Kościół obchodzi dziś Światowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Przypada on we wspomnienie świętej niewolnicy Józefiny Bakhity.
Franciszek wspomniał o tym, przyjmując w Watykanie Fundację Galileusza. Jej głównym zadaniem jest propagowanie kultury naukowej. Franciszek nawiązał jednak w swym przemówieniu do innego aspektu działalności Fundacji, a mianowicie do szerzenia świadomości o sytuacji ofiar ubóstwa i handlu ludźmi.
Św. Bakhita, niewolnica, jest dla nas wzorem
"Jest to pilne i istotne zadanie dla współczesnych chrześcijan. To zatem nie przypadek, że spotykamy się we wspomnienie św. Józefiny Bakhity, która jest patronem ofiar handlu ludźmi. Osobiście doświadczyła ona bolesnego losu niewolnictwa, a także jego konsekwencji w postaci przemocy i upokorzenia – mówił Ojciec Święty. – A jednak dzięki łasce Bożej zaznała prawdziwej wolności i radości. Jej świętość życia jest wezwaniem nie tylko do tego, by w sposób bardziej zdecydowany walczyć ze współczesnymi formami niewolnictwa, które są otwartą raną na ciele naszych społeczeństw, raną w ciele Chrystusa i zbrodnią przeciw ludzkości, ale także zachęca nas ona do uczenia się z jej przykładu. Pokazuje nam ona, jak poświęcać się ubogim z czułością, delikatnością i współczuciem".
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.