Nie generalizować przypadków nadużyć

Bp Rudolf Voderholzer skrytykował postawę, w której o nadużycia seksualne podejrzewa się wszystkich duchownych w Kościele.

W homilii w szóstą rocznicę swoich święceń biskupich ordynariusz Ratyzbony przypomniał, że zasada domniemania niewinności dotyczy również kapłanów. Tego typu generalne podejrzenie wobec wszystkich duchownych w Kościele i „całego systemu” wytaczają autorzy-teolodzy opublikowanej właśnie w Niemczech książki pt. „Nieświęta teologia!”.

Bp Voderholzer zarzucił autorom, że skoro podejrzewają o nadużycia seksualne wszystkich księży, to w gruncie rzeczy nie zależy im na dogłębnym wyjaśnieniu tragicznych przypadków, ale „instrumentalizują problem nadużyć, by w efekcie wreszcie dążyć do konstrukcji innego Kościoła”. Niemiecki biskup stwierdził, że autorzy kwestionują nie tylko sakramentalną strukturę Kościoła, ale również Boże Objawienie jako fundament wszelkiego działania w Kościele i w teologii.

Bp Voderholzer powiedział też, że „Kościół nie musi się na nowo wymyślić, ponieważ nie jest wymysłem człowieka, tylko projektem Boga.” W ten sposób nawiązał do biskupa Moguncji Georga Bätzinga, który niedawno stwierdził, że po fali nadużyć seksualnych „Kościół musi się na nowo wymyślić“, w innym razie „w wielu punktach okaże się zbyteczny”.

Bp Voderholzer przyznał jednak, że „wszyscy członkowie Kościoła, a w szczególności posłani do pracy apostolskiej, powinni ciągle się nawracać do Pana”. Zdaniem bawarskiego biskupa niezaprzeczalnym jest, że w niektórych dziedzinach Kościół potrzebuje nowych rozwiązań w ewangelizacji, w pracy charytatywnej i duszpasterskiej. Nie można tego jednak dokonać przez żądany przez niektórych reset i przełom, ale poprzez „rozważne i wspólne przemyślenie i ufną modlitwę” opierając się na fundamencie, którym jest Pismo Święte i Tradycja Kościoła.

Bp Voderholzer dodał, że również św. Franciszek nie przemawiał, by „wprowadzić przełom epokowy” w Kościele, ale by żyć możliwie dosłownie według Ewangelii. Podobnie św. Ignacy nie chciał otwierać nowej epoki w Kościele, ale chciał „czynić wszystko na większą chwałę Bożą”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  16°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  17°C Czwartek
  dzień
  17°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »