Szef Caritas Internationalis wśród uchodźców Rohindża

O większe zaangażowanie wspólnoty międzynarodowej w rozwiązanie kryzysu Rohindża zaapelował przewodniczący Caritas Internationalis.

Kard. Luis Antonio Tagle odwiedził obóz dla uchodźców w Bangladeszu, w którym schronili się ludzie z muzułmańskiego ludu Rohindża. Uciekli oni przed prześladowaniami z sąsiedniej Birmy.

Kard. Tagle przypomniał, że Caritas od początku jest jedną z organizacji najbardziej zaangażowanych w niesienie pomocy uchodźcom w Bangladeszu. Wskazał, że „dzięki szczerej i pełnej oddania służbie wolontariuszy ludzie, którzy padli ofiarą okrutnych prześladowań poznają miłosierne oblicze Jezusa”. Podkreślił zarazem, że „kryzys Rohindża jest uchodźczym kryzysem na skalę międzynarodową i aby go rozwiązać, społeczność międzynarodowa musi być konsekwentna. Mieszkańcy Bangladeszu już okazali potrzebującym wielkie serce”.

Kard. Tagle rozmawiał nie tylko o dalszym niesieniu koniecznej pomocy, ale i o możliwościach powrotu Rohindża do ich domów. Niosący im wsparcie pracownicy Caritas wskazali, że bez gwarancji bezpieczeństwa taki powrót jest dla uchodźców niewyobrażalny. Od sierpnia 2017 r. w Bangladeszu schroniło się ok. 700 tys. Rohindżów. Uciekli oni przed prześladowaniami ze strony birmańskiej armii. I choć rząd Birmy opracował program repatriacji, który miał ruszyć w listopadzie, to żaden z uchodźców nie wyraził chęci powrotu, ponieważ jak powiedzieli kard. Tagle „prześladowania wciąż trwają i Birma nie jest dla Rohindżów bezpiecznym krajem”.

Tymczasem na linii Birma-Bangladesz doszło do zaognienia sytuacji. Gościnnie udzielający prześladowanej ludności schronienia kraj został oskarżony przez birmańskiego ministra ds. wyznań o „pranie mózgów uchodźców i przygotowywanie islamskiego marszu na Birmę”, która jest krajem o większości buddyjskiej. Władze Bangladeszu nazwały to jawnym kłamstwem. Przypominały zarazem, że nikt nikogo siłą nie zatrzymuje w bengalskich obozach dla uchodźców. Ludzie nie chcą wracać w obawie o swe życie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  15°C Czwartek
  dzień
  wiecej »