Biskup dziękuje strażnikom więziennnym

– Jesteście zdolni do tego, aby powierzonym wam ludziom otworzyć oczy i uszy – mówił bp Zadarko do funkcjonariuszy służby więziennej.

Bp Krzysztof Zadarko przewodniczył uroczystej Mszy św. w koszalińskiej katedrze z okazji 100-lecia Służby Więziennej. Uczestniczyli w niej funkcjonariusze, pracownicy cywilni oraz emeryci związani z tą formacją. Biskup wskazał, że chodzi o otwieranie oczu na to, co jest dobre, czyste, sprawiedliwe, na drugiego człowieka, i nawet na samego Boga. – Kiedy człowiek odkrywa swoje człowieczeństwo w najpiękniejszej postaci, to wtedy prościej jest odkryć obecność Boga. Kiedy otworzymy im oczy, aby umieli odróżniać dobro od zła, prawdę od kłamstwa, pomożemy w ten sposób odkryć ich godność. Że nie są tylko przedmiotem, ale również kimś umiłowanym przez Boga – zauważył bp Zadarko.

Duchowny mówił również o istocie postrzegania służby przez samych funkcjonariuszy, oraz o tym, jak ważne jest postrzeganie więźniów.

– Możecie odnaleźć się w roli osoby, która pomaga więźniowi na nowo odkryć jego fundamentalne i pierwotne powołanie - jesteś człowiekiem. Nie wiem, dlaczego się tutaj znalazłeś, ale Bóg, który ciebie stworzył, ma dla ciebie wieczność. Dziękujemy tym, którzy do swoich obowiązków dodają ten rys w postaci naśladowania Jezusa Chrystusa. Nie tylko ludzkiego humanitaryzmu, ale również tego nadprzyrodzonego spojrzenia samego Jezusa. Aby korzystając z Bożej inspiracji, właśnie w ten sposób przychodzić do więźnia.

Bp Zadarko zaakcentował, że polska służba więzienna stale zmienia się na lepsze. Od modelu represyjnego na samym początku, przez powojenny, naznaczony ideologią i polityką, po dzisiejszy, bogaty w liczne inicjatywy, realizujące w pełni ideę resocjalizacji.

– Ta praca jest wyjątkowo trudna, czasem niewdzięczna. Staramy się dobrze i często mówić o policji, o strażakach, straży granicznej, o wojsku, ale rzadko słyszymy o pracownikach więziennictwa. O tej niezwykłej służbie zamkniętej za murami. Dzisiaj chcemy głośno wam podziękować i prosić, aby wasze warunki pracy i wizerunek stale poprawiały się. Ten zawód, ta misja wymagają dostrzeżenia i uznania, aby funkcjonariusze i pracownicy mieli komfort materialny, aby dobrze, pięknie i godnie służyć Ojczyźnie – zakończył bp Zadarko.

W okręgu koszalińskim pracuje 1400 funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w aresztach i zakładach karnych. Na etatach cywilnych zatrudnionych jest 90 osób.

8 lutego 1919 roku, Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Oficjalne uroczystości połączone z obchodami stulecia powstania Służby Więziennej odbyły się w Koszalinie 15 stycznia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Czwartek
  noc
  3°C Czwartek
  rano
  3°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »