Wenezuela w ruinie

Brakuje chleba, szczepionek, powrócił trąd.

Nikt nie może już zanegować katastrofalnej sytuacji, w jakiej znajduje się Wenezuela. Widzimy to każdego dnia – mówi bp Victor Manuel Ochoa, ordynariusz kolumbijskiego miasta Cucuta, które znajduje się na granicy z Wenezuelą. Codziennie przybywa tam od 45 do 60 tys. Wenezuelczyków w poszukiwaniu pożywienia i lekarstw.

Wenezuela dzięki wielkim złożom naftowym należy do jednych z najbogatszych krajów Ameryki Łacińskiej. Jej gospodarka została jednak zrujnowana przez neosocjalistyczne reformy Hugo Chaveza oraz jego następcy Nicolasa Maduro. Miliony Wenezuelczyków zdecydowały się na migrację. Wielu przybywa właśnie do znajdującego się na granicy kolumbijskiego miasta Cucuta. Mówi bp Ochoa.

Nie wolno ukrywać tragedii Wenezueli

“ Jest to wielka ludzka tragedia. Wielu Wenezuelczyków przybywa tu, by otrzymać choć trochę ryżu, chleba, mąki czy kukurydzy, bo w domu nie mają już niczego. Inni borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Potrzebują konkretnych lekarstw. Inni szukają u nas nawet zwykłych antybiotyków czy lekarstw na najpowszechniejsze choroby. Matki przyjeżdżają zaszczepić swoje dzieci. Powracają choroby, które w innych regionach świata zostały już zwalczone. Pojawił się na przykład trąd! – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Ochoa. – Wielki jest też dramat rozdzielonych rodziny. Ojcowie i matki emigrują, aby znaleźć pracę i przesłać pieniądze do Wenezueli. Każdego dnia przybywa do Kolumbii 6 tys. migrantów z Wenezueli. Niektórzy idą dalej do Chile, Peru czy Ekwadoru. Inni zostają. Szacuje się, że w Kolumbii jest ok. 1,5 mln Wenezuelczyków. Kryzys jest ogromny. Nikt nie może tego negować ani ukrywać. ”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • św Eufenia
  13.01.2019 22:32
  Gdzie są teraz krytycy Brazylijskiego prawicowego prezydenta Bolsonaro, gdy lewicowy prezydent sąsiedniej Wenezueli doprowadza do katastrofy humanitarnej.
  Gdzie krytycy włoskiej prawicy i wicepremiera Salviniego.
  Gdzie ci, którzy zarzucają protesty prawicowemu Orbanowi, a nie dostrzegają wojny domowej u lewicowego Macrona we Francji.
  Gdzie ci co zarzucają Trumpowi sprzyjanie Rosji, a nie widzą nowego paktu Ribbentrop-Mołotow.
  Gdzie są ci, którzy nazywają Kaczyńskiego nieodpowiedzialnym socjalistą i populistą co doprowadziło do 1% inflacji.
  A przepraszam, zapomniałem, że Bolsonario wycina lasy, Orban jest homofobem, Trump jest kowbojem, a Salvini nie lubi uchodźców i ceni Kaczyńskiego.
 • podaj nick
  13.01.2019 23:17
  brakuje szczepionek faktycznie katastrooofa, dzieci podrosną będą chwalić Chaveza
 • czytelnik
  14.01.2019 07:42
  Coś się Pani mocno poplątało. Venezuela wstała z kolan, nie liczyła się z sąsiadami, a władze traktowały Państwo jak własność prywatną, zamienili rządy prawa na rządy partii/prezydenta. Coś Ci to przypomina?
 • Krzysiek
  14.01.2019 10:00
  >>została jednak zrujnowana przez neosocjalistyczne reformy Hugo Chaveza<<
  Czy jego wizerunek tak dumnie na koszulkach noszą na zachodzie?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  15°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »