Uroczysta inauguracja 31. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży odbyła się w sanktuarium na Siekierkach. - Młodych przyciąga atmosfera i sportowa rywalizacja - podkreśla o. Jacek Wolan SchP, rzecznik Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.
Uroczystą Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach zainaugurowano 31. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży, która pod hasłem "Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało" odbywa się w Warszawie. Liturgii przewodniczył o. Mateusz Pindelski, przełożony polskich pijarów.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że apostołowie także uprawiali zawody: biegnąc do pustego grobu, wracając pieszo do Jerozolimy, czy płynąc wpław na widok Zmartwychwstałego Jezusa, jak uczynił to św. Piotr. Następnie zauważył, że to, co łączy te historie, to chęć spotkania się ze Zmartwychwstałym.
- Apostołowie zaczęli uprawiać sport dopiero wtedy, gdy Jezus zmartwychwstał. Kiedy bardzo chcieli się z nim spotkać, zaczęli biegać, szukać nowych dróg, pływać, robić rzeczy, na które wcześniej by się nie odważyli - wyjaśniał o. Pindelski.
I dodał, że Parafiada także jest "jednym wielkim spotkaniem, spotkaniem z Jezusem w drugim człowieku”. - I bardzo chcę, żebyście tak właśnie ją przeżywali - akcentował.
Wyjaśnił młodym parafiadowiczom, że w sportowych zmaganiach nie chodzi o to, kto jest lepszy, tylko z kim rywalizuje. - Potrzebuję drugiego człowieka, żeby mnie zdopingował, żebym się sprawdził, żebym czasami uznał jego wyższość nade mną - powiedział.
Dodał, że najważniejsze spotkanie podczas Parafiady dokonuje się w Eucharystii, na modlitwie, w namiocie adoracji, spowiedzi świętej. - Nie chodzi o rozwiązywanie naszych problemów, ale o prawdziwe spotkanie z Bogiem. Wówczas doświadczymy tej radości, która "nakręciła” apostołów by biegali, pływali, poszli na cały świat - powiedział.
Po Mszy św. nastąpiła ceremonia otwarcia - zapłonął parafiadowy znicz, wniesiono też flagę 31. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. Na Fortach Siekierkowskich odbył się festyn i okolicznościowy koncert.
Tegoroczną 31. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Parafiada to tygodniowe święto sportu, kultury i wiary nawiązujące do antycznej triady stadion - teatr - świątynia. Na Kampusie SGGW i obiektach AWF współzawodnictwo sportowe będzie się odbywało w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach. Młodzi będą rywalizować m.in. w pływaniu, lekkoatletyce, piłce nożnej, szachach, strzelectwie, tenisie stołowym czy piłce siatkowej. W ramach filaru kulturalnego zaplanowano konkursy - plastyczny, wokalny i teatralny oraz wiedzy historycznej i geograficznej. Jeden z konkursów poświęcony będzie ojcom zjednoczonej Europy, kandydatom na ołtarze, Robertowi Schumanowi i Alcide De Gasperiemu. Młodzież weźmie też udział m.in. w warsztatach "Szkiełko i oko", które obejmują sztuki op-art i sztuki iluzji z elementami fizyki optycznej, tworzenia biżuterii i pokonywanie labiryntu filozoficznego, a także w warsztatach tanecznych. Uczestnicy Parafiady będą też mogli zwiedzić wyjątkowe muzea oraz historyczne obiekty stolicy.
W inicjatywie bierze udział 1,5 tys. młodych z siedmiu krajów: Litwy, Łotwy, Ukrainy, Niemiec, Rosji, Polski i Węgier.
Parafiadę zakończy Msza św. odprawiona 12 lipca o godz. 20 w Świątyni Opatrzności Bożej przy grobie o. Józefa Jońca, twórcy ruchu parafiadowego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.