Polsko-rosyjska współpraca na szczeblu regionalnym będzie głównym tematem II Forum Regionów Polski i Rosji, które w poniedziałek zbierze się w Warszawie z udziałem marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza i przewodniczącego Rady Federacji FR Siergieja Mironowa.
Pierwsze Forum Regionów Polski i Rosji, którego pomysłodawcami są Borusewicz i Mironow, odbyło się we wrześniu 2009 roku w Moskwie. Celem tej inicjatywy jest zacieśnienie stosunków dwustronnych na szczeblu regionalnym. Patronują jej Senat RP i Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu.
Borusewicz i Mironow uważają, że kontakty między rządami Polski i Rosji powinny być uzupełnione ożywioną współpracą na szczeblu regionalnym. Jako przykład udanego współdziałania między samorządami dwóch krajów wymieniają kontakty polskich województw z obwodem kaliningradzkim.
Spośród 16 województw Polski 11 zawarło już dwustronne porozumienia o współpracy w różnych dziedzinach z 21 regionami i ponad 50 miastami Rosji.
Mironowowi w podróży do Polski towarzyszyć będą przedstawiciele 28 z 83 regionów Federacji Rosyjskiej, w tym gubernatorzy obwodów: moskiewskiego - Borys Gromow, niżnienowogrodzkiego - Walerij Szancew, nowogrodzkiego - Siergiej Mitin i kirowskiego - Nikita Biełych, a także przewodniczący Rady Państwowej Tatarstanu Farid Muchametszin. Przyjadą także reprezentanci regionalnych izb handlowo-przemysłowych.
W poniedziałek członkowie rosyjskiej delegacji odwiedzą polskie województwa, gdzie zapoznają się z doświadczeniami organów samorządu terytorialnego w sferze oszczędzania zasobów energetycznych, ochrony środowiska naturalnego i rozwoju przygranicznej infrastruktury drogowej.
Na wtorek zaplanowano trzy "okrągłe stoły", poświęcone perspektywom rozwoju samorządów terytorialnych w Polsce i Rosji, możliwościom partnerstwa gospodarczego regionów dwóch krajów oraz polsko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie edukacji, nauki, kultury, polityki młodzieżowej i sportu.
II Forum Regionów Polski i Rosji zakończy się posiedzeniem plenarnym, na którym - jak zapowiedział Mironow, jeden z najbliższych współpracowników premiera Władimira Putina - rozpatrzone zostaną propozycje rozszerzenia dwustronnej współpracy i bezpośrednich kontaktów międzyregionalnych.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.