Prezydent zainaugurował w Żaganiu obchody 20-lecia Polski w NATO i obserwował wspólne szkolenie żołnierzy Czarnej Dywizji oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (1ABCT).
Wizyta Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy w pancernej stolicy Polski - Żaganiu - rozpoczęła cykl spotkań z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Prawie 20 lat temu, 12 marca 1999 r., Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO, otwierając nowy etap w historii Wojska Polskiego. Oprócz głowy państwa wspólne polsko-amerykańskie szkolenie obserwowali minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, szef Sztabu Generalnego WP gen. br. Rajmund Andrzejczak oraz inni zaproszeni goście.
Prezydent Duda rozpoczął wizytę w Żaganiu od przyjęcia meldunku, który złożył gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc). Następnie odbyło się przywitanie ze sztandarem 11LDKPanc oraz przegląd polskich i amerykańskich pododdziałów. Ponadto prezydent złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem gen. dyw. Stanisława Maczka.
Goście w Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych zapoznali się z historią i tradycjami dziedziczonymi oraz kultywowanymi przez żołnierzy Czarnej Dywizji. Prezentowano dokonania legendarnego dowódcy 1 Polskiej Dywizji Pancernej gen. dyw. Stanisława Maczka oraz szlak bojowy jednostek i żołnierzy dywizji oraz 1 Korpusu Pancernego. Prezydent Duda wpisał się do Księgi Pamiątkowej Czarnej Dywizji.
Następnie zaproszeni goście przybyli na pobliski poligon, gdzie obserwowali wspólne szkolenie pododdziałów 11LDKPanc oraz amerykańskich żołnierzy z 1ABCT. Zaprezentowano także sprzęt wojskowy, w tym czołgi Leopard 2A4 i M-1 Abrams oraz bojowe wozy piechoty BWP-1 oraz M-2 Bradley, różne wersje kołowych transporterów opancerzanych Rosomak oraz sprzęt artyleryjski i przeciwlotniczy. Podczas szkolenia polscy i amerykańscy żołnierze wykonywali wspólne zadania ogniowe i taktyczne.
Oprócz tego, prezydent miał sposobność obserwować żołnierzy sztabu i dowództwa 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa podczas pracy na stanowisku dowodzenia (SD), gdzie zaprezentowano wybrane elementy SD. Prezydent podkreślał podczas spotkania z żołnierzami, że do wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeń dążyliśmy wiele lat. Ponadto przypomniał również, że takie wspólne szkolenie i obecność sojusznicza były marzeniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2008 r. mówił, że gdy w Polsce zaczną stacjonować oddziały Stanów Zjednoczonych ze swoją militarną infrastrukturą, cały świat zobaczy, że rosyjska strefa wpływów Polski już nie obejmuje.
Poza tym w czasie tego spotkania prezydent przypomniał także swoją rozmowę z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO, z czerwca 2015 r., w której wyraził życzenie, aby obecność wojsk NATO na terytorium Polski stała się faktem. Dziś właśnie tak jest. - Nawiązując do tych słów, chcę naszym żołnierzom i waszym towarzyszom broni, żołnierzom Stanów Zjednoczonych, z całego serca podziękować za służbę dla waszych ojczyzn, ale także dla światowego bezpieczeństwa - powiedział prezydent Duda.
Kolejnym punktem wizyty zwierzchnika Sił Zbrojnych było spotkanie z ćwiczącymi żołnierzami. W czasie spotkania, w którym uczestniczyło prawie 150 polskich i amerykańskich żołnierzy, nie zabrakło informacji o współdziałaniu i współpracy żołnierzy polskich z sojusznikami oraz wynikających niej doświadczeniach.
Dziękując za wizytę prezydentowi Dudzie, gen. Czosnek mówił: - To żołnierz 11 Dywizji wnosił flagę podczas podpisania traktatu akcesyjnego do NATO. A dziś, po 20 latach, Czarna Dywizja może wspólnie z żołnierzami amerykańskimi przygotowywać się do naszego przeznaczenia. Produktem naszej służby jest bezpieczeństwo, robimy to, co trzeba, aby to był produkt najwyższej jakości. Obecność tak dostojnych gości w 20. rocznicę naszego wstąpienia do NATO zaświadcza, że ta troska o bezpieczeństwo jest naszą wspólną wartością.
Końcowym momentem wizyty prezydenta był wspólny żołnierski posiłek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.