Natychmiast wybrać prezesa NBP

Premier Donald Tusk opowiedział się w poniedziałek za natychmiastowym wyborem nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zapowiedział też, że zwróci się do koalicjanta - PSL - o zgodę na szybkie głosowanie w Sejmie nad kandydaturą Marka Belki na to stanowisko.

Premier przyznał, że Marek Belka nie jest bohaterem jego "politycznych snów, ani marzeń", natomiast - zaznaczył - wszyscy, których pytał o zdanie, mówili, że Belka to świetny kandydat na szefa NBP. "Nie spotkałem nikogo, kto podważałby kompetencje Marka Belki" - powiedział premier w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP2.

Pytany, czy Sejm powinien wybrać nowego prezesa NBP przed czy po wakacjach, Tusk odparł: "Natychmiast".

Jak dodał, Waldemar Pawlak poinformował go, że ma inne zdanie w tej sprawie - ludowcy woleliby przełożyć głosowanie na czas po wyborach prezydenckich. Tusk zaznaczył, że Pawlak "ma prawo" do swojego zdania w tej sprawie. Podkreślił jednocześnie, że z wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości wnosi, że "nawet PiS jest tu gotowy do pozytywnego działania".

"Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć: jest kampania, my mamy swoją traumę, swoją powódź, ale oprócz tego istnieją wieloletnie interesy Polski i one wymagają natychmiastowej dobrej współpracy pomiędzy bankiem centralnym, rządem, przyszłym prezydentem, a parlamentem. Wszystko to, co wzmacnia poczucie, że Polska jest wiarygodnym partnerem, że jest stabilna, że przeszła przez te katastrofy bez uszczerbku jako państwo warto zrobić" - zaznaczył szef rządu.

Pytany, czy PSL zgodzi się na szybkie głosowanie kandydatury Belki, Tusk odparł: Będę ich prosił o to, nie zmuszę przecież, ale będę prosił.

Podkreślił też, że pełniący obowiązki głowy państwa Bronisław Komorowski proponując Belkę na stanowisko prezesa NBP "nie zaproponował swojego kolegi". "Moim zdaniem Bronisław Komorowski podjął ryzyko, właściwie najlepiej byłoby, gdyby zamknął się w Sejmie, w domu, nie pokazywał, nie podejmował decyzji. Może dotrwałby jakoś bez żadnych strat do pierwszej tury i być może zakończyłoby się za pierwszej turze. To jest człowiek odpowiedzialny i gotowy podejmować osobiste ryzyko. Ta propozycja Belki jest osobistym ryzykiem Bronisława Komorowskiego" - ocenił premier.

Zapewnił też, że Komorowski nie pytał go o to, czy zgłaszać teraz kandydaturę Belki na prezesa NBP.

Komorowski poinformował w zeszłym tygodniu, że Marek Belka jest kandydatem na szefa Narodowego Banku Polskiego, a głosowanie w Sejmie nad wyborem prezes NBP ma odbyć się na posiedzeniu zaplanowanym od 9 do 11 czerwca. PSL zapowiadało wówczas, że w głosowaniu sejmowym nie poprze tej kandydatury. Później łagodziło stanowisko. W poniedziałek Waldemar Pawlak powiedział, że możliwe są "szerokie rozmowy" na temat kandydatury Belki.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  01.06.2010 11:40

  Mocno musi naciskać lichwiarska międzynarodówka (zwana też finansjerą) i stąd taka gorączka potrzeby bezspornego w opinii znawców fachowca jakim jest p. Belka jako szefa NBP.

  Nic dziwnego, są miliardy europomocy dla Grecji z których można by co nieco uszczknąć. Pozornie co niby wspólnego ma to z tym, kto będzie szefem NBP, ale to tylko pozornie. To już nie te czasy gdy mówiło się: Gdzie Rzym, gdzie Krym? Globalizacja, wszystkie naczynia połączone. Zresztą z Polski też jeszcze jest co poskubać, choćby gdy będzie w kanale ERM2 prowadzącym do szczęśliwej przyszłości z euro.

  Przy okazji wrzawą można też przykryć inne sukcesy ostatnich tygodni tego rządu: powódź, Smoleńsk, Katyń. I zatrzeć przykre wrażenia postępowego elektoratu aspiranta Komorowskiego, jeszcze mógłby się zrazić i co wtedy?

  Pawlaczek na pewno Panu Premierowi da się przekonać, Pan Premier przecież ma jakieś mocne argumenty. Pozostanie zatem ten wredny PiS, który jak Pan Premier nadmieniał niedawno - winien zginąć jak dinozaury.
   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »