Ok. 50 tysięcy wiernych oczekuje po godz. 10.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie na uroczystości beatyfikacyjne ks. Jerzego Popiełuszki. Msza św. ma się rozpocząć o godz. 11. Policja apeluje, by uważać na osoby starsze i dzieci, w tłumie latwo mogą się bowiem zagubić.
"Na placu zgromadziło się już ok. 50 tys. wiernych. Jest spokojnie" - powiedział PAP w niedzielę rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński.
Zaznaczył jednak, że już doszło do pierwszego zagubienia. "Ok 80-letnia pani zgubiła swoją grupę. Opiekują się nią policjanci, próbujemy ustalić z kim przyjechała" - powiedział rzecznik.
Zaapelował, by szczególnie uważać nie tylko na dzieci ale też starsze osoby. "W tak dużym tłumie bardzo łatwo się zgubić. Powinni mieć przy sobie kartkę z imieniem, nazwiskiem, adresem, danymi grupy" - podkreślił Karczyński.
Jak poinformował, podczas mszy św. a następnie kilkugodzinnej procesji z relikwiami ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, porządku będzie pilnować ok. tysiąca funkcjonariuszy.
Policjanci są m.in. na trasach wjazdowych do Warszawy i w centrum miasta, gdzie rozpoczną się uroczystości. Kierują przyjeżdżających na specjalnie wyznaczone parkingi, kierują ruchem.
Jak zaznaczył Karczyński, w związku z uroczystościami utrudnienia w ruchu będą zarówno w centrum Warszawy jak i na trasie przejścia procesji. Rzecznik zaapelował, by słuchać poleceń policjantów i jeśli to możliwe, korzystać z komunikacji miejskiej.
Mszy na pl. Piłsudskiego będzie przewodniczyć delegat papieża Benedykta XVI abp Angelo Amato, który odczyta jego list apostolski ogłaszający wyniesienie ks. Jerzego na ołtarze. Następnie zostaną wniesione relikwie nowego błogosławionego i odsłonięty obraz z jego wizerunkiem.
Msza ma trwać dwie godziny. Będzie ją koncelebrować ok. 100 biskupów i 1600 kapłanów. Na uroczystości zostali zaproszeni przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentu, samorządu, władze miasta oraz liczni goście z kraju i zagranicy.
Po mszy rozpocznie się procesja. 12-kilometrowa trasa wiedzie od pl. Piłsudskiego, Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na poszczególnych odcinkach przedstawiciele różnych środowisk oraz parafii będą nieść relikwie i obraz beatyfikacyjny namalowany przez lubelskiego artystę Zbigniewa Kotyłło. (PAP)
pru/ malk/
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.