Papież Franciszek wyruszył w piątek rano do Rumunii. Hasłem jego 30. zagranicznej wizyty, która potrwa trzy dni, są słowa "Idziemy razem". Podkreślają one ekumeniczny charakter wizyty w kraju o prawosławnej większości.
Wizyta ta odbędzie się w 20. rocznicę pielgrzymki do Rumunii św. Jana Pawła II, co podkreśla się w komentarzach rumuńskich i zagranicznych mediów. Będzie to intensywna, bogata w wydarzenia podróż, w trakcie której Franciszek wygłosi dziewięć przemówień i odwiedzi kilka regionów kraju.
Przed odjazdem na rzymskie lotnisko papież spotkał się w watykańskim Domu świętej Marty, w którym mieszka, z grupą 15 bezdomnych pochodzenia rumuńskiego. Na spotkanie przyprowadził ich papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.
Przed południem czasu miejscowego papież przyleci na lotnisko w Bukareszcie, skąd uda się na oficjalną ceremonię powitania przed pałacem prezydenckim Cotroceni. Następnie spotka się z prezydentem Klausem Iohannisem i premier Vioricą Dancilą, a także wygłosi przemówienie skierowane do przedstawicieli wszystkich władz kraju.
Po południu Franciszek spotka się z rumuńskim patriarchą Danielem I i z Synodem Stałym Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego oraz będzie modlił się w nowej katedrze prawosławnej. Na zakończenie pierwszego dnia wizyty odprawi mszę w stołecznej katolickiej katedrze św. Józefa.
W sobotę papież uda się do katolickiego sanktuarium w Sumuleu Ciuc, gdzie odprawi mszę z udziałem co najmniej 100 tys. osób, w tym wielu przedstawicieli tamtejszej mniejszości węgierskiej.
Ma być też prezydent Węgier Janos Ader. Watykan wyjaśnił, że będzie on tam prywatnie, jako wierny.
Następnie Franciszek poleci do jednego z najstarszych miast Rumunii, Jassy w północno-wschodniej części kraju. Złoży tam wizytę w katedrze Matki Bożej Królowej. W podziemiach świątyni przechowywane są relikwie tamtejszego biskupa, błogosławionego Antona Durcoviciego (1888-1951). Aresztowany przez komunistów biskup zmarł w więzieniu i został pochowany w nieoznaczonym grobie. Po jego śmierci władze zniszczyły wszystkie dokumenty o jego pobycie w więzieniu. Decyzję o beatyfikacji Durcoviciego Franciszek podjął w 2013 r.
Również w mieście Jassy papież spotka się z młodzieżą i rodzinami.
W niedzielę, w ostatnim dniu wizyty, Franciszek uda się do miasta Blaj, gdzie na Polu Wolności odbędzie się liturgia połączona z beatyfikacją siedmiu grekokatolickich biskupów-męczenników z czasów komunizmu. Papież spotka się także ze wspólnotą Romów. Wieczorem powróci do Rzymu.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.
W trudnej sytuacji zwierzak może szukać u nas wsparcia - uważa behawiorystka, Sylwia Matulewska.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981.
W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.