19 grudnia w Hanoi odbyło się siódme spotkanie grupy roboczej pracującej nad normalizacją stosunków pomiędzy Stolicą Apostolską i Wietnamem. Istnieje ona od października 2016 roku.
Roman Koszowski /Foto Gość Katedra pw. św. Józefa w Hanoi Spotkaniu przewodniczyli wspólnie wietnamski wiceminister spraw zagranicznych Bui Thanh Son oraz bp Antoine Camilleri, podsekretarz w watykańskim Sekretariacie Stanu.
Celem istnienia grupy jest wypracowanie modelu relacji pomiędzy Stolicą Apostolską i Wietnamem oraz uregulowanie prawnej sytuacji Kościoła w tym kraju. Jak czytamy w watykańskim komunikacie, owocem pozytywnych zmian na tej drodze jest m.in. mianowanie abp. Marka Zalewskiego, nuncjusza apostolskiego w Singapurze, delegatem apostolskim dla Wietnamu. To jest poważny krok zmierzający do ustanowienia stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w tym indochińskim kraju.
Kościołowi w Wietnamie zależy, aby ludzie wierzący mieli możliwość tworzenia dobra wspólnego na równych zasadach z innymi obywatelami. Opierają się przy tym na przesłaniach Papieża Franciszka skierowanych do wspólnoty katolickiej w Wietnamie. Ojciec Święty mówił w nich o „życiu Ewangelią w sercu narodu” oraz użył określenia, że „dobry katolik jest również dobrym obywatelem”. Obie strony uzgodniły, że kolejne ósme spotkanie grupy roboczej odbędzie się w Watykanie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.