Idź do świata pełen śmiałości i męstwa

Ks. prof. Janusz Mastalski przyjął w katedrze na Wawelu święcenia biskupie. Jego biskupim zawołaniem są słowa z Psalmu 71: "Dominus spes mea" (Pan moją nadzieją).

Uroczystości w katedrze na Wawelu rozpoczęły się biciem dzwonu Zygmunt. Liturgii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który udzielił ks. Mastalskiemu sakry biskupiej. Współkonsekratorami byli kard. Stanisław Dziwisz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W katedrze obecni byli m.in. biskupi diecezji tarnowskiej, kieleckiej, bielsko-żywieckiej, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, krakowscy biskupi pomocniczy Jan Szkodoń, Jan Zając i Damian Muskus OFM, liczni duchowni, klerycy seminariów w Krakowie i Wrocławiu, a także rodzina i bliscy nowego biskupa.

Zanim abp Jędraszewski udzielił mu święceń biskupich, w homilii podkreślał, że to wydarzenie sięga początków Kościoła i odnosi się do jego przyszłości. - Swoją wiarą i swoim świadectwem wiary masz bowiem dalej budować Chrystusowy Kościół - mówił. - Jego to mamy nieustannie głosić w porę i nie w porę światu, który - jak często tego z bólem doświadczamy - za wszelką cenę chce żyć tak, jakby Boga w ogóle nie było - wskazywał nowemu biskupowi pasterskie zadania.

Dodał, że najgłębszym przejawem miłości jest "ofiara z siebie dla innych i za innych", która powoduje, że miłość nie jest "ani pięknoduchostwem, ani też pustosłowiem". - Taka też miłość, urzeczywistniana na co dzień poprzez czyn i prawdę musi być fundamentem i zarazem głównym przejawem zatroskania każdego biskupa o zbawienie powierzonych mu przez Chrystusa ludzkich dusz - nauczał metropolita krakowski.

- Z mitrą na głowie, z pastorałem w ręce i z pierścieniem na dłoni idź do świata pełen śmiałości i męstwa. Nie bój się! - zachęcał nowego biskupa. - Idź do świata, wzywając wszystkich, aby na oścież otwierali drzwi Chrystusowi. Idź zgodnie z twym biskupim zawołaniem: "Dominus spes mea" (Pan moją nadzieją) - wzywał arcybiskup krakowski.

Podczas uroczystości bp Mastalski otrzymał atrybuty posługi biskupiej: mitrę, pierścień i pastorał. Został też namaszczony krzyżmem świętym.

Nowy biskup przeszedł przez katedrę i przy śpiewie uroczystego "Te Deum" błogosławił wszystkich zgromadzonych. Zabrał głos na zakończenie liturgii, nawiązując do swojego zawołania. - Chciałbym, aby cała moja posługa biskupia była przepełniona nadzieją wynikającą z tego, że to, co czynię, jest zgodne z Wolą Bożą. Ufam, że tak będzie - mówił. Podziękował papieżowi Franciszkowi za "wyróżnienie i zaufanie", a zgromadzonym w katedrze biskupom, kapłanom, rodzinie i przyjaciołom za modlitwę.

Listy gratulacyjne przesłali kard. Zenon Grocholewski, abp Stanisław Gądecki, prezydent Andrzej Duda i prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Herb bp. Mastalskiego przedstawia na niebieskiej tarczy złoty krzyż, którego trzy ramiona posiadają zakończenia w kształcie lilii, zaś czwarte ramię w dolnej części przyjmuje kształt kotwicy. W centralnym miejscu tarczy, na przecięciu się ramion krzyża, umieszczone zostało serce, z którego wydobywają się płomienie. Jego stolicą tytularną jest Noba.


Biskup Janusz Mastalski urodził się 4 maja 1964 r. w Krakowie. Po przyjęciu 21 maja 1989 r. święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w parafii Gdów, a potem w parafii św. Szczepana w Krakowie.

W 1994 r. został skierowany na studia z zakresu pedagogiki oraz studia doktoranckie. Od 1995 r. jest związany z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (wcześniej: Papieska Akademia Teologiczna). W 1998 r. obronił pracę doktorską "Realizacja procesu nauczania katechetycznego", a w 2003 r. obronił pracę habilitacyjną "Zasady edukacyjne w katechezie". Również od 2003 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Katechetyków.

W 2005 r. został kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej, zaś w latach 2006-2010 pracował na stanowisku profesora PAT. Od 2008 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, uzyskując w tym czasie tytuł naukowy profesora, a następnie stanowisko profesora zwyczajnego UPJPII. Od 2014 r. był prorektorem ds. studentów i dydaktyki. W trakcie swojej pracy naukowej współpracował także z innymi uczelniami, był ekspertem w Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz konsultorem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Od lipca 2017 r. pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Wygłosił ponad 300 rekolekcji w Polsce i zagranicą. Wypromował blisko 400 licencjatów i magistrów, a także 12 doktorów. Opublikował ok. 150 artykułów z zakresu wychowania dzieci i młodzieży. Napisał 25 książek naukowych i popularnonaukowych. Jest twórcą podręcznika "Zarys teorii wychowania", a także m.in. monografii "Chrześcijanin wobec agresji w rodzinie", "Modlitwa kapłańska", "Samotność globalnego nastolatka", "Pokusy kapłańskie" i "Lęki kapłańskie".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  15°C Środa
  noc
  wiecej »