Chrześcijanie chcą zabijać

Być może jest to jeden z pilniejszych obszarów formacji chrześcijańskiej: złem nie zwycięża się zła, tylko je pomnaża.

"Wczoraj kardynał z Kolombo powiedział mi, że po tym, co się wydarzyło, zdał sobie sprawę, iż pewna grupa chrześcijan chciała pójść do dzielnicy muzułmańskiej, aby zabijać wyznawców islamu" – powiedział papież Franciszek w ostatni piątek w Neapolu. Ordynariuszowi diecezji udało się ich powstrzymać i gdyby Ojciec Święty przelotnie o sytuacji nie wspomniał, nie wiedzielibyśmy o niej do dzisiaj.

Tak, zamachy w Kolombo, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną, i w których zginęły całe rodziny i wiele dzieci, to wielka zbrodnia. I trudno się dziwić rozpaczy i wściekłości, które sprawiły, że taki pomysł się pojawił. Jak bliski był realizacji? Nie wiemy. Ale w takiej sytuacji byle iskra potrafi wyzwolić dramat. Trzeba błyskawicznej reakcji, by nie doszło do kolejnej zbrodni. I dobrze, że taka reakcja miała miejsce.

Trudno się dziwić rozpaczy i wściekłości bliskich tych, którzy zginęli. Ale zrozumieć nie znaczy pochwalać. Bliskim ból może zalewać oczy i odbierać rozum. Od tego są ludzie wokół nich, by potrafili ich powstrzymać. Od tego są współbracia – chrześcijanie, by przypomnieli, że to niczego nie zmieni. Nie wskrzesi tych, którzy nie żyją. Nie zmniejszy bólu bliskich. Owszem, spowoduje że więcej ludzi straci życie i więcej rodzin będzie cierpiało. Czy płacz żon i matek z “tamtej” strony jest w stanie otrzeć czyjekolwiek łzy?

Zło naprawdę nie ma sensu. Zemsta nie karmi serca. Do tego zdolna jest tylko miłość.

Piszę o Sri Lance, ale przecież nie tylko tam potworna zbrodnia rodzi potwory zemsty. W historii Europy takich zachowań było wiele. Czasem wystarczyła plotka o zbrodni, by chrześcijanie szli zabijać. Nie zmądrzeliśmy przez wieki. Nadal krzywda – zwłaszcza krzywda niewinnych – prowokuje wezwania do zemsty. Żądanie zemsty. Wyrażające się czynem i słowem. Powołujące się na “dobro” bliskich ofiary jako uzasadnienie własnych emocji i działań. Czasem właśnie rodziny czują się zmuszone do uspokajania żądnych krwi.

Fakt, że takie postawy pojawiają się wśród chrześcijan jest szczególnie przerażający. Nie ma chyba lepiej znanych słów Jezusa niż te: “miłujcie waszych nieprzyjaciół” i “nie stawiajcie oporu złemu”. Dobrze znamy słowa św. Pawła z Listu do Rzymian “Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (12,21). Przypominał je nam nie tak dawno przecież ks. Jerzy Popiełuszko. A jednak wielu, zbyt wielu ciągle wydaje się, że mają prawo do nienawiści, a zemsta jest słuszna. A że jeszcze nie zabijamy? A gdyby nie było policji...?

Cieszą jednobrzmiące w tej kwestii głosy chrześcijan z różnych stron i środowisk. Martwi reakcja na nie. I ta oficjalna, i nieoficjalna. Być może jest to jeden z pilniejszych obszarów formacji chrześcijańskiej: złem nie zwycięża się zła, tylko je pomnaża.

Obyśmy tej kwestii nie zaniedbali. Zanim dojdzie do dramatu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Katolik k
  25.06.2019 11:48
  zaczyna sie niewinnie.Obecna polityka :"Klamstwo zwalczaj klamstwem"...a pozniej spirala klamstw sie nakreca i rodzi coraz wieksza nienawisc,ktora podsycaja i wykorzystuja politycy i zgrabnie nia steruja.Az rodzi sie chec i w koncu dochodzi do zbrodni...W Polsce wcale nie lepiej
 • sceptyk
  25.06.2019 13:52
  Jeden z zapomnianych fragmentów Ewangelii , apostołowie nosili CHODZĄC Z CHRYSTUSEM ze sobą dwa miecze , po co je nosili ? do otwierania konserw ? pomocniczo - chrześcijaństwo to nie pacyfizm [ Jan Paweł II ] ale ja nie o tym ja o prowokacyjnych profanacjach , tak , uczeni w piśmie do tego stopnia zniekształcili Pismo ,że wobec tej bezczelności , tak biorę odpowiedzialność za słowa bezczelności dokonywanej przez zdziczałą bandę troglodytów [ tez biorę odpowiedzialność ]k.k. jest bezsilny … jego członkowie nie potrafią się bronić , nie potrafią używając słów p. Onufrego Zagłoby raz psu ogon uciąć .

  W NT pisze się o "mieczu słowa " może to i miecz ale w naszych rękach jakiś … przytępiony.


  A nasz Mistrz potrafił niektórych doprowadzać do wciekłości , a czy to nie w rodzimym Nazarecie nie chciano Go zlinczować , więc jacy jesteśmy my powiadający się być Jego uczniami potrafimy to ?zrobić nie , uczeni w Piśmie nas ogłupili , chyba pisze o podstawach , prawda ?


  Tak ma Pani rację , reakcje chrześcijan są delikatnie mówiąc niewłaściwe ale odmowa prawa do SKUTECZBEJ OBRONY jest moim zdaniem , grzechem przeciw naturze , bo gwałcą instynkt samozachowawczy dany od Stwórcy ok ?

  no dobrze a kto tych ludzi nauczył godnej chrześcijanina obrony , takiej jak ..król Jan III Sobieski ,nikt ? a gdzież są ci uczeni w piśmie, owi mądrale skłonni nakłaniać innych do męczeństwa ..przy kawie [ wiem , wiem przesadzam ]


  Ale to nie jest clou zagadnienia , a co nim jest ? no to do Niewiasty :

  Czy jest sens rozpaczać nad dziurą w bluzce skoro cała jest podziurawione i poprzecierana ? czy jest sens zwracać uwagę na jeden aspekt ludzkiej grzeszności skoro odstępstw od Słowa jest całe multum , ale kto tego uczy ci którzy rozwodzą się nad transcendentną naturą człowieka zamiast uczyć tego co im NAKAZANO ,WŁAŚNIE, UCZĄ TEGO CO IM NIE NAKAZANO A NIE UCZĄ TEGO CO POWINNI WG PISMA NAUCZAĆ, np. praktycznej umiejętności zastosowania napomnienia braterskiego , a rezultaty takiego nauczania ? cóż jest Pani inteligentna , sama Pan widzi. Już na tej stronie moim zdaniem łagodnej pojawiają się niepokojące teksty co do przyszłości kościoła .
 • Stanis
  26.06.2019 14:32
  Łatwo potępić. Ale na Cejlonie na pewno jest problem: Mamy prawo bronić swego życia, do życia naszych dzieci i przyszłych pokoleń, czy dać się islamistom wyrznąć do ostatka?
  Tym tematem żyją chrześcijanie i ich obrońcy hinduscy w Indiach, czytałem kilka artykułów.
  Tego problemu nie da się zredukować do samej chęci "zabić islamistów". Chodzi o samoobronę, na która już nie ma sposobu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10°C Czwartek
  wieczór
  8°C Piątek
  noc
  4°C Piątek
  rano
  8°C Piątek
  dzień
  wiecej »