"Ochrona małoletnich w Kościele przeszłość - rzeczywistość - wyzwania" - to tytuł sympozjum, które odbyło się 4 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.
Tematy wystąpień, które mieli okazję usłyszeć uczestnicy tego spotkania, to m.in. „Ochrona dziecka jako obowiązek moralny”, „Ochrona dziecka na gruncie prawa cywilnego i kanonicznego”, „System ochrony małoletnich przed przestępstwami seksualnymi w Kościele katolickim w Polsce”, „Wychowanie seksualne jako działanie na rzecz realizacji praw dziecka”, „Interwencja kryzysowa molestowania seksualnego”. Wygłosili je kolejno: ks. dr Radosław Gabrysz z WSD w Paradyżu, ks. dr hab. Kazimierz Dullak – dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, ks. dr Dariusz Mazurkiewicz – rektor WSD w Paradyżu, dr Ewa Rojewska z US oraz dr Igor Kozak z US.
W konferencji wziął udział także bp Tadeusz Lityński. – W ostatnim czasie żyjemy tym tematem nie tylko w Kościele w Polsce, ale również na świecie. Ojciec Święty też do tego tematu podchodzi jednoznacznie. Zawsze, kiedy mamy do czynienia z cierpieniem drugiego człowieka, Kościół musi zareagować. I zrobimy wszystko, jako wspólnota Kościoła, żeby działać prewencyjnie, ale także pomóc osobom, które doznały cierpienia. Reagujemy na każde zgłoszenie – podkreślił bp Lityński.
Konferencję zorganizował Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu.
W ubiegłym roku diecezja zielonogórsko-gorzowska, jako jedna z pierwszych w Polsce, wydała normy dotyczące ochrony dzieci i młodzieży. Działa też Diecezjalny Zespół Roboczy dla Przygotowania Całościowego Programu Prewencji w Zakresie Ochrony Małoletnich. W te wakacje wchodzi w życie program „Bezpieczny wypoczynek”. Jednym z jego efektów jest folder dla podmiotów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej organizujących różne formy edukacji i wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
Więcej o sympozjum i programie "Bezpieczne wakacje" w wydaniu papierowym "Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.