Czepek, w którym Jezus Chrystus spoczywał w grobie, będzie wystawiony na widok publiczny

Czepek, w którym Jezus Chrystus spoczywał w grobie, będzie wystawiony na widok publiczny w katedrze św. Szczepana w Cahors w południowo-zachodniej Francji, gdzie jest przechowywany od wielu stuleci. Okazją po temu jest 900. rocznica konsekracji świątyni przez papieża Kaliksta II.

W czasach Jezusa Chrystusa Żydzi grzebali zmarłych w czepku, który - podwiązany pod brodą - podtrzymywał szczękę nieboszczyka, by zapobiec otwieraniu się jego ust. Dopiero na ten czepek nakładano chustę, przykrywającą twarz, a resztę ciała owijano całunem.

Czepek z grobu Jezusa, zwany we Francji „Sainte Coiffe” (święty czepek), jest jedną z Jego nielicznych relikwii. W przypadku Chrystusa mogą nimi być jedynie przedmioty, które miały bezpośredni kontakt z Jego ciałem. Odnalezione w Jerozolimie, często zabrane stamtąd do Konstantynopola, zostały w średniowieczu przewiezione do Włoch i Francji.

Na czepku z Cahors znajdują się krwawe ślady, zgodne z tymi, które widać na Całunie Turyńskim. Według tradycji czepek miała uszyć Maryja, matka Jezusa, a po zmartwychwstaniu zabrali go z grobu Jego uczniowie. Patriarcha jerozolimski Tomasz i kalif Harun ar-Raszid podarowali czepek Karolowi Wielkiemu, a ten przekazał go w 803 r. biskupowi Cahors - Aymatowi.

Od XI w. czepek znajduje się w katedrze w Cahors, której ołtarz główny poświęcił w 1119 r. osobiście papież Kalikst II. Relikwia była bardzo czczona w średniowieczu, tym bardziej że Cahors znajdowało się na szlaku do Santiago de Compostela. Aż do 1960 r. była wystawiana na widok publiczny w okresie Zielonych Świąt. Od tamtej pory przechowywana jest w kaplicy św. Gosberta, znajdującej się na wewnętrznym krużganku przy świątyni. W 2015 r. ustawiono ją u stóp ołtarza głównego na czas święceń biskupich nowego ordynariusz diecezji Cahors - Laurenta Camiade’a.

Od 1899 r. czepek umieszczony jest w relikwiarzu z pozłacanego brązu, zwieńczonym kopułą udekorowaną aniołami. U podstawy relikwiarza znajdują się figury: św. Didiera (Dezyderego) - biskupa Cahors, króla Karola Wielkiego i papieża Kaliksta II.

Wystawienie czepka rozpocznie się 14 kwietnia uroczystym uczczeniem tej relikwii i potrwa do 8 grudnia. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia odbędzie się wielka procesja z relikwią ulicami Cahors.

Więcej informacji można znaleźć (w języku francuskim) na stronie internetowej: https://saintecoiffedecahors.com/.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • GOSC
  10.01.2019 22:03
  Czyli jak, ślady krwi zgadzają się z Całunem, ale na samym Całunie żaden czepek się nie odbił?
 • Dremor
  11.01.2019 08:58
  Na czepku są ślady krwi (podobnie jak na Całunie i innych relikwiach), mimo, że Ewangelia wyraźnie mówi, że Jezus został pochowany zgodnie z żydowskim sposobem grzebania, który zakłada dokładne umycie ciała z wszelkich śladów krwi.
 • Bodo Altmann
  12.01.2019 15:14
  W Akwizgranie (Aachen Niemcy) w tamtejszej katedrze są przechowywane jako relikwie pieluchy dzieciątka Jezu. W 2021 od 20 czerwca będą jak co 7 lat wystawione publicznie.
 • Johna
  12.01.2019 17:36
  Dremorze-Pan Jezus był pogrzebany w pośpiechu z racji szabatu.Trzy Maryje przyszły dokończyć obrzędów należnych ciału,ale Go już nie było.Moja wiara nie potrzebuje relikwii,ale szanuję uczucia szacunku do relikwiii ,jeśli nie są z kategorii tych,jak ten szczebel z drabiny ,która się śniła Jakubowi.Artykuł ciekawy,po raz pierwszy o tym czepku zakładanym zmarłemu pod całun,dowiedziałam się tutaj.W ogóle bardzo podoba mi się portal Wiara.Można z Wami pożytecznie spędzać czas i uczyć.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  16°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  17°C Czwartek
  dzień
  17°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »