Aktywiści LGBT w szkołach bez zgody rad rodziców

Instytut Ordo Iuris wziął pod lupę szkoły, w których umożliwiono działalność organizacjom ruchu LGBT. Do wojewódzkich kuratorów oświaty trafiły pierwsze skargi na nienależyte wykonywanie zadań przez dyrektorów szkół w czterech województwach: mazowieckim, śląskim, łódzkim oraz kujawsko-pomorskim.

W sześciu szkołach stwierdzono pomijanie rad rodziców przy podejmowaniu decyzji o udostępnieniu szkół organizacjom związanym z ruchem LGBT. Kuratorzy ocenią teraz, czy doszło do naruszenia Prawa oświatowego.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, dyrektor może wyrazić zgodę na podjęcie działalności w szkole przez stowarzyszenie lub inną organizację, której celem statutowym jest działalność wychowawcza lub dydaktyczna, wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej opinii rady rodziców W sześciu szkołach mogło dojść do naruszenia tej procedury.

Dyrektor jednej ze szkół w województwie mazowieckim stwierdził, że „z uwagi na fakt, iż w szkole nie działa rada szkoły, szkoła nie dysponuje pisemnymi opiniami rady rodziców dotyczącymi podjęcia działalności przez organizacje”. Co istotne, rada rodziców jest innym organem niż rada szkoły. O ile rady szkół nie muszą działać w szkołach, o tyle rady rodziców funkcjonują obowiązkowo, a wyjątki od tej zasady może ustanowić jedynie ministerstwo w drodze osobnego rozporządzenia. Zeszłoroczny raport Najwyższej Izby Kontroli potwierdził ustalenia Instytutu Ordo Iuris w tym zakresie - wiele szkół wciąż nie dostosowało swoich procedur do wymagań ustawodawcy, którego intencją było w tym przypadku, by rodzice byli informowani o treściach przekazywanych w szkole nie tylko każdy z osobna, ale także jako grupa reprezentowana właśnie przez radę rodziców, dysponującą łącznie szerszą możliwością zapoznania się z opiniowanymi treściami.

W innej szkole w województwie mazowieckim dyrektorzy szkół dopuścili do działalności Fundację Edukacji Społecznej, która m.in. publicznie wyrażała poparcie dla postulatu wprowadzenia „obowiązkowej, rzetelnej i neutralnej światopoglądowo edukacji seksualnej dla gimnazjalistów i licealistów na terenie miasta i gminy Kraków” oraz była partnerem kampanii społecznej pt. „ABC seksu w obrazkach”, a także Fundację „Polska jest kobietą” powiązaną personalnie i organizacyjnie ze skrajnymi ugrupowaniami politycznymi (na czele z partią Inicjatywa Feministyczna), a w ostatnich latach publicznie deklarującą wsparcie dla inicjatyw na rzecz aborcji.

Innym przykładem jest funkcjonująca w szkole w województwie łódzkim Fundacja Nowoczesnej Edukacji „SPUNK”, zajmująca się edukacją seksualną dzieci w każdym wieku, propagowaniem antykoncepcji i ideologii ruchu LGBT (w tym tzw. Marszów Równości). Już w 2013 r. przed szkodliwą działalnością Fundacji ostrzegało Forum Rodziców i Wychowawców „Nie szkodzić”, wskazując m.in., że Fundacja zachęca dzieci do wczesnej inicjacji seksualnej, co pozostaje w sprzeczności z rozporządzeniami MEN dotyczącymi podstawy programowej.

Kolejny przykład to organizowany w województwie kujawsko-pomorskim projekt „Przystanek Różnorodność”. W ramach jego poprzedniej edycji zajęcia prowadziła wolontariuszka Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”.  Z kolei w jednej ze szkół w Katowicach, dyrektor zwrócił się do rady rodziców o wydanie pozytywnej opinii na temat wniosku o realizację projektu „Kuźnia różnorodności” (Instytut Ordo Iuris informował w październiku, że otrzymał on dofinansowanie od miasta w wysokości 8.800,00 zł). Miał on być realizowany przez Regionalne Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Tęczówka. Rada rodziców zgodziła się na współpracę jedynie z pierwszą z tych organizacji. Nie wyraziła natomiast formalnej zgody na funkcjonowanie na terenie szkoły Stowarzyszenia Tęczówka, przynależącego do ruchu LGBT. Prezes tej organizacji na swojej stronie internetowej przedstawia się jako „aktywista LGBTQIA+” oraz „współorganizator Marszy Równości, Śląskich Manif oraz Strajków Kobiet w Katowicach”.

 

„Decyzje o tak istotnym wpływie na dobro dziecka, jak włączanie w proces jego wychowania w szkole organizacji zewnętrznych, nie mogą być podejmowane przez dyrektorów szkół bez zgody rad rodziców. W świetle art. 48 Konstytucji tylko rodzice są uprawnieni do decydowania, komu powierzają wychowanie swoich dzieci, aby odbywało się ono w zgodzie z ich przekonaniami. Skargi złożone przez Instytut do kuratoriów oświaty to kolejny, z pewnością nie ostatni, krok w celu poszerzenia zakresu ochrony tego konstytucyjnego prawa rodziców” – skomentował Nikodem Bernaciak, ekspert Centrum Analiz Ordo Iuris.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DZIECI, LGBT, RODZICE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • 12
  13.03.2019 22:27
  GOŚĆ ma rację bo ją ma. Bez argumentów, a co tam... Jeszcze raz ci tłumaczę. Dzieci jako istoty niepełnoletnie w różnym wieku, z różnych środowisk, z różnym stopniem dojrzałości emocjonalnej i przebywające bez opieki i wsparcia najbliższych, spędzone tam pod przymusem, jako, że tzw edukacja jest obowiązkowa, nie mogą być narażane na naruszanie, ingerowanie, gmeranie w ich sferze intymnej i to jeszcze na oczach innych dzieci. Małe dzieci mogą nie rozumieć, że inni nie mają do tego prawa, bo seksualizm człowieka ma sens tylko w realizacji miłości małżeńskiej. A ty chcesz im to zniszczyć nim dorosną i pojmą, że zgwałcono ich wstydliwość za podatki ich rodziców. Czyli opowiadasz się po stronie towarzyszki Kołłątaj
 • Kuba
  14.03.2019 11:39
  Seksudaktorzy powinni być karani za deprawację dzieci, a nie wpuszczani do szkół. Zachęcam do wspierania finansowo i modlitewnie Instytutu Ordo Iuris - sam wspieram i uważam, że mieć taką wspaniałą organizację w kraju, a jej nie mieć to kolosalna różnica. Niech Bóg im błogosławi.
 • 12
  14.03.2019 15:04
  Oo!!! Widzę, że także za rodziców się bierzecie, będziecie ich uwrażliwiać tzn ostrzegać, żeby się mieli na baczności, bo dzieci dostaną adwokatów diabła, a on ich już poprowadzi we właściwym dla siebie kierunku. DOBRZE, ŻE SIĘ DO TEGO PRZYZNAJESZ. Rodzicom zaś z władzy rodzicielskiej pozostanie tylko obowiązek alimentacyjny. Miliony Polaków przebywają na tzw Zachodzie i widzą, że upadł on moralnie, a toto będzie mi wciskało kit, że jest odwrotnie. No i znów przepychanka. Najniższy poziom ciąż u nieletnich w Polsce jeśli chodzi o regiony to Podkarpacie, a szczególnie Małopolska , jej wschód, więc regiony konserwatywne z żywym jeszcze katolicyzmem, no i rzecz jasna jeszcze bez indoktrynacji o tym, jak to dzieci mają między sobą negocjować, a czy realizację też przewidujecie na terenie szkoły np w kiblu na dużej przerwie
 • Marek
  15.03.2019 16:58
  Ordo Iuris to instytucja, która działa z datków i dotacji, dlatego w naszym interesie (chrześcijan i nie tylko) jest, aby wspomagać ich.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  11°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  20°C Czwartek
  wieczór
  16°C Piątek
  noc
  wiecej »