Fala kulminacyjna na Odrze dotarła na Opolszczyznę. Częściowo zalane są miejscowości Cisek i Bierawa, na przyjęcie wody szykuje się Koźle. Przepływ jest o ok. 1/3 mniejszy niż w 1997 roku - powiedział na konferencji prasowej wojewoda opolski Ryszard Wilczyński.
"Miejscowości w gminie Cisek stoją w wodzie. Określając obrazowo - po kolana w wodzie. Woda jest o ok. metr niższa niż w 1997, niemniej jest to obszar powodziowy, w którym brak jest możliwości normalnego dojazdu" - relacjonował wojewoda na specjalnej konferencji prasowej.
Na przyjęcie wody teraz przygotowuje się Kędzierzyn-Koźle, gdzie woda powinna dotrzeć ok. godz. 16. "Musimy być uważni, mamy tam ok. 20 cm rezerwy w wysokości wałów, więc sądzimy, że fala przejdzie spokojnie. Na wszelki wypadek jednak podjęto decyzję o ewakuacji dolnych kondygnacji szpitala w Koźlu" - zaznaczył Wilczyński.
Kolejnymi punktami, które wymagają szczególnej uwagi są okolice Krapkowic, gdzie może dojść do ewakuacji części miasta, a także opolska dzielnica Metalchem i podopolski Winów. "W tych miejscach wały powinny wytrzymać przepływ na poziomie 1,8-2 tys. metrów na sekundę, a właśnie wody na poziomie 2 tys. metrów spodziewamy się w Opolu. Przygotowujemy się do ewakuacji rodzin, które mieszkają na tzw. polderze winowskim" - zapowiedział wojewoda.
Wśród innych potencjalnych zagrożeń Wilczyński wymienił falę wezbraniową, jaka formuje się na Małej Panwi. Według prognoz będzie ona wyższa o ok. 70 cm w porównaniu z rokiem 1997. To może zagrozić oczyszczalni ścieków w Ozimku i hucie szkła w Jedlicach. "Decyzje o ewentualnym wygaszeniu pieców i zaprzestaniu działalności zostaną podjęte przez właściciela firmy" - wyjaśnił obecny na konferencji szef wojewódzkiego CZK, Manfred Rokujżo.
W ocenie służb kryzysowych dobrze sprawuje się kaskada zbiorników na Nysie Kłodzkiej. Zbiorniki Topola, Kozielno, jez. Otmuchowskie i Nyskie nadal mają ok. 40 proc. rezerwy, a na terenie Nysy nie ma zagrożenia powodzią.
Na konferencji prasowej Rokujżo zaapelował do mieszkańców zagrożonych terenów do słuchania i wykonywania zaleceń służ ratunkowych - szczególnie w kwestii potencjalnej ewakuacji. Poprosił też mieszkańców o niegromadzenie się w "miejscach widokowych" - na przykład na mostach i nad brzegami rzek. "Apeluję o ukrócenie gapiostwa, bo utrudnia to często nam pracę i jest niebezpieczne" - powiedział szef CZK.
Jak powiedziała PAP dyrektor biblioteki Uniwersytetu Opolskiego Wanda Matwiejczuk, pracownicy biblioteki i studenci w obawie przed powodzią wynoszą książki z piwnicznych kondygnacji. Znajduje się tam prawie 200 tys. woluminów.
"Obawiamy się wzrostu poziomu wód gruntowych, dmuchamy też na zimne w kwestii fali powodziowej" - zaznaczyła dyrektor. Biblioteka uniwersytecka poniosła olbrzymie straty podczas "powodzi tysiąclecia" w 1997 roku.
Matwiejczuk dodała, że podobną decyzję podjął też dyrektor położonej kilkadziesiąt metrów dalej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Obie placówki położone są na opolskiej wyspie Pasieka, pomiędzy Odrą a kanałem Młynówka. Jak ustaliła PAP, w Bibliotece Publicznej opróżniane są te pomieszczenia, które zostały kompletnie zalane podczas powodzi w 1997 roku.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.