Naprotechnologia dostępna w Szczecinku

Od kilku tygodni w Szczecinku działa specjalna poradnia naprotechnologiczna, do której po pomoc mogą zgłosić się pary mające problemy z poczęciem dziecka. - Wspieramy płodność. In vitro omija problem - mówi Jacek Froehlich, lekarz.

Szczecinecka poradnia zajmująca się naprotechnologią jest pierwszą w regionie. Działa w przychodni "Meritum" przy ul. Warcisława IV 13.

- Nasze miasto zaczęło dofinansowywać procedurę zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Chciałem więc stworzyć jakąś alternatywę. Zdecydowałem się odbyć specjalne szkolenia dla lekarzy w Londynie oraz w Omaha w Stanach Zjednoczonych - mówi J. Froehlich, lekarz prowadzący poradnię.

Specjalista tłumaczy podstawową różnicę pomiędzy naprotechnologią a in vitro: - Naprotechnologia jest naturalnym sposobem najpierw rozpoznawania dni płodnych, a potem interwencji farmakologicznych czy chirurgicznych w celu wsparcia płodności. Procedury stosowane w naprotechnologii wspierają i przywracają naturalną płodność pary małżeńskiej, natomiast in vitro jest metodą, która omija problem. W metodzie in vitro jest dużo śmierci. Powstają embriony nadliczbowe, które są zamrażane i czekają nie wiadomo na co, a większość z nich obumiera przy rozmrażaniu. Podsumowując, naprotechnologia jest szukaniem przyczyny niepłodności, natomiast n vitro nie skupia się na przyczynie, tylko na uzyskaniu efektu w postaci dziecka.

Doktor Froehlich zwraca uwagę na to, że naprotechnologia nie jest jakąś medyczną nowością. - Tak naprawdę mamy tu zbiór procedur, które są w medycynie znane. Można o nich przeczytać w czasopismach naukowych. Nie jest to wiedza tajemna. Jednak kiedy pojawiła się metoda in vitro, świat medyczny jakby przestał się nią interesować. Skoro można w prosty sposób uzyskać ciążę, to po co się męczyć? To jest kwestia wyboru, jaką drogą chcemy pójść - mówi J. Froehlich.

Marzena Rodzik pracuje jako pielęgniarka i instruktorka w szczecineckiej poradni naprotechnologicznej. - Moje zadanie polega na uczeniu kobiet obserwacji cyklu metodą Roetzera i nanoszenia wyników na specjalną kartę. Badamy śluz i temperaturę, co sporo mówi o funkcjonowaniu organizmu kobiety. W naprotechnologii ta obserwacja ma ogromne znaczenie. Dzięki niej wiemy, jak dalej postępować, jakie procedury leczenia wdrożyć - wyjaśnia M. Rodzik. - Szukamy sygnałów, które daje nam nasz własny organizm, jeśli chodzi o naszą płodność. Czasami są to niewielkie szczegóły, styl życia, odżywania - dodaje instruktorka.

Aby skorzystać z pomocy poradni, należy umówić się telefonicznie na spotkanie. Niestety, tego typu leczenie nie jest refundowane przez NFZ. Jednak pierwsza wizyta w poradni jest darmowa.

Naprotechnologia dostępna w Szczecinku   Elena Kulesha Dr Jacek Froehlich

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Dremor
  13.02.2019 21:10
  "Jednak kiedy pojawiła się metoda in vitro, świat medyczny jakby przestał się nią interesować. Skoro można w prosty sposób uzyskać ciążę, to po co się męczyć?"

  Powyższe zdanie jest nieprawdziwe. Aby skorzystać z procedury in vitro trzeba wcześniej przejść całą procedurę obserwacji, leczenia farmakologicznego, czasem operacji, a dopiero, gdy te metody zawiodą stosuje się zapłodnienie pozaustrojowe.
 • in vitro
  13.02.2019 22:52
  Jedyne rzetelne źródło o skuteczności metody naprotechnologii pochodzi z badania ilościowego, które przeprowadzono w 2008 roku w klinice w Galway (Stanford, Pernell, Boyle 2008). Wyniki tych badań opublikowano i poddano recenzji. Skuteczność terapii naprotechnologicznej wyniosła 25,5 proc. ciąż po 24 miesiącach terapii, przy czym z badania wykluczono tzw. pary nierokujące (brak nasienia w ejakulacie, ciężkie uszkodzenie plemników, brak komórek jajowych), za to włączono pary, których sytuacja wyjściowa była rokująca.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  8°C Piątek
  noc
  wiecej »