Na Lednickie Pola

Pomysłodawca i organizator tej wielkiej akcji, o. Jan Góra, trafił w dziesiątkę. I w centralny punkt, jakim jest organizacyjna struktura ruchu lednickiego.

Nie pojechałem na Lednickie Pola, za stary jestem i nie wytrzymałbym tych 26 godzin drogi, czekania, modlitwy, procesji, tańca i żywiołu młodości. A prosto z autobusu do kościoła – boć to przecie niedziela. Wszelako młodzi pojechali. Już drugi raz. Powie ktoś, co tu pisać o dwudziestu kilku osobach, skoro było tam kilkadziesiąt tysięcy. Niby tak. Ale...

Wobec tego inny obrazek. Lat temu kilka, sobota przed niedzielą palmową, spotkanie młodzieży w rejonie. Wikary z naszego miasteczka zorganizował autobus, proboszczów poinformował. Owszem, autobus pojechał, ale z kilkoma osobami. Zmieściliby się w jakimś punto nawet. W czym różnica? Może się mylę, ale istotnym czynnikiem jest inicjator takiej akcji. No bo to jest akcja. Organizator – ksiądz, to wiadomo, ogłoszenie, osobisty acz formalny kontakt, niechęć bycia innym w grupie parafialnej czy szkolnej klasie. Może upraszczam – ale bez wątpienia w tym kierunku biegnie myśl.

Inaczej, jak pomysł rzuca jeden z nich. Lednica? A czym się to je? Nie wiedzą, ale swojemu człowiekowi i rówieśnikowi wierzą. Pieniędzy mało – ale przecież można doorganizować. Nawet u proboszcza, który z jednej strony cieszy się, że się coś dzieje, a z drugiej strony nie chciałby być postrzegany jako dusigrosz. A za rok już jest łatwiej i więcej. Więcej ludzi i więcej środków – bo wiadomo, że wszystko na tym świecie ma swoją cenę. Ale i to z czasem przestaje być wielkim problemem.

No i pojechali – moi i tysiące innych. Każda grupa ma swoich liderów, animatorów, duszpasterzy. Każda ma swoją historię. Pewnie i nazwę. Moi nazwali siebie „Głodni Pana” – i są dumni, że operator lednickiej telewizji nie tylko ich zauważył, ale długo przetrzymał w kadrze z ich flagą. Pomysłodawca i organizator tej wielkiej akcji, o. Jan Góra, trafił w dziesiątkę. I w centralny punkt, jakim jest organizacyjna struktura ruchu lednickiego. Nie od góry w dół, nie od kogoś będącego na tzw. świeczniku, ale od takich kiedyś niewielkich „jąder kondensacji”, które kumulując się i dopełniając zdolne są wytworzyć ogromny ładunek potencjału tak wiary, jak i ludzkiej energii.

Wystarczy przypomnieć Dzieje Apostolskie i czytane z nich ostatnio perykopy. W perspektywie organizacyjnej widać te niewielkie, czasem tylko dwuosobowe wspólnoty podstawowe: „Paweł i Barnaba” – dla przykładu. Piotr gdzieś w oddali, Jezus w sercach przez wiarę. I te maleńkie „jądra kondensacji” wiary i Kościoła wyzwalają ogromną siłę ducha. Bo to duch się liczy, nie perfekcja organizacji, a tym mniej materialne środki – których wtedy nie było. Wyrastałem przy ojcu Blachnickim. I wiem, że to właśnie też tak działało, jak wyżej naszkicowałem. Z początku mnie to zdumiewało, potem stało się czymś naturalnym.

Jestem przekonany, że moi „Głodni Pana” właśnie tak zaistnieli. Najpierw ten głód był w jednej, kilku osobach. Trwają. Oby byli cząstką tej potężnej energii Ducha i ducha, która świat przemieni. Jeśli nawet rozejdą się po świecie (w naszych grajdołkach młodzi tkwić nie chcą), to gdzieś tam wokół jednej, drugiej osoby zawiążą się kolejne wspólnoty. Co daj, Boże, Kościołowi.

I niechby choć raz w roku spotykali się na Lednickich Polach czy w innych miejscach, które Bóg wskaże przez ludzi gorącej wiary.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Katolik k
  08.06.2019 07:18
  calkiem dobrze w Polsce sprawdzilby sie taki osrodek jak w Taize.Mysle,ze bylby nawet ratunkiem dla Kosciola w Polsce.
 • sceptyk
  08.06.2019 13:40
  Czy Ewangelia w Lednicy jest inna niż w wiejskim kościółku ?

  Wokół jednej czy drugiej osoby zawiąże się wspólnota ? a na czym ma ona polegać , co ich łączy ? razem się pomodlą ? a to w kościele jest inna modlitwa , po cóż dublować ? Niekiedy w kolejce do rejestracji do laryngologa słyszałem rozmowy na tematy religijne ciekawsze niż, Panie odpuść niektóre kazania .


  Do rzeczy : nie tylko Ksiądz , wielu co bardziej bystrych kapłanów dostrzega ,ze jeśli ludzie pójdą na mszę a później rozejdą się zupełnie nie znając i nie interesując, to mówienie o wspólnocie posiada w sobie rodowód z komedii braci Marks .


  Na czym polega niedomówienie ? [ jeden z najbardziej wyrafinowanych rodzajów kłamstwa ] polega ono na tym ,ze liturgia w tym i homilia powinna mieć swoje przełożenie WSPÓLNE ŻYCIE na np. ekonomię czy obyczajowość … a nie ma , Ten temat w ogóle nie istnieje ! więc mamy wspólnotę eucharystyczną która wg. wizji niektórych księży powinna się przełożyć na … wspólnotę modlitewna , kontemplacyjną czyli co ? nadal tkwimy w świątyni …dla nich kościół to tylko duchowieństwo a religia to tylko świątynia , tak to zredukowany do poziomu jednokomórkowego światopogląd , wąski , bardzo wąski .  A co na to Biblia ? jak się spojrzy na np. dzieje Izraela to się zaczyna historia kościoła od wyjścia z Egiptu i WSPÓLNEGO poszukiwania wody , żywności , prawodawstwa wynikającego z Dekalogu a więc … wspólnotę buduje się jednak inaczej , prawda ?a pamięta Ksiądz jak się kiedyś WPÓLNIE budowało świątynie ?

  Wg. wielu wiernych , nie tylko kapłanów , nie ma wspólnoty ekonomicznej , politycznej , kulturowej tylko modlitwa …co to jest za herezja ?tak to herezja .

  powiedziano "módl się i pracuj " gdzie jest ten drugi element ? gdzie zginął ?czyli co ? kościół MENTALNIE NIE POTRAFI WYJŚĆ Z WIECZERNIKA .


  A uwagi Księdza nadzwyczaj celne , jak zwykle .
 • kret
  10.06.2019 20:56
  Po wyjściu z wspólnoty Eucharystii idę do swojego rodzinnego życia, idę do swojej pracy ale idę z Jezusem...o to chodzi
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  wiecej »