Benedykt XVI przyjął premiera Hiszpanii

Serdeczny klimat, mimo napięć i sporów w relacjach między Stolicą Apostolską i hiszpańskim Kościołem a rządem w Madrycie, miało czwartkowe spotkanie Benedykta XVI z premierem Hiszpanii Jose Luisem Rodriguezem Zapatero.

Kiedy papież skierował do swego gościa słowa powitania po hiszpańsku, szef rządu odpowiedział: "Wasza Świątobliwość ma dobrą wymowę". "Tu w Watykanie jest wielu Hiszpanów" - dodał następnie Zapatero.

Premier rozmawiał również z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone i szefem dyplomacji arcybiskupem Dominique'iem Mambertim.

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że tematem rozmów była "wymiana poglądów na temat Europy, obecnego kryzysu gospodarczo-finansowego i roli etyki". Ponadto, jak poinformował Watykan w komunikacie, omówiono sytuację w krajach Ameryki Środkowej i Karaibów oraz na Bliskim Wschodzie.

"Poruszono także kwestię stosunków dwustronnych oraz bieżących spraw, którymi zainteresowany jest Kościół w Hiszpanii, takich jak ewentualna prezentacja nowej ustawy o wolności religijnej, świętości życia od poczęcia oraz znaczenia edukacji" - ogłoszono w Watykanie.

Zapatero - według słów komunikatu - zapewnił o maksymalnej gotowości swego rządu do udziału w przygotowaniach do listopadowej wizyty Benedykta XVI, który dokona konsekracji słynnej katedry Sagrada Familia w Barcelonie i odwiedzi sanktuarium w Santiago de Compostela, a także do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie z udziałem papieża w 2011 roku.

Zapatero przybył do Watykanu jako premier kraju, przewodniczącego w tym półroczu Unii Europejskiej. Media zauważają jednak, że podczas rozmów za Spiżową Bramą wystąpił także jako pośrednik w rozmowach UE z władzami na Kubie, między innymi na temat losu więźniów politycznych.

Spotkanie papieża z premierem Hiszpanii, drugie po ich rozmowie w Walencji w 2006 roku, obserwowane było z ogromną uwagą z powodu niemal codziennych już, jak podkreśla agencja ANSA, napięć między socjalistycznym rządem kraju a hiszpańskimi biskupami. Głębokie spory i różnice zdań oraz słowa ostrej krytyki ze strony tamtejszego Kościoła wywołują kwestie aborcji oraz małżeństw osób tej samej płci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
3°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
3°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »