeniu, na które można wejść schodami od strony rzeki, zbudowano biały ołtarz, z rozpiętym nad nim również białym dachem, w kształcie łuku tęczy. Za papieskim tronem wyrasta prosty krzyż.

Benedykt XVI będzie odprawiał Mszę św. stojąc tyłem do rzeki, a twarzą do 80 tys. wiernych zgromadzonych na placu. Został on już podzielony na sektory, odgrodzone barierkami. Na plaży ustawiono dodatkowe generatory prądu, niezbędne dla zapewnienia nagłośnienia nie tylko na Terreiro do Paço, ale i na pobliskich placach i ulicach, na których znajdzie miejsce pozostałych 80 tys. uczestników liturgii. Uczestnicząc w liturgii w innych miejscach, będą mogli ją obserwować na wielkich ekranach.

Na placu przed ratuszem, znajdującym się 100 metrów od Terreiro do Paço, zgromadzi się 15 tys. ludzi. Na dwóch innych wielkich placach w centrum Lizbony – Dom Pedro IV i Figueira – przewidziano obecność odpowiednio 25 i 15 tys. uczestników Mszy św. Kolejne 10 tys. ma zająć miejsce na bulwarze nad Tagiem, zaś pozostałe 40 tys. na ulicach prowadzących na Praça do Comércio, na wprost ołtarza. Niestety zamykający perspektywę placu Łuk Zwycięstwa zasłoni im ołtarz. Dlatego na Łuku zawisł już wielki ekran, aby i oni mogli brać udział w Eucharystii.

Nuncjatura

Papieskie miejsca w Lizbonie dopełnia gmach nuncjatury apostolskiej, położony w eleganckiej dzielnicy São Sebastião w pobliżu wielkiego Parku Edwarda VII. Po Mszy na Praça do Comércio, 11 maja wieczorem, 7500 ludzi młodych w zorganizowanej grupie przejdzie pod nuncjaturę, aby śpiewać pod papieskim oknem. Benedykt XVI ma przemówić do nich z okna nuncjatury. Jest to jak na razie jedyny dodatek do oficjalnego programu papieskiej wizyty w Portugalii.

Na czas pobytu Ojca Świętego mogą być zamknięte szkoły państwowe. Decyzję w tej sprawie mają podejmować dyrektorzy każdej z placówek, uwzględniając życzenie rodziców. Natomiast w miastach odwiedzanych przez papieża – Lizbonie, Fatimie i Porto – dni pobytu Benedykta XVI są wolne od pracy.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  wiecej »