Stare tradycje, stare herezje

Nie wszystko, co stare, jest dobre. Po to mamy sumienie – funkcję rozumu – by go używać.

Wydarzenie, wydawałoby się, kameralne. W pewnej podkarpackiej miejscowości w godzinie śmierci Jezusa w Wielki Piątek postanowiono przeprowadzić “sąd nad Judaszem”. Słomianą kukłę najpierw bito, potem podpalono, w końcu utopiono. Wskrzeszono osiemnastowieczną tradycję. O czym tu pisać?

Kukła została wykonana zgodnie ze stereotypowym wizerunkiem Żyda, co spowodowało komentarze amerykańskich Żydów i wypowiedź bp. Rafała Markowskiego (przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem), że “Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego”. Wypowiedź słuszną i potrzebną, ale nie wątek antysemityzmu chciałabym w tym komentarzu podjąć.

Zastanawiam się, ile z osób uczestniczących w wydarzeniu modli się choćby czasem w Godzinie Miłosierdzia. Dokładnie w tej godzinie, którą wybrali na akt symbolicznej agresji. Wydarzenie niosące światu zbawienie uczynili pretekstem do zemsty. Nie ma znaczenia, że nie miała ona charakteru realnego. Zabawa w zemstę to torowanie w naszych sercach drogi realnej zemście.

Jak wygląda wiara ludzi, którzy postanowili wziąć udział w wydarzeniu? Co właściwie sobie myśleli, jeśli coś w ogóle myśleli, biorąc udział w “tradycyjnej wielkopiątkowej zabawie'?

Dziś próbuje się wskrzeszać wiele starych, ludowych tradycji. Skoro tak robili nasi dziadkowie, albo i my sami jako dzieci, przekażmy to wnukom. Niech kultywują! A może warto pomyśleć, co właściwie chcemy, by kultywowali? Czego ma ich to nauczyć? Jaki niesie sens? Jak się ma do tego, co wyznajemy?

Nie wszystko, co stare, jest dobre. Po to mamy sumienie – funkcję rozumu – by go używać.

 

Może jeszcze kilka słów o samym Judaszu i jego roli, bo komentarze wokół wydarzenia zdradzają spory zamęt. Wiemy z Ewangelii, jak zakończyło się jego ziemskie życie. Nie mamy natomiast żadnych informacji w kwestii jego zbawienia. Czy jest możliwe, że kiedyś spotkamy Judasza wśród świętych (przypomnę, święty=zbawiony)? Owszem, jest możliwe. Kościół nigdy nie wypowiedział się o potępieniu żadnej osoby. Uroczyście ogłasza tylko imiona tych, którzy już dostąpili chwały. Modlimy się o zbawienie wszystkich, a zatem mamy nadzieję, że każdy z ludzi dostąpi zbawienia (kolejne przypomnienie: herezją jest nie nadzieja, a pewność w tej kwestii). Piekło jest możliwe, choćby dla nas samych.

Natomiast niezgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego jest twierdzenie o tym, że Judasz był zmuszony zdradzić, że był do zdrady przeznaczony, albo wręcz że pośrednio jemu zawdzięczamy zbawienie. Kościół nie wierzy w przeznaczenie rozumiane jako determinizm. Każdy człowiek, także Judasz, miał /ma wolną wolę. Nikt i nic nie jest w stanie nam jej odebrać. Zawsze możemy wybrać Boga lub się od Niego odwrócić. Boży plan nam tej wolności nie odbiera. I nie odebrał jej Judaszowi.

Co by było, gdyby nie zdradził? Jak dokonałoby się nasze zbawienie? Nie muszę wiedzieć. Wystarczy mi pewność, że Bóg, który pragnął nas do siebie przyprowadzić, by sobie poradził. W końcu, jak pisze św. Paweł (por. Rz 5,18-19), czynem sprawiedliwym, który sprowadził na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie było posłuszeństwo. To przez Jego posłuszeństwo Bóg odnowił przymierze, które zerwaliśmy przez grzeszne nieposłuszeństwo, jak przypomina jedna z prefacji.

Posłuszeństwo aż po śmierć. Na krzyżu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • robak
  23.04.2019 21:02
  lepiej by było dla judasza gdyby był się nie narodził -- tak powiedział Jezus Chrystus - dlatego wątpię coby osiadł w niebie .inna inszość to - ani obłudnicy ani homoseksualiści ani cudzołożnicy itd ... nie posiądą nieba - to jest fakt z którego każdy zdaje sobie sprawę i mówienie w takim czy podobnym przypadku że tak naprwdę to my nie wiemy jest nieporozumieniem . my dokładnie wiemy jak zdobywa się niebo i jak się zdobywa piekło . dlatego nie ma co krytykować spalenia kukły judasza boc to tylko kukła . pozdrawiam
 • sceptyk
  25.04.2019 08:35
  Cóż , ja nie o tyle artykule p. Redaktor ale o reakcjach . Cóż , sporo uczuć i to nieukrywanych budzi … piekło , potępienie , to chyba jednak słaby punkt naszej świadomości religijnej , Obawiam się ,że tak jak ongiś w przypadku handlu odpustami tak i teraz kościół zaczyna "gryźć się w język ".
 • A.G.
  25.04.2019 11:04
  Jeśli Pani Redaktor, ten obrzydliwy czyn uważa za polska tradycję, to ja Panią informuję , że w polskiej tradycji jest powszechna kradzież mienia, czy tu Pani też przejdzie obojętnie i powie - przecież to tylko narodowa tradycja i nie należy złodziei krytykować. W tym przypadku był to zwyczajny antysemityzm i nic więcej poza wulgarną nienawiścią do drugiego człowieka z innej narodowości.
 • Katolik k
  26.04.2019 19:43
  ogladalem to dzis.Jezus Maria!Na litosc Boska czy to sa katolicy?Przeciez to poganstwo w czystej postaci!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  13°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  wiecej »