W czwartek na Opolszczyźnie zalanych było 77 miejscowości, woda przelała się przez wały w 24 miejscach, przerwania umocnień zanotowano w 13 punktach. Nieprzejezdne są cztery odcinki dróg krajowych i cztery mosty. Do obrony przed wodą przygotowuje się Elektrownia Opole.
Elektrownia jest zagrożona przez wody Odry, przedostające się przez wyrwę w Dobrzeniu i przez wody rzeki Mała Panew, która przerwała zabezpieczenia w Czarnowąsach. Zakład pracuje normalnie i przygotowuje się do obrony przed wodą. "Po powodzi w 1997 roku został nam wewnętrzny wał przeciwpowodziowy, na terenie elektrowni wybudowaliśmy także dodatkowe zapory z worków. Jesteśmy gotowi do obrony przed wodą i myślę, że nam się uda" - powiedział PAP Henryk Czech z biura prasowego elektrowni.
W dalszym ciągu zagrożone są wały w okolicach Metalchemu w Opolu, strażacy prowadzą tam akcję zabezpieczającą. Przepływ Odry przez Opole w tej chwili (stan na godz. 11 to 795 cm) nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla miasta - informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Trudna sytuacja jest w dolinie Odry poza Opolem. W miejscowościach Dobrzeń, Narok - Niewodniki doszło do powstania wyrw w wałach. Wdzierająca się woda zalewa okoliczne miejscowości. Wg danych uzyskanych z IMiGW Wrocław fala wezbraniowa przesuwa się w kierunku Brzegu.
Prognoza dla tego miasta to woda o wys. 760-770 cm. Czoło fali powinno dojść do Brzegu ok. godz. 16-18. W celu uniknięcia nałożenia się fali znacznie zmniejszono zrzut wody z jeziora Nyskiego, które zasila Nysę Kłodzką wpływającą do Odry przed Brzegiem.
Na rzece Mała Panew w ostatnich godzinach następuje powolny spadek poziomu wody, do jez. Turawskiego dopływa prawie 189 metrów sześć. wody na sekundę, zrzut to 68 tys. metrów. Rezerwa powodziowa w zbiorniku wynosi 15,5 mln metrów sześc. W przypadku zwiększenia zrzutów, Mała Panew może stanowić zagrożenie dla miejscowości poniżej zbiornika.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.