Serdeczny klimat, mimo napięć i sporów w relacjach między Stolicą Apostolską i hiszpańskim Kościołem a rządem w Madrycie, miało czwartkowe spotkanie Benedykta XVI z premierem Hiszpanii Jose Luisem Rodriguezem Zapatero.
Kiedy papież skierował do swego gościa słowa powitania po hiszpańsku, szef rządu odpowiedział: "Wasza Świątobliwość ma dobrą wymowę". "Tu w Watykanie jest wielu Hiszpanów" - dodał następnie Zapatero.
Premier rozmawiał również z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone i szefem dyplomacji arcybiskupem Dominique'iem Mambertim.
Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że tematem rozmów była "wymiana poglądów na temat Europy, obecnego kryzysu gospodarczo-finansowego i roli etyki". Ponadto, jak poinformował Watykan w komunikacie, omówiono sytuację w krajach Ameryki Środkowej i Karaibów oraz na Bliskim Wschodzie.
"Poruszono także kwestię stosunków dwustronnych oraz bieżących spraw, którymi zainteresowany jest Kościół w Hiszpanii, takich jak ewentualna prezentacja nowej ustawy o wolności religijnej, świętości życia od poczęcia oraz znaczenia edukacji" - ogłoszono w Watykanie.
Zapatero - według słów komunikatu - zapewnił o maksymalnej gotowości swego rządu do udziału w przygotowaniach do listopadowej wizyty Benedykta XVI, który dokona konsekracji słynnej katedry Sagrada Familia w Barcelonie i odwiedzi sanktuarium w Santiago de Compostela, a także do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie z udziałem papieża w 2011 roku.
Zapatero przybył do Watykanu jako premier kraju, przewodniczącego w tym półroczu Unii Europejskiej. Media zauważają jednak, że podczas rozmów za Spiżową Bramą wystąpił także jako pośrednik w rozmowach UE z władzami na Kubie, między innymi na temat losu więźniów politycznych.
Spotkanie papieża z premierem Hiszpanii, drugie po ich rozmowie w Walencji w 2006 roku, obserwowane było z ogromną uwagą z powodu niemal codziennych już, jak podkreśla agencja ANSA, napięć między socjalistycznym rządem kraju a hiszpańskimi biskupami. Głębokie spory i różnice zdań oraz słowa ostrej krytyki ze strony tamtejszego Kościoła wywołują kwestie aborcji oraz małżeństw osób tej samej płci.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.